Mottlův dům

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Bytový dům
Stav: V rekonstrukci
památkový katalog
Adresa mapa
Jungmannovo náměstí 761
11000 Praha
50° 4' 59.1'', 14° 25' 20.4''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: IDEE s.r.o. (katastr)
Majitel komunikuje
Architekt: Karel Mottl

Informace

Karel Mottl - architekt a stavitel, nar. 1875 v Praze studoval pozemní stavitelství na české technice v Praze. Podle jeho projektů byly na NMP postaveny domy čp. 1006/II v Hybernské ul. (1903-4) a dům Vendelína Mottla čp. 761/II v nároží Jungmannova nám. a dnešní ul. 28.října (1905-6), oba velmi kvalitně řešené ve sloučení novobarokního a secesního stylu. Podílel se údajně rovněž na realizaci budovy zpěváckého spolku Hlahol podle projektu Josefa Fanty. Zdá se, že později zanechal projekční i stavební činnosti a soustředil se na pedagogické působení profesora průmyslové školy.
(zdroj: Encyklopedie architektů, stavitelů, zedníků a kameníků v Čechách, kolektiv a Pavel Vlček)

Časová osa

7/2017 V rekonstrukci

Začala rekonstrukce dlouhodobě prázdného objektu.
1908 V rekonstrukci

Objekt za dobu své existence prošel několika úpravami. V roce 1908 a 1913 jej upravil sám architekt Karel Mottl, když instaloval do interiérů obchodů točitá schodiště propojující patra. Poté následovaly další úpravy týkající se zejména modernizace obchodních prostor. Zajímavé obchodní prostory měl i původním nárožní dům U Zlatého věnce, který stál na tomto místě, kde se nacházelo proslulé kloboučnictví a také prodejna pohlednic a alb, nejen z našich krajů, ale z celého světa.
1905 Vznik

Novobarokní nájemní a obchodní dům se secesními prvky byl postaven v letech 1905 – 06 Karlem Mottlem, který byl architektem i stavitelem v jedné osobě. Dům vznikl pro svého bratra, podnikatele Vendelína Mottla, který byl majitelem textilního podniku. Na tuto skutečnost upozorňují například na mříži vstupních dveří monogramy obou bratrů a také ve štukatuře korunní římsy. Kromě obchodů zde sídlila také Ústřední banka českých spořitelen a České grafická unie, která sdružovala pod svou záštitu několik největších pražských tiskáren.

Média

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Další odkazy

Facebook

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
IDEE s.r.o.
Žatecká 41/4, Staré Město, 11000 Praha 1

Street view

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) aktualizováno: 12. dubna 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.