Zámek Dalešice

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Dalešice 59
675 54 Dalešice
49° 7' 36.9'', 16° 4' 43.0''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Wessels s.r.o. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Informace

1303 - Na místě zámku původně stál klášter, poprvé zmiňovaný v roce 1303.

1540 - Kolem tohoto roku došlo k zániku kláštera a majetek získali Kraličtí z Kralic. Ti zároveň provedli přestavbu objektu na panské sídlo.

1713 - Novým majitelem Dalešic stal Jan Antonín Pachta z Rájova

1724 - Antonín Pachta z Rájova daroval Dalešice hraběti Jindřichu Josefu Daunovi. Za něj došlo k přestavbě jedné z budov bývalého kláštera na barokní zámek. Autorem přestavby byl Josef Fischer z Erlachu. Postupně se zde vystřídala řada dalších majitelů – Hiller-Hessové, Seriové, A. Dreher aj. Ve 2. polovině 19. století za Sinů došlo k úpravám pro kanceláře a ubytování úředníků.

1948 - Po 2. světové válce využíval zámek národní podnik Průmstav Brno. Od 2. poloviny 70. let zde mělo své sídlo vedení výstavby jaderné elektrárny Dukovany. V roce 1973 celý areál koupil národní podnik Průmstav Brno. V souvislosti s výstavbou jaderné elektrárny v Dukovanech začali s postupnou přeměnou na kanceláře, sklady a rekreační zázemí s lázněmi. Rekonstrukční práce probíhaly až do roku 1989, kdy byly přerušeny v podstatě ze dne na den z důvodu politicko-společenských změn.

1991 - Během 90. let stihl zámek obdobný osud jako řadu v restitucích navrácených objektů. Objekty a pozemky byly vráceny potomkům rodiny Tkaných, původně hospodařící na zámku, ti je však na základě nevýhodné smlouvy převedli na firmu Integral s.r.o., následovala zástava majetku u banky, zpronevěra těchto prostředků jednateli firmy, na movitý majetek byla uvalena konkurzní správa. V té době ze zámku zmizelo veškeré zařízení a objekty byly v podstatě vybydleny. Došlo k požáru skladu LTO a kotelny umístěné na 1.np v hlavní zámecké budově.

2007 - zámek s předzámčím, přilehlým parkem a dalšími pozemky získal ve veřejné dražbě z důvodu konkurzu uvaleného na společnost Integral spol. s.r.o. současný majitel - společnost Wessels s.r.o. za 3,7 mil Kč. Vzápětí po převodu do vlastnictví zajistil nový vlastník základní udržovací práce, jako byla oprava střechy a okapů.

2015 - zámek chátrá, majitelé nekomunikují. Vlastní také zámek Veselí nad Moravou s podobným osudem.

Časová osa

1/2018 Prázdný

Článek

25. dubna 2015
Zámek v Dalešicích chátrá. Majitelé se k opravě nemají
16. prosince 2012
Ze zámku v Dalešicích by mohl vzniknout tříhvězdičkový hotel

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

Facebook

Majitelé nemovitosti

4. ledna 2018
Wessels s.r.o.
Zámecká 14, 69801 Veselí nad Moravou

Panorama

Mapa

Autor karty kata.beranova Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 16. ledna 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.