Blog

Vila Vista

Vostrovská ulice na Hanspaulce je poměrně klidná. Je skoro celá lemována vilami z 30. let 20. století a pár menšími činžáky z 50. let. Přesto tu na první pohled něco nesedí. Jedna stavba, která sem výškově, hmotou ani vzhledem vůbec nezapadá. A navíc – nikdo v ní nebydlí.

číst více

To už nikdo neopraví...

To už nikdo neopraví. Věta, která se v různých mutacích na internetu objevuje často. Tímto přehledem, který ukazuje největší proměny "před a po" rekonstrukci, se pokusíme ukázat, že i v naší malé zemi se v tomto směru dokážou dít divy.

číst více

Kaple pod Barrandovem má svého nájemníka!

On to tedy není nájemník, ale nájemnice a stojí tam, jak jí Pán Bůh stvořil. Tedy tuhle stvořila sochařka Anna Krninská a Prázdné domy jí tímto moc děkují za zapůjčení díla:Možná si říkáte, socha fajn, ale proč je nahatá, notabene v kapli? No, na to máme odpověď. Dlouhou odpověď, se kterou nám pomohl farář Karel Müller, a my mu za to také velice děkujeme.Na opravu kapličky budeme potřebovat sehnat spousty peněz, tak doufáme, že nám naše nová nájemnice pomůže získat pozornost k naší sbírce (více na zachrankapli.cz). Ale i kdyby jen potěšila kolemjdoucího poutníka z nečekaného setkání, mise bude splněna. A teď už text Karla Müllera ....

číst více

Boží muka ve Vrbici

Boží muka ve Vrbici u Hořoviček. O těch od nás určitě neslyšíte poprvé.  V obci působí spolek Zachraňme Vrbici a to je potom radost pomáhat, když jsou v místě  aktivní lidé.  Nejprve jsme přispěli na opravu okna zdejšího kostela. Kostel se  postupně opravuje a my jsme si chtěli zkusit vybrat peníze na něco dalšího. A přímo ve Vrbici stála zchátralá boží muka, která potřebovala opravu jako sůl. Peníze se podařilo vybrat neuvěřitelně rychle a muka jsou opravena. Jestli se vám zdá, že na nich něco chybí, máte pravdu. Na jaře se dočkají boží muka i obrázku. S požehnáním jsme ale čekat nechtěli a proto jsme ho spojili s Vrbickým posvícením, které se konalo 21. září. Na místo jsme se vydali i s evangelickým farářem Karlem Müllerem. A pokud si chcete přečíst kázání, které při té příležitosti pronesl, je tu pro vás. 

číst více

Dům U Tří bílých lilií - před a po

Před časem se nám naskytla unikátní příležitost. Majitelka domu na Malé Straně v srdci Prahy, nás pozvala, ať dům, který nedávno zakoupila, nafotíme ve stavu před rekonstrukcí a když budeme chtít, můžeme jej nafotit i po rekonstrukci. Rozhodně chceme! Nyní je již dům po rekonstrukci a fotografie "před a po" zdobí i jednotlivé hotelové pokoje. V domu funguje turisty oblíbený hotel, ale své místo tu mají i byty, které v centru Prahy chybí. Aktuální vypravění majitelky, která v tomto domě sama žije, že její dítko si nedávno táhlo od Vltavy větev, aby si s pomoci ní vyzdobilo dětský pokoj, působí jako vyprávění ze skutečné staré Prahy, kdy tento dům vznikl. Pojďme se před unikatní galerií stavu "před a po" začíst do jeho příběhu, aneb jak to vše začalo. 

číst více

Palác U Stýblů (Alfa)

Tato významná konstruktivistická stavba z 30-tých let se nachází v samém centru Prahy na Václavském náměstí. Je dílem architekta Ludvíka Kysely (autor například i obchodního domu Baťa a Lindt) a Jana Jarolíma pro tehdejšího knihkupce  Václava a Ondřeje Stýbla. Původně na tomto pozemku stály dva nízké domy s průjezdem do dvora, mezi roky 1928-29 zde byl ale realizován jeden z největších multifukčních objektů s 8 nadzemními a 3 podzemními patry. Přiznaná železobetonová skeletová konstrukce s výraznými pásovými okny umožnila velkorysé řešení dispozic. Hlavní osou domu je obchodní pasáž s…

číst více

Příběh mlýnu Pila

Kdybyste se pohybovali v okolí Pily, asi byste si řekli: „Hm, nějaká ruina.“ Po přečtení tohoto článku vás mohu ujistit, že už to nebude „jen nějaká ruina“, ale mlýn s velmi zajímavou historií a plný příběhů.Psal se rok 2016, 2.června a na prazdnedomy.cz dorazil email se zprávami, které dostáváme velmi zřídka a o to větší z nich máme radost. Oslovila nás paní, jejíž nyní 93letá babička, paní Emílie, vyrůstala na tomto mlýně a trávila na něm prázdniny v letech 1925 – 1933. Velmi se jim naše práce líbí a velmi rády nám budou vyprávět příběh prázdného domu, na který mají mnoho vzpomínek.…

číst více

Příběh Sokolské boudy

  Krátce k historii Sokolská bouda se nachází u červené a žluté turistické stezky pod vrcholem Černé hory v katastru městečka Jánské lázně. Pozemky, na kterých stojí, patřily hraběti Jaromíru Czerninu-Morzinovi. Od něj je odkoupila firma pro výstavbu tehdy moderní kabinkové lanovky. Po dostavbě prodala firma část nepotřebných pozemků pražskému spolku. V nadmořské výšce 1270 m začal spolek v roce 1929 s výstavbou horské chaty. "Sokolská chata na Černé hoře" byla dokončena ještě v listopadu téhož roku. Objekt má velmi unikátní konstrukci a jedná se o jeden z největších srubů v republice,…

číst více