Zámek Chvalkovice

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Chvalkovice 1
378 81 Dešná
48° 58' 19.2'', 15° 30' 18.2''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: FREDI s.r.o. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

1649 Vznik

Ve Chvalkovicích je poprvé písemně zmíněna tvrz, když Zikmund Kořenský z Terešova prodával Chvalkovice Jířímu z Fitschenu.
1653 Chvalkovice koupil od dědiců Jiřího Fitschena Johann Ehrefried Schauer ze Schauefeldu.
1699 Johann Ehrefried Schauer ze Schauefeldu měl syna Jana Zikmunda, od něj Chvalkovice získal v tomto roce Karel Berchtold.
1702 Chvalkovice získal František Josef Heissler z Heitersheimu (statek v době jeho neplnoletosti formálně kupovala jeho matka Marie Barbora roz. z Millesimo).
1718 Chvalkovice získal Jindřich Josef Daun. Za některého z dřívějších majitelů byla tvrz rozšířena v barokní zámek. Tento zámek byla nevelká dvoukřídlá jednopatrová budova tvořící západní stranu areálu dvora.
1722 Od Josefa Dauna koupil Chvalkovice Maxmilián František z Deblína a připojil je ke svému panství Staré Hobzí. S tímto panstvím zůstali Chvalkovice spojeny až do 20. století, i když formálně byly považovány i nadále za samostatný statek. Zámek po tomto roce ztratil rezidenční funkci a sloužil jen potřebám správy dvora.
1737 Za Maxmiliána Františka z Deblína byla ve východním sousedství zámku a dvora zřízena výklenková kaplička sv. Jana Nepomuckého, kterou vysoce hodnotí ve své Topografii Gregor Wolny.
1925 Za I. pozemkové reformy v polovině 20. let 20. století (majitelem zámku tehdy byl Alexander Pallavicini) se chvalkovický dvůr stal zbytkovým statkem, který získal J. Jurka z Oponešic. Zámek se tehdy stal obydlím nového majitele.
1947 V rámci revitalizace I. pozemkové reformy přešel dvůr se zámkem do majetku státu a potom sloužil různým socialistickým zemědělským organizacím (místní JZD, státní statek Dačice, státní statek Nová Bystřice)
1955 Při úpravách dvora ve 2. polovině 50. let 20. století byl zámek zcela přestavěn a ztratil svoji historickou podobu. Přízemí budovy bylo upraveno na sklady, první patro na kanceláře.
1989 Po revoluci byl zchátralý dvůr a zámek restituován potomkům zbytkového statkáře, později přešel do majetku Lolly s.r.o., nyní náleží společnosti FREDI s.r.o.

Média

Externí galerie (foto / video)

Další odkazy

Facebook

Majitelé nemovitosti

13. ledna 2018
FREDI s.r.o.
č. p. 19, 37873 Dešná

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) aktualizováno: 13. ledna 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.