Kounicův dům

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Městský dům
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
Berkova 5
470 01 Česká Lípa 1
50° 41' 5.1'', 14° 32' 17.6''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Město Česká Lípa (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

6/2018 Zastupitelé města schválili koupi domu za 1 900 000 korun. „Jsem ráda, že konečně došlo ke shodě a Kounicův dům bude patřit městu. Až uzavřeme smlouvy a Kounicův dům bude převedený do majetku města, neprodleně zahájíme práce vedoucí k tomu, aby nedocházelo k další destrukci této památky. Zároveň si budeme muset vyžádat posudek statika, abychom měli zcela jasno, jak na tom to, co po požáru z domu zbylo, po třech letech je,“ uvedla starostka Romana Žatecká.[1]
2016 Policie celý případ odložila, protože se jí nepodařilo zjistit viníka požáru. Vlastník objektu - Sdružení sportovních svazů ČR - nezačal ani s přípravou zabezpečení památky a nereagoval ani na výzvu stavebního úřadu v České Lípě z podzimu roku 2016. Město se proto rozhodlo vlastníka za tuto nečinnost i za zábor veřejného prostranství v okolí památky pokutovat.
2015 Prázdný

Dne 13. května po 15. hodině odpolední Kounicův dům zachvátil požár. Dle vyjádření hasičů příčinou neštěstí zřejmě byla nedbalost při sváření na střeše domu. U ohně zasahovalo celkem šest desítek hasičů z 10 jednotek, které se do České Lípy sjely z různých míst okresu. Hašení probíhalo až do večerních hodin, část hasičů zůstala na místě až do následujícího dne, aby mohla zlikvidovat případná ložiska neuhašeného ohně. Škoda byla odhadnuta na 8 miliónů korun.
1990 Majitelem Kounicova domu byla nezisková organizace SSS, která jej získala na počátku 90. let po zrušeném Svazarmu. V domě bylo několik provozoven. Pohostinství, prodejna obuvi nebo autoškola. Už v té době pomalu chátral, s údržbou a renovacemi to majitel nepřeháněl.
1958 Od 3. května je dům veden jako nemovitá kulturní památka.
1948 V druhé polovině 20. století bylo v Kounicově domě sídlo Svazarmu.
1924 Objekt zakoupil československý stát a zřídil zde české státní reálné reformované gymnázium, které v Kounicově domě bylo až do roku 1938.
1848 Kounicům patřila Česká Lípa s novozámeckým panstvím až do zrušení poddanství v roce 1848. Budova někdejšího sídla jejich úředníků poté sloužila k různým účelům – byla zde solnice, vojenská nemocnice i celnice.
1771 Vznik

Dům byl vybudován v tomto roce na místě bývalého vrchnostenského pivovaru jako nové sídlo pro úředníky českolipského panství, které v 18. století patřilo šlechtickému rodu Kouniců. Viditelným důkazem této skutečnosti je dosud zachovaný kamenný erb Kouniců, umístěný na rohu budovy. Kounicové o výstavbě nového sídla pro své úředníky rozhodli z důvodu, že jejich dosavadní pracoviště v objektu českolipského vodního hradu již nevyhovovalo soudobým potřebám.

Média

2. květen 2017
Kounicův dům chce Lípa koupit
16. února 2018
Nejednoznačná otázka budoucnosti ruiny historické stavy má další dvě odpovědi
8. listopadu 2016
Opravte Kounicův dům, nebo zaplaťte, vzkazuje radnice v České Lípě
14. květen 2015
Červený kohout odnesl kus historie města
28. června 2018
Česká Lípa odkoupí Kounicův dům za 1,9 milionu. Schváleno. - Genus plus
[1]

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Další odkazy

Facebook

Majitelé nemovitosti

6. září 2018
Město Česká Lípa
náměstí T. G. Masaryka 1/1, 47001 Česká Lípa

Street view

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) aktualizováno: 6. září 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.