Blog

ROZHOVOR | Zdeněk Židek o záchraně a obnově zámeckého dvoru Nekmíř

Přibližme si ve stručnosti nejdříve historii místa. První zmínky o zdejším osídlení máme až z roku 1358, kdy obdržel tehdejší majitel Nekmíře, Racek, právo lámat kámen na hoře Drsníku ( dnes Krkavci) od opata kláštera v Plasích. Byl pravděpodobně i stavitelem zdejší kamenné trojpodlažní vodní tvrze, která se unikátně dochovala v severozápadním křídle dnešního zámku. Racek byl synem Sezemi z Vrtby, zakladatele stejnojmenného hradu nedaleko odsud. Pocházel z hojně rozvětveného rodu Hroznatovců, který ovládal celé zdejší území. Majitelé se poté od roku 1414 střídají (Jan ze Slavic,  Ebrzvínové z…

číst více

Konference: Prázdné domy na vedlejší koleji

Druhý ročník naší konference jsme se rozhodli zaměřit hlouběji na problematiku nemovitostí kolem železnice. Dráhy procházejí historickými změnami, které se asi nejviditelněji promítají do způsobu využívání nádraží, technických a zabezpečovacích budov.

To znamená novou energii, nová řešení, ale také velké ohrožení budov, které ztratily svou potřebnost.

číst více

Vila Vista

Vostrovská ulice na Hanspaulce je poměrně klidná. Je skoro celá lemována vilami z 30. let 20. století a pár menšími činžáky z 50. let. Přesto tu na první pohled něco nesedí. Jedna stavba, která sem výškově, hmotou ani vzhledem vůbec nezapadá. A navíc – nikdo v ní nebydlí.

číst více

To už nikdo neopraví...

To už nikdo neopraví. Věta, která se v různých mutacích na internetu objevuje často. Tímto přehledem, který ukazuje největší proměny "před a po" rekonstrukci, se pokusíme ukázat, že i v naší malé zemi se v tomto směru dokážou dít divy.

číst více

Dvouletkové školky

Nejde o školky pro dvouleté děti, jak si někdy myslí lidé na našich vycházkách. Jde o budovy mateřských školek, které souvisí s dobou dvouletého hospodářského plánu na obnovu a rekonstrukci republiky v letech 1947-1948.
Autorem typizovaného projektu, podle kterého se stavěly po celé republice, je arch. Lubor Marek. Jde o představitele tzv. ztracené generace - generace, která vstoupila do praxe těsně před druhou světovou válkou.

číst více

Kaple pod Barrandovem má svého nájemníka!

On to tedy není nájemník, ale nájemnice a stojí tam, jak jí Pán Bůh stvořil. Tedy tuhle stvořila sochařka Anna Krninská a Prázdné domy jí tímto moc děkují za zapůjčení díla:Možná si říkáte, socha fajn, ale proč je nahatá, notabene v kapli? No, na to máme odpověď. Dlouhou odpověď, se kterou nám pomohl farář Karel Müller, a my mu za to také velice děkujeme.Na opravu kapličky budeme potřebovat sehnat spousty peněz, tak doufáme, že nám naše nová nájemnice pomůže získat pozornost k naší sbírce (více na zachrankapli.cz). Ale i kdyby jen potěšila kolemjdoucího poutníka z nečekaného setkání, mise bude splněna. A teď už text Karla Müllera ....

číst více

Boží muka ve Vrbici

Boží muka ve Vrbici u Hořoviček. O těch od nás určitě neslyšíte poprvé.  V obci působí spolek Zachraňme Vrbici a to je potom radost pomáhat, když jsou v místě  aktivní lidé.  Nejprve jsme přispěli na opravu okna zdejšího kostela. Kostel se  postupně opravuje a my jsme si chtěli zkusit vybrat peníze na něco dalšího. A přímo ve Vrbici stála zchátralá boží muka, která potřebovala opravu jako sůl. Peníze se podařilo vybrat neuvěřitelně rychle a muka jsou opravena. Jestli se vám zdá, že na nich něco chybí, máte pravdu. Na jaře se dočkají boží muka i obrázku. S požehnáním jsme ale čekat nechtěli a proto jsme ho spojili s Vrbickým posvícením, které se konalo 21. září. Na místo jsme se vydali i s evangelickým farářem Karlem Müllerem. A pokud si chcete přečíst kázání, které při té příležitosti pronesl, je tu pro vás. 

číst více

Dům U Tří bílých lilií - před a po

Před časem se nám naskytla unikátní příležitost. Majitelka domu na Malé Straně v srdci Prahy, nás pozvala, ať dům, který nedávno zakoupila, nafotíme ve stavu před rekonstrukcí a když budeme chtít, můžeme jej nafotit i po rekonstrukci. Rozhodně chceme! Nyní je již dům po rekonstrukci a fotografie "před a po" zdobí i jednotlivé hotelové pokoje. V domu funguje turisty oblíbený hotel, ale své místo tu mají i byty, které v centru Prahy chybí. Aktuální vypravění majitelky, která v tomto domě sama žije, že její dítko si nedávno táhlo od Vltavy větev, aby si s pomoci ní vyzdobilo dětský pokoj, působí jako vyprávění ze skutečné staré Prahy, kdy tento dům vznikl. Pojďme se před unikatní galerií stavu "před a po" začíst do jeho příběhu, aneb jak to vše začalo. 

číst více

Palác U Stýblů (Alfa)

Tato významná konstruktivistická stavba z 30-tých let se nachází v samém centru Prahy na Václavském náměstí. Je dílem architekta Ludvíka Kysely (autor například i obchodního domu Baťa a Lindt) a Jana Jarolíma pro tehdejšího knihkupce  Václava a Ondřeje Stýbla. Původně na tomto pozemku stály dva nízké domy s průjezdem do dvora, mezi roky 1928-29 zde byl ale realizován jeden z největších multifukčních objektů s 8 nadzemními a 3 podzemními patry. Přiznaná železobetonová skeletová konstrukce s výraznými pásovými okny umožnila velkorysé řešení dispozic. Hlavní osou domu je obchodní pasáž s…

číst více

Příběh mlýnu Pila

Kdybyste se pohybovali v okolí Pily, asi byste si řekli: „Hm, nějaká ruina.“ Po přečtení tohoto článku vás mohu ujistit, že už to nebude „jen nějaká ruina“, ale mlýn s velmi zajímavou historií a plný příběhů.Psal se rok 2016, 2.června a na prazdnedomy.cz dorazil email se zprávami, které dostáváme velmi zřídka a o to větší z nich máme radost. Oslovila nás paní, jejíž nyní 93letá babička, paní Emílie, vyrůstala na tomto mlýně a trávila na něm prázdniny v letech 1925 – 1933. Velmi se jim naše práce líbí a velmi rády nám budou vyprávět příběh prázdného domu, na který mají mnoho vzpomínek.…

číst více

Příběh Sokolské boudy

  Krátce k historii Sokolská bouda se nachází u červené a žluté turistické stezky pod vrcholem Černé hory v katastru městečka Jánské lázně. Pozemky, na kterých stojí, patřily hraběti Jaromíru Czerninu-Morzinovi. Od něj je odkoupila firma pro výstavbu tehdy moderní kabinkové lanovky. Po dostavbě prodala firma část nepotřebných pozemků pražskému spolku. V nadmořské výšce 1270 m začal spolek v roce 1929 s výstavbou horské chaty. "Sokolská chata na Černé hoře" byla dokončena ještě v listopadu téhož roku. Objekt má velmi unikátní konstrukci a jedná se o jeden z největších srubů v republice,…

číst více