Zámek Chotěbuz

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
Náves 123
73561 Chotěbuz
49° 46' 9.5'', 18° 34' 7.2''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Obec Chotěbuz (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

7/2017 Prázdný
1989 Po revoluci byl statek zrušen a zámek připadl obci, zůstal bez údržby a nevyužitý. Výjimku tvoří jen oprava barokní vstupní brány a okrouhlé věže u zámku. Obec Chotěbuz jako majitel zámku usiluje o sejmutí památkové ochrany na zámku, aby tak zvýšila šanci na získání investora.
1947 Jednopatrová budova někdejšího zámku obdélníkového půdorysu byla znovu důkladně opravena; dostala jednoduchou fasádu bez ozdob a moderní vysoká dvojitá okna, takže již ničím nepřipomíná původní stavbu. Jejím uživatelem byl školní statek Střední zemědělské technické školy v Českém Těšíně.
1945 Zámek s velkostatkem byl postoupen Střední zemědělské škole v Českém Těšíně jako školní statek. V zámku bylo umístěno ředitelství statku a byty jeho zaměstnanců.
1923 Zámek začal sloužit českým školám - mateřské, obecné a od 2. poloviny 30 let i měšťanské škole. V přízemí zámku byla umístěna též pošta a byly provedeny další úpravy interiérů.
1920 V zámku nadále fungovala rolnická škola, ale s českým a polským vyučovacím jazykem.
1918 Zámek přešel jako Habsburský majetek do vlastnictví československého státu.
1875 Od tohoto roku do roku 1879 byla provedena rozsáhlá přestavba zámku, která setřela původní barokní ráz. K severovýchodnímu nároží budovy bylo přistavěno krátké k severu vybíhající boční křídlo se sociálním zařízením školy.
1871 Zámek začal být využíván pro potřeby škol. Nejprve zde byla zřízena rolnická škola s německým vyučovacím jazykem, jejímž zřizovatelem se nakonec stala země Slezská, která si formálně zámek pronajala od Těšínské komory.
1802 Syn manželů Trachových František Trach postoupil v tomto roce velkostatek se zámkem Těšínské komoře. Ta spravovala statky těšínských vévodů z rodu Habsburků. Zámek tehdy ztratil rezidenční funkci a začal být využíván především jako byty a kanceláře Těšínské komory.
1788 Dvě děti manželů Trachových zemřeli při neštěstí na lovu v tomto roce. Na tuto událost upomíná epitaf umístěný na jížní průčelní straně zámecké budovy.
1771 Delší dobu vlastnili zámek příslušníci rodu Trachů z Březí. První příslušník tohoto rodu Karel Josef, jehož manželka byla Karolina Beesová z Chrostiny, získal zámek právě v tomto roce. Za nich byl zámek upraven v pozdním baroku a částečně i pod vlivem nastupujícího klasicismu. Na vstupní bránu byl umístěn erb rodu Traců a Beesů z Chrostiny. Pilíře zdobí dvě sochy, sv. Jana Nepomuckého a sv. Antonína.
1651 Jako určitý ozdobný prvek patřící k tvrzi byla kolem tohoto roku zbudována kuželovitá věž, jejíž korouhvička nese letopočet právě tohoto roku. V této době začala být tvrz také označována i jako zámek.
1559 Vznik

Zdejší panství získal kancléř těšínského knížete Václav Rucký z Rudz, který zde kolem tohoto roku dal postavit přízemní tvrz obdélníkového půdorysu s malým dvorem uprostřed.

Média

Knihy

Externí galerie (foto / video)

30. prosince 2017
‎Jiri Smid‎

Další odkazy

Facebook

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
Obec Chotěbuz
Chotěbuzská 250, 73561 Chotěbuz

Street view

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy, pe.zeman aktualizováno: 13. ledna 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.