Stáčírna minerálky Běloves

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Potravinářský
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Kladská 347
547 01 Náchod 1
50° 25' 22.9'', 16° 11' 8.0''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: naznámý/nevyplněný (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2018 Majitelem stáčírny je Ing. Khalifa Marian Ph.D., na katastru nemovitostí je v dubnu Exekuční příkaz k prodeji nemovitosti a Zahájení exekuce na majitele. Areál je zabezpečený a hlídaný.
2002 Ochrannou známku Běloveské kyselky Ida koupila společnost Interfood z Dolního Benešova-Zábřehu a chtěla pod touto značkou plnit láhve z minerálních pramenů na Slovensku. To se ale nestalo a firma je ochotna známku prodat.
2001 Prázdný

Antonín Moravec zpronevěřil peníze své Kreditní a průmyslové banky a ještě předtím, než byl odsouzen k pěti rokům odnětí svobody za podvody, poškozování věřitele a porušování povinností při správě cizího majetku, dovedl ke krachu také společnost Ida, která provozovala stáčírnu. Továrna tak posloužila pro umoření části dluhu věřitelů, kteří doslova rozebrali a prodali strojní vybavení, bez něhož nebyl další provoz myslitelný. O práci přišlo přibližně 100 lidí a slavná značka minerálky Ida, vyvážené z Bělovsi téměř 100 let, zanikla. Od té doby jsou prostory prázdné a nevyužívané.
1991 V roce 1991 získal v procesu privatizace státního majetku stáčírnu Antonín Moravec, který ji obratem zastavil a získané prostředky investoval do založení Kreditní a průmyslové banky. Moravec se záhy dostal do sporu s restituenty lázní na protějším břehu řeky, ve kterých byly umístěny zdrojové vrty. Proto byly v roce 1994 vyraženy dva nové vrty blíže ke stáčírně a produkce minerálky pokračovala s odběrem vody z těchto nových zdrojů.
1989 Minerální pramen Ida pochází z Bělovsi, kde byl využíván k lázeňským účelům. Lázně Běloves i stáčírna patřily před rokem 1989 státu.
1979 Vznik

Koncem 70. let bylo rozhodnuto o výstavbě nové moderní stáčírny v prostoru za železniční tratí při Kladské ulici. Náklady na výstavbu činily přes 45 milionů Kčs a zkušební provoz byl zahájen v roce 1981. Kapacita stáčírny 160000 lahví denně znamenala výrobu až 35 milionů lahví ročně a Ida se tak stala jednou z nejznámějších a také nejoblíbenějších minerálních vod v Československu. Přirozeně vysoký obsah zdraví škodlivého arzénu byl ve stáčírně snižován společně s odželezněním vody, která se tak dostávala na úroveň kvality vhodnou i pro kojence.

Média

Knihy

Externí galerie (foto / video)

16. února 2012
Stáčírna Ida 2012

Další odkazy

Facebook

Majitelé nemovitosti

Street view

Mapa

Autor karty MonikaR aktualizováno: 16. dubna 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.