Obchodní komplex Textilia - Ostravica

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Obchodní dům
Stav: Prázdný
Adresa mapa
28. října 243
70200 Ostrava – Moravská Ostrava
49° 50' 0.3'', 18° 17' 21.9''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: RME Czech, s.r.o. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Informace

Obchodní komplex Textilia - Ostravica tvoří několik domů:

1. domy Obchodní a průmyslové banka čp. 241 a 3099
2. obchodní dům Textilia čp. 243
3. nárožní dům čp. 284

----

Domy čp. 3099 a 241 - (památkově chráněny) tvořily původně jediný objekt Moravsko-ostravské obchodní a průmyslové banky, dříve pod čp. 241. Stavba budovy na pomezí pozdního historismu a secese probíhala v letech 1904-1905. Jejími autory byli přední architekti své doby Julius a Wunibald Deiningerové, otec a syn, kteří zvítězili se svým návrhem na sídlo bankovního domu v architektonické soutěží vyhlášené roku 1903. Zajímavostí návrhu bylo funkční uspořádání domu, který byl rozdělen na dva částečně samostatné celky - východní a západní, využívající však společné zázemí a důmyslný úsporný systém propojujících komunikací. Objekt vystavěný v urbanisticky exponované poloze, na ulici 28. října proti Smetanovu náměstí, navazuje na západní straně na obchodní dům Textilia/Ostravica, s nímž byl později i propojen. Členitá budova s vnitřními dvory se obrací do náměstí reprezentativním jižním průčelím, které bylo rozčleněno na zvýšený parter, patra a vysokou mansardovou střechu. Ke zvýraznění středního pásu v úrovni 2. a 3. patra bylo využito pěti trojbokých arkýřů zakončených věžičkami a štíty přecházejícími již do prostoru střechy. Zbývající průčelí byla řešena jednoduše, celá plocha fasády byla obložena kamennými deskami. V realizované stavbě zabíral bankovní provoz část přízemí, zbytek přízemí a 1. patro byly vyhrazeny obchodním účelům a vyšší podlaží sloužila jako luxusní byty. Komerčním účelům a bydlení sloužila budova až do 80. let 20. století, poté byty nahradily kanceláře a sklady OD Prior.

----

Dům Textilia čp. 243 - (památkově chráněn) Objekt obchodního domu Textilia (později Ostravica) byl navržen berlínskou architektkou Marií Frommerovou v roce 1928, otevřen byl r. 1930. Obchodní dům Textilia se řadí k výrazné skupině obchodních domů Moravské Ostravy z 20.-30. let 20. století (př. Brouk a Babka, Rix, ASO, Bachner, Baťa aj.), přičemž je významný svým architektonickým řešením, spojujícím prvky konstruktivního a prostorového přístupu modernismu (ocelová konstrukce, volný půdorys) s motivy a interiérem ve stylu art deco (řešení hl. průčelí, schodiště, ústřední světlík se zábradlím). Urbanisticky je stavba citlivě začleněna do starší městské blokové struktury.

Objekt chátrá z důvodu dlouholetého nevyužívání, uzavřen je prakticky od roku 2000, a následkem vandalské činnosti způsobené dříve nedostatečným zabezpečením. V září 2010 byla odcizena všechna okna do ulice 28. října. Okenní otvory byly následně v lednu 2011 zabedněny dřevotřískovými deskami. Výkladce v přízemí byly zazděny cihelnými vyzdívkami. V posledních letech do objektu zatéká poškozenou střechou kolem centrálního světlíku, čímž dochází k soustavné devastaci centrálního prostoru s reprezentativním schodištěm.

----

Nárožní dům čp. 284 - Nárožní dům od ostravského architekta Felixe Neumanna. Později propojen s OD Ostravica. Při opravách tohoto nárožního domu a části OD Ostravica, které tehdejší vlastník Kamil Kolek dělal načerno, se v roce 2000 zřítily stropy. Jen zázrakem se tehdy nikomu nic nestalo. Noví vlastníci sice následky havárie odstranili, ale celý komplex byl po krátké době znovu uzavřen a prodán firmě Amadeus Real.

Časová osa

V časové ose nejsou žádné záznamy.

Náhled galerie

Média

22. října 2001
V Ostravici po havárii opět otevřeli
8. dubna 2014
Chátrající prvorepubliková památka Ostravica-Textilia změnila vlastníka
5. květen 2016
Uvnitř Ostravice začal "jarní úklid". Čeká ji zmrtvýchvstání?
8. květen 2016
Ostrava se soudi se společnosti Amádeus Real, která nechala řízeně chátrat Ostravici-Textilii

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Další odkazy

Facebook

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
RME Czech, s.r.o.
Bubenská 704/51, Holešovice, 17000 Praha 7

Street view

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 19. srpna 2017

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.