MIAX - Max Grohmann & Co. KG, pletárna

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Spotřební
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Mikulášovice 459
40779 Mikulášovice
50° 59' 0.1'', 14° 20' 31.2''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Pánek Petr (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Informace

1798 - obchodník se železem Ignaz Rösler (1765–1837) koupil zdejší mlýn (čp. 442) a tkalcovnu v dolní části Mikulášovic, kde ve spolupráci s místními nožíři začal vyrábět lovecké tesáky, dýky, kapesní nože, kordy, šavle, břitvy, příbory, nůžky, chirurgické nástroje, listy pil, truhlářské nástroje a další zboží.

1811 - firma zaměstnávala kolem 200 lidí, získala oprávnění používat název C. k. privátní továrna na jemné ocelové zboží a dýmkové hlavičky. Císař František I. Röslerovi propůjčil šlechtický titul Edler von Ehrenstahl – Šlechtic z ušlechtilé oceli.

1818 - byla dokončena nová budova (stavitel Václav Eiselt z Rumburka a tesařský mistr Lorenz Mayer z Lipové), o dva roky později vznikla nová brusírna (zednický mistr Josef Müller ze Severní a tesařský mistr August Rössler z Mikulášovic), Johann Günther ze saského Neukirchenu postavil vodní náhon.

1889 - potomci Franz Fischer, Josef a Adolf Röslerové firmu Ignaz Rösler’s Nachfolger prodali mikulášovickým podnikatelům Theodoru Hessemu, Johannu Eduardu Dittrichovi a Josefu Schlösingerovi, kteří ve svahu pod bývalým mlýnem nechali postavit výstavnou dvoupodlažní tkalcovnu (později zvýšenou), kterou zde později provozovala komanditní společnost Miax – Max Grohmann & Co.

1918 - po první světové válce výrobu nožů rozvíjely další mikulášovické továrny

1926 - firma musela pro nedostatek zakázek železářskou produkci zastavit a budovy byly poté využívány pro výrobu lakovaných stuh a později spodního prádla.

1948 - po znárodnění byla továrna přičleněna k podniku MILAX Česká Kamenice, později se stala součástí n. p. Stap Vilémov, který ho používal jako sklad pomocného materiálu a později v druhém patře vybudoval své výpočetní středisko. Některé objekty původní Röslerovy továrny byly zbořeny v polovině osmdesátých let 20. století.

2010 - vlastníkem je Ing. Josef Branda z Mikulášovic. Budova je v exekuci, poslední firma (v pronájmu) tam vyráběla kachlová kamna pod převzatou značkou MIAX, po odchodu kamnáře začal nájezd zlodějů.

2017 - bývalý mlýn dnes slouží k bydlení a čtyřpodlažní textilka je zdevastovaná. Mikulášovické nože jsou ale dodnes pojmem v celosvětovém měřítku.

Časová osa

7/2017 Prázdný

Článek

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

Facebook

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
Pánek Petr
č. p. 442, 40779 Mikulášovice

Panorama

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 11. prosince 2017

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.