Vila Pffafenhof

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Vila
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Veveří 675
41201 Litoměřice – Předměstí
50° 32' 10.2'', 14° 6' 3.9''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: H-Imo s.r.o. (katastr)
Architekt: Ignaz Anton Gaube

Informace

Novogotická vila Pfaffenhof (lidově Fafák) od stavitele Ignaze Antona Gaubeho byla postavena rodinou Pfaff na místě vinařské kaple svatého Mikuláše ze 14. století, zrušené za Josefa II. Západně odtud byl v polovině 19. století postaven tzv. Gaubův dvůr, ze kterého zbývají jen obvodové zdi. Honosnou novorenesanční hrobku rodiny Pfaff najdeme dodnes na nedalekém městském hřbitově. V hrobce jsou pohřbeni Heinrich Pfaff (zemřel 1903), což byl centrální ředitel herbersteinských velkostatků, a jeho bratr Herman Pfaff (zemřel 1911), prezident evangelické církevní rady. Oba i se svými rodinami. V Litoměřicích má svůj hrob také stavitel vily I. A. Gaube. Objekt jim zřejmě patřil až do II. světové války. Na jejím konci zde sídlil SS - Führungstab (velení) nedalekého koncentračního tábora. Po roce 1945 vila připadla národnímu správci Veverkovi (odtud i občas užívané pojmenování Veveří), po roce 1948 zestátněna, obývána snad do počátku 90. let 20. století, postupně ale chátrala a nebyla opravována. 

S rekonstrukcí domu začal na konci 90. let litoměřický právník Zdeněk Altner, známý například ze sporu s ČSSD, se kterou se soudil o víc než 20 miliard korun, které mu podle něj strana dlužila za vyhraný spor o Lidový dům v Praze. V roce 2010 právník své pohledávky předal švýcarské firmě H-Holding AG. Na podzim loňského roku Altnera na základě evropského zatýkacího rozkazu zadržel v Německu Interpol. V únoru letošního roku byl převezen do vazby na Slovensku, kde čelí stíhání z maření konkurzního řízení, kterého se měl dopustit v 90. letech.

Nynějším vlastníkem chátrající vily Pfaffenhof a přilehlých pozemků je společnost H-Imo s.r.o., jejímž jediným jednatelem je Franz Josef Rupf ze Švýcarska. Společníkem této firmy je přitom už zmíněná H-Holding AG.

Vzpomínka Litoměřičana Romana Gazsiho pro denik.cz, autora webu richard-1.com, který se kromě jiného věnuje i pohnuté historii zámečku: "Já si jako dítko ještě pamatuji vilu osídlenou. Dokonce se mi podařilo podívat se i do jedné z místností. Pamatuji si dřevěné mozaikové stropy a celkově velice ušlechtilé vnitřní vybavení. To je však opravdu hodně stará vzpomínka. Odhaduji, že to bylo někdy v 80. letech minulého století."

Časová osa

V časové ose nejsou žádné záznamy.

Média

6. ledna 2018
Plot Fafáku padl. Vila děsí dál
6. dubna 2016
Vila Veveří je v havarijním stavu. Město ji nechá oplotit
3. července 2014
Kdysi honosná vila se mění v ruinu. Jaká má tajemství?

Externí galerie (foto / video)

25. března 2017
BiTCHSWiTCH URB3X
2. února 2014
lotusesprit.rajce.idnes.cz
1. července 2008
takatiky.rajce.idnes.cz

Další odkazy

Facebook

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
H-Imo s.r.o.
Vinohradská 1215/32, Vinohrady, 12000 Praha 2

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy, sierracz aktualizováno: 6. ledna 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.