Dvouletkové školky
| 29. ledna 2020 21:02

Nejde o školky pro dvouleté děti, jak si někdy myslí lidé na našich vycházkách. Jde o budovy mateřských školek, které souvisí s dobou dvouletého hospodářského plánu na obnovu a rekonstrukci republiky v letech 1947-1948.
Autorem typizovaného projektu, podle kterého se stavěly po celé republice, je arch. Lubor Marek. Jde o představitele tzv. ztracené generace - generace, která vstoupila do praxe těsně před druhou světovou válkou.

Více o něm zde: arch. Lubor Marek
Ale zpátky ke školkám. Objevujeme stavby, u kterých už typické prvky hledáme bohužel jen stěží, ale jsou opravené a udržované. Jiné jsou zpustlé, ale máme šanci vidět původní autentickou podobu. Pustili jsme se do jejich dokumentace, jsme ale teprve v počátku. Pokud nám pošlete tip na některou ve vašem okolí, vyfotíte ji a udáte přesnou polohu, přidáme ji do karty architekta Lubora Marka.  Zatím jich máme zdokumentovaných jen pár po Praze a spoléháme na vaši pomoc. Sami to nejsme schopni zvládnout. 

A na závěr jeden příběh, který už má šťastný konec na dosah. Prázdné dvouletkové školce v Praze 8 se blýská na lepší časy. Právě v těchto dnech zveřejnil pražský magistrát výběrové řízení na její pronájem. Až se dozvíme, kdo uspěl, dáme vědět. Kartu v naší databázi už má docela dlouho : Dvouletková školka Novákových . 

A vy pátrejte, foťte a svoje tipy posílejte na monika@prazdnedomy.cz  ! 

Moc děkujeme !