Café Henke Rumburk

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Restaurace
Stav: V rekonstrukci
Adresa mapa
Nerudova 3
408 01 Rumburk
50° 57' 9.8'', 14° 33' 24.1''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Kovář Jiří Mgr. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Architektonický / technický popis

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2016 Spolek přátel Rumburku a majitel Jiří Kovář uspořádali opětovné zpřístupnění kulturní památky – bývalé kavárny a cukrárny Café Henke (čp. 3) a vedlejší bývalé Italské vinárny (čp. 4, dnes prodejna potravin). Prohlídka budovy se opakovala záměrně, právě v tomto objektu má spolek sídlo. V budoucnu by zde spolek chtěl pořádat přednášky pro veřejnost a mít tu svou spolkovou místnost.
2015 Proběhla druhá veřejná prohlídka.
2010 V rámci vycházky “Za moderní architekturou před rokem 1945” se prostory otevřely pro širokou veřejnost. Ve stejném roce objekt navštivil architekt David Vávra s režisérem Radovanem Lipusem z televizního cyklu o architektuře “Šumná města”.
2009 V rekonstrukci

Objekt má nového majitele, pana Kováře z Rumburka, který se pustil do záchranných prácí.
2008 Ministerstvem kultury je komplex (čp. 3 a 4) prohlášen za kulturní památku a spolu s areálem pivovaru z období pozdního baroka vytvořil dvojici rumburských staveb v Seznamu nejohroženějších památek ČR.
2004 Prázdný

Přestává fungovat poslední část – prodejna polotovarů v někdejším objektu Clignovy vinárny (čp. 4) a celý komplex je zavřen.
1992 Objekt byl prodán panu Šípkovi (firma Sever-Šípek, Družstvo Respekt). Dochází k obměně celého personálu a postupně přestávají být využívány jednotlivé části.
1989 Po revoluci objekt vlastnila firma Wika (Petr Kellner a Milan Vinkler). Za působnosti Wiki měl údajně vzniknout výběrovou soutěží oceněnou i finančně název Venuše, který navrhla paní Bačkovská. Z této doby pochází i vkusné dřevěné obložení v restauraci.
1968 Název Café Henke byl po válce nepřijatelný, proto jej vystřídal název Krym, ten se udržel až do převzetí Wikou, jen v roce 1968 nesl název Svoboda. Po vpádu sovětských vojsk byl název Krym zakryt černým suknem (tak jako řada jiných ruských názvů)a na transparentu se objevil název Svoboda.
1945 Po roce 1945 dochází k zestátnění a sloučení s budovou někdejší Clignonovy vinárny, s níž je dodnes funkčně propojena (společné sklepy, kuchyň na pozemku obj. č.p. 4 využívá obj. č.p.3, průchod z restaurace obj. č.p. 3 do budovy č.p. 4 – přilehlá cukrárna, později pivnice). Provozovatelem jsou s různými obměnami názvu a sídla Restaurace a jídelny.
1925 V rekonstrukci

Výraznou změnou budova prošla v tomto roce. Stavitel Emil Rösler, rodák z Vlčí Hory, upravil objekt ve stylu art deco.
1790 Vznik

První písemné zmínky o domě jsou už z roku 1790, poté byl opakovaně přestavován.

Náhled galerie

Článek

20. září 2016
Café Henke v Rumburku zářilo do noci
24. června 2015
Na kávu do Café Henke v Rumburku
21. února 2008
Ministerstvo kultury prohlásilo Venuši kulturní památkou

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

Facebook

Majitelé nemovitosti

17. květen 2018
Kovář Jiří Mgr.
Krásnolipská 291/24, Rumburk 1, 40801 Rumburk

Panorama

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) aktualizováno: 17. květen 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.