Zámek Lenora

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: K záchraně
památkový katalog
Adresa mapa
Lenora 1
384 42 Lenora
48° 55' 20.7'', 13° 47' 34.6''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Kupcová Tereza (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Informace

1833 - Osada Lenora (Eleonorenhain), pojmenovaná po kněžně Eleonoře ze Schwarzenbergu dosáhla největšího rozpuku za vedení zakladatele skláře a podnikatele J. Meyera, který zde roku 1834 zahájil sklářskou výrobu. On i další majitelé závodu (rodina Kralik von Meyerswalden) sídlili v panském domě vybudovaném v letech 1833-1834 na okraji obce, nazývaném prostě Zámeček. Dům sestával jen z přízemních místností, rozložených do čtverce kolem malého travnatého nádvoří, od něhož byly odděleny prosklenou chodbou. Všechny místnosti a chodby byly přeplněny loveckými trofejemi z okolních lesů. Nad vchodem byl (po udělení titulu Ritter von Meyrswalden, roku 1877) znak rodu Kraliků. Na druhé straně za dvorem byly stáje, místnosti pro služebnictvo a hospodářské prostory. Okolo domu byla růžová loubí, za domem terasy s bohatými záhony květin, s ovocnými stromy a záhony jahod. Nad vchodem byl veliký nápis Eleonorenhain. V jednom ze sálů bylo muzeum výrobků lenorských sklářů. Ve střeše byla osazena drobná věžička se zvonkem. Pod zámečkem byl park a zahrada s okrasnými dřevinami, areál byl obehnán kamennou zdí.

O lenorském zámečku píše Ladislav Stehlík ve své Zemi zamyšlené:…zámeček, v němž stará patricijská rodina Králíků vytvořila kultivované prostředí se vzácnými sbírkami rytin, porcelánu, skla a jemných tkanin, ukazovaných jen vážným zájemcům a některým návštěvám. Podle svědectví pamětníků slynul tento panský dům mnohou exkluzívností: na stole stál alpský kraví zvonec, nábytek černé barvy a stoly s bílými ubrusy tvořily zvláštní barevnou noblesu jako černé plesové oblečení pánů a bílé hedvábné toalety dám. Pan Hans byl milovníkem klavírní hry a vybraným hostům hrával i některé vlastní skladby. 

1918 - Po první světové válce se ujala vedení lenorské sklárny nová generace Kraliků - bratři Alfons a Siegfried. 

1941 - v Lenoře byla dlouhou dobu v provozu pouze kaple, kostel v Lenoře nikdy nebyl. 11. srpna 1941 zde byla zřízena nadace pro výstavbu filiálního kostela, ale toho se Lenora z důvodů války a následného odsunu obyvatel nikdy nedočkala. Kaple byla na konci 50. let zlikvidována a její vybavení přesunuto do zámečku.

1945 - po válce objekt chátral, okrasné dřeviny okusovaly kozy nových nájemníků, nábytek a obrazy holandských mistrů jsou snad doposud v místních rodinách.

1975 - do tohoto roku zde bylo zdravotní středisko, poté byl prodán Elektrárnám Tušimice, které prostory zámečku upravily k rekreačním účelům a své prostory zde měl i místní Svazarm. 

1980 - I kaple v zámečku byla v tomto roce uzavřena a zlikvidována.

1990 - Sklárna nepřežila privatizační kaskadéry v 90. letech 20. století, při nichž se stala nelegální skládku toxických odpadů.

2013 - na internetu se objevily inzeráty na prodej zámečku, jeho další využití tedy závisí na záměru nového majitele.

 

Časová osa

V časové ose nejsou žádné záznamy.

Média

24. listopadu 2014
Místní zámeček možná bude mít jiného pána, snad se poté dočká nutné opravy

Knihy

Externí galerie (foto / video)

28. listopadu 2017
Když lidé odejdou

Další odkazy

Facebook

Majitelé nemovitosti

4. prosince 2017
Kupcová Tereza
Sněmovní 170/15, Malá Strana, 11800 Praha 1
4. prosince 2017
Čech Filip
Sněmovní 170/15, Malá Strana, 11800 Praha 1

Street view

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) aktualizováno: 4. prosince 2017

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.