Starý zámek Škvorec

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Používaný
Adresa mapa
Smiřických 1
250 83 Škvorec
50° 2' 45.5'', 14° 44' 0.9''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Eremeeva Monica (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Informace

2018 - po dokončení oprav zámek slouží částečně k obytným účelům rodiny a částečně je přístupný veřejnosti. Ve východním křídle bude otevřena expozice o historii zámku i městyse Škvorec a také muzeum renesanční hudby a hudebních nástrojů ze sbírky rodiny Jeremeev-Salvatore. V západním paláci pak bude umístěna soukromá galerie obrazů a ateliér malířky paní Moniky Salvatore, matky majitelky zámku, která je uznávanou umělkyní. Mimo to by se zde měly pořádat koncerty komorní hudby a hlavní hala zámku by měla sloužit jako obřadní síň.

2009 - byla dokončena rekonstrukce věže, dostavěny chybějící části zdi a pořízena nová kopule s bicími hodinami. U západního paláce byly během oprav objeveny pozůstatky renesanční sgrafitové výzdoby z roku 1545 na vnější hradební zdi, ke které byl palác přistavěn (lze srovnat s renesanční přestavbou zámku v Kostelci nad Černými lesy). Na nádvoří byl v letech 2009–10 proveden Jaroslavem Špačkem z Městského muzea v Čelákovicích archeologický výzkum, během kterého byla odkryta raně gotická hradba o síle 2 metry, tvořící severovýchodní pravoúhlé nároží původního hradu, napojující se na stejně starou věž, dosud neznámý bergfrit, o průměru 12 metrů a síle zdiva 4 metry, opatřený směrem do hradního příkopu opěráky (naznačující možnost existence kaple?). Za hradbou byly odkryty pozůstatky raně gotické stavby částečně zahloubené do skály, jejíž účel není zatím objasněn (o palác se nejedná, ten stál v místech dnešní školy). V odkrytém zdivu se dochovaly zbytky portálů oken, dveří a výběhů žeber (druhotně použitých).

2008 - zámek koupili Dmitri Eremeev (původem z ruské šlechtické rodiny Nosticů) a Monica Eremeeva (z italské šlechtické rodiny Salvatore z Florencie a severoitalského panství Campoli) z Prahy-Klánovic, kteří přistoupili ke generální rekonstrukci podle staršího projektu firmy Monumental Trust Bohemia, a to výhradně z vlastních finančních prostředků.

2004 - zámek koupil kontroverzní anglický filmař Stephen Weeks, majitel společnosti Monumental Trust Bohemia, za účelem jeho opravy a následného komerčního využití, projekt však nebyl nikdy zahájen.

1994 - zámek odkoupil soukromý majitel, který ovšem nezačal se slíbenou rekonstrukcí, takže po desetiletí chátrání došlo postupně ke zborcení střechy, krovů a podlah v patrech, v některých částech areálu nastal havarijní stav a došlo i k řadě nevratných poškození původních konstrukcí.

1993 - zchátralý zámek byl navrácen původním majitelům.

1964 - Starý zámek získal konečnou podobu při opravě provedené pro potřeby obce.

1950 - po druhé světové válce zámek sloužil pro potřeby zdejšího zemědělského družstva.

1860 - podstatná část zámku byla rozebrána a na jejím místě roku 1890 postavena škola.

1850 - od poloviny devatenáctého století do roku 1939 část zámku využívala škvorecká židovská komunita, které v něm měla synagogu, byt rabína a ješivu.

1799 - na konci osmnáctého století začal zámek znovu chátrat

1639 - během třicetileté války byl zámek 27. listopadu 1639 vypleněn a vypálen švédským vojskem. Škody byly opraveny jen provizorně, a neudržovaný zámek zřejmě dál chátral, protože Bohuslav Balbín ho popsal jako zříceninu.

1623 - Albrecht z Valdštejna prodal panství knížeti Karlovi z Lichtenštejna.

1621 - Smířickým panství patřilo až do stavovského povstání, kdy bylo Albrechtovi Janovi Smiřckému ze Smiřic za účast na stavovském povstání zabaveno a zkonfiskovaný majetek získal Albrecht z Valdštejna

1522 - Zikmund Smiřický ze Smiřic nechal zdejší hrad přestavět na renesanční zámek.

Časová osa

1/2018 Používaný

Média

20. květen 2017
Ruský šlechtic zachránil zámek před demolicí a na dvoře parkuje Rolls-Royce
3. června 2016
Zámek ve Škvorci se otevírá veřejnosti. Můžete si zde dát oběd s hradními pány...
30. října 2015
Po 14 letech už škvorecký zámek není na seznamu nejohroženějších památek

Knihy

Externí galerie (foto / video)

29. ledna 2008
doudakos.rajce.idnes.cz

Další odkazy

Facebook

Majitelé nemovitosti

4. ledna 2018
Eremeeva Monica
Krovova 41, Klánovice, 19014 Praha 9

Street view

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) aktualizováno: 4. ledna 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.