Zámek Osečany

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Osečany 1
264 01 Sedlčany
49° 41' 47.5'', 14° 26' 2.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: naznámý/nevyplněný (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

8/2018 Zámek kupuje Matěj Stropnický se svým přítelem Danielem Krejčíkem. Cenu z 15 milionů usmlouvali na 12 miliónů. Zámek hodlají opravit jako svoje sídlo k bydlení, slibují také otevření zámku pro veřejnost.
2017 K záchraně

Zámek je v soukromém vlastnictví mnoha osob (viz galerie a screen z katastru nemovitostí) vypadá opuštěně, bez využití, ale je na prodej.
1948 Po válce patřil zámek podniku Zdravotnické zásobování.
1943 Zámek Osečany byl za války vyklizen a ocitl se v cílové ploše ostré střelby cvičiště zbraní SS.
1928 Zámek koupil lékařský spolek s úmyslem zřídit zde ozdravovnu.
1850 V rekonstrukci

V letech 1850 až 1860 byl zámek za Jany Tieglové z Lindenkronu novogoticky přestavěn. Majitelé se poté v rychlém sledu střídali.
1733 Za Jana Václava Bubna z Litic byla v jižním křídle zřízena kaple sv. Anny s bohatě zdobeným vstupním portálem z nádvoří.
1680 Vznik

Podle architektonického a umělecko-historického rozboru budovy se pravděpodobná stavba zámku datuje do tohoto roku, Byl postaven západně od staré tvrze, v jejím předhradí, v dominantní poloze na ostrohu nad údolím potoka Mastník.
1665 V rekonstrukci

Syn Pavla Michny musel zámek pro dluhy prodat Wolfgangovi Hennegovi. Nejspíše za něj byl zámek přestavěn barokně, později pro to díky častému střídání majitelů nebyly vhodné podmínky.
1622 Panství bylo pro účast ve stavovském povstání zabaveno Adamu Řepickému ze Sudoměře. Zabavené panství směnil Albrecht z Valdštejna s Pavlem Michnou z Vacínova.
1352 V dobových pramenech je připomínán Jan z Osečan, jehož potomci drželi ves Osečany až do počátku 15. století. V jeho druhé polovině zde sídlili Osečanští z Osečan, po nich od roku 1528 Břízští z Břízy a po nich Vojkovští z Milhostic. Osečanskou tvrz založil zřejmě již Jan z Osečan ve 14. století.

Média

12. srpna 2018
Stropnický s přítelem koupili zámek. Zachráníme kulturní dědictví, říkají

Knihy

Externí galerie (foto / video)

24. října 2015
lotusesprit.rajce.idnes.cz

Další odkazy

Facebook

Majitelé nemovitosti

Street view

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) Spoluautoři: pe.zeman aktualizováno: 20. srpna 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.