To už nikdo neopraví...
| 21. dubna 2020 18:37

To už nikdo neopraví. Věta, která se v různých mutacích na internetu objevuje často. Tímto přehledem, který ukazuje největší proměny "před a po" rekonstrukci, se pokusíme ukázat, že i v naší malé zemi se v tomto směru dokážou dít divy.

Sdílet článek můžete i skrz tento odkaz: https://bit.ly/to-uz-nikdo-neopravi Děkujeme!

Zámek Ropice

Ukázkové zmrtvýchvstání. Zámek Ropice se nachází nedaleko Českého Těšína. Dlouhá léta chátral a během bleskových povodní 22. června 2009 se část zámku dokonce zřítila. Vše došlo tak daleko, že obec zažádala o vyškrtnutí ze seznamu nemovitých památek, aby ho mohla zbourat. Na konci roku 2010 jej ale koupili dva subjekty z Ostravska. Spolumajitelem zámku je podnikatel Pavel Šmíra ze společnosti smira-print.cz, jenž už se podílel na záchraně a obnově řady památek, viz webové stránky společnosti. V dubnu 2011 započaly s rekonstrukcí celého objektu. A jak zámek dopadl? 

Karta objektu: https://prazdnedomy.cz/3273

Rozhovor s panem Šmírou: https://www.ceskatelevize.cz

A ještě pohled z jiného úhlu. 

Zámek Polní Voděrady

Nejstarší zmínky o tomto sídlu pochází až z roku 1577. Po roce 1945 zámek stát na základě Benešových dekretů zkonfiskoval Karlovi z Eisensteinu. To byl první hřebíček do rakve. Počátkem 80. let 20. století byl zámek opuštěn. Během následujícího nelehkého období byl 13. listopadu 1998 zapsán do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR. O pár let později už je ale na této čerstvě zapsané památce vážně poškozen krov, krytina i stropy, jejichž některé části ze začaly hroutit. V roce 2007 byl zapsán na seznam nejohroženějších památek v ČR. Ale už v dubnu téhož roku ho koupila společnost ElitProfit za účelem jeho generální rekonstrukce. Ta se podařila.

Karta objektu: https://prazdnedomy.cz/690

Hotel Harvey

Trochu odbočíme od zámků. Co třeba takový bývalý hotel? Historie lázeňského hotelu Harvey se začala psát v roce 1916, když jej začal stavět Spolek válečných veteránů pro rehabilitaci vysloužilých vojáků a nazval podle Williama Harveye, jenž v 17. století prvně popsal krevní oběh. V roce 2003 je hotel na satelitních snímcích už v žalostném stavu. Po tomto roce se společnost Harvey, a.s. pouští do jeho kompletní rekonstrukce. Ve spolupráci se společností Metrostav budovu bývalého lazaretu zrekonstruovali a zachránili tak od plánované demolice. Dnes je z budovy vyhledávaný Spa & Kur Hotel Harvey****. Celkové náklady na rekonstrukci dosáhly 400 milionů korun.

V jakém byl objekt stavu je pěkně vidět i na tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=Y22pp6RWADw

Karta objektu: https://prazdnedomy.cz/2933

MÁTE TIPY NA DALŠÍ PODOBNÁ MÍSTA, SROVNÁVACÍ FOTOGRAFIE "PŘED A PO"?
Pošlete nám je prosím na info@prazdnedomy.cz

Výtopna Kořenov

Zámky, hotely - to jsou určitě silní investoři. Co něco menšího? Příkladem může být Výtopna Kořenov. Vybudována byla v roce 1903 jako součást technického zázemí ozubnicové železniční tratě z Tanvaldu do Kořenova a dále do Hirschbergu v Dolním Slezsku (dnes Jelenia Góra). Svému účelu sloužila do roku 1987, kdy se pod tíhou sněhu zřítila střecha. Nevyužívaný objekt od té doby chátral. Celková obnova výtopny proběhla mezi srpnem 2015 a červencem 2016. Finanční podporu se podařilo získat z grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Místo v ní nalezla historická kolejová vozidla, která byla odstavena v nevyhovujících podmínkách pod širým nebem. Čtyři z nich, dvě motorové ozubnicové lokomotivy a dva motorové vozy, jsou přitom chráněny jako movité kulturní památky.

Karta objektu: https://prazdnedomy.cz/4463

A ještě pohled do interiéru "před a po".

Bělský dvůr

Předchozí příklad ukázal, jak zachránit objekt s pomocí grantů. Dá se to i bez nich? Klasicistní broumovský statek majitelé koupili v červenci 1997 krátce po velkém požáru v květnu, který dovršil celkovou devastaci již tak zchátralého objektu. Pomalu ale jistě se pustili vlastními silami do velmi náročné rekonstrukce s jasnou představou: zachovat co možná nejvíce v původním stavu a chybějící prvky doplnit dle historických záznamů. Bohužel jako soukromé osoby, nepodnikající v zemědělství, nedosáhli na žádnou z dotací z EU a tak se celá oprava táhla dlouhých 16 let až do kolaudace v březnu 2013. Z chátrajícího statku se jim podařilo vybudovat nádherný a klidný rodinný penzion Bělský Dvůr, lákající k návštěvě a ubytování.

Karta objektu: https://prazdnedomy.cz/3550

Fara Grunta

Často opomíjený typ objektu - fara. V současnosti často ztratila využití. Ale je to objekt s pořádným potenciálem. Bývá v centru obce na nejhezčím místě, okolo větší zahrada. Velikostně, a kolikrát i výzdobou interiérů, je to takový malý zámeček. Což představuje zajímavou výhodu. Je vhodný pro méně náročnou rekonstrukci, než v případě klasických zámků. Taková jedna pseudorenesanční fara v Gruntě, byla postavena v roce 1890. Po 2. sv. válce byla fara využívána k hospodářským účelům zemědělského družstva a zajišťovala se pouze minimální údržba. Po roce 1989 už silně chátrala bez využití. V roce 2016 byla prodána do soukromých rukou a kompletně zrekonstruována. Znovu je z ní krásná reprezentativní stavba.

Karta objektu: https://prazdnedomy.cz/1255

Zámek Radovesnice

A zase zpět k zámkům. Zámek Radovesnice byl po roce 1948 znárodněn, ale oproti celé řadě jiných, tomuto zámku se dostávala průběžná péče. V letech 1973–76 byly opraveny fasády a střecha. V roce 1989 se začalo s další rekonstrukcí. Ale započatá práce byla z důvodu pádu komunismu ukončena a než se vyřešila restituce v roce 1993, zámek zchátral. Ani po restituci se ale na rekonstrukci nenavázalo a došlo k velmi rychlé devastaci této významné stavební památky. V roce 2005 byl zámek již na pokraji zřícení, ke kterému začalo docházet v průběhu roku 2006, kdy se dovnitř propadla střecha s věží. Záchrana pro zámek přišla v dubnu roku 2007, kdy ho koupila firma ElitProfit, spol. s r.o. za účelem jeho generální rekonstrukce a následného obytného využití.

Karta objektu: https://prazdnedomy.cz/1658

Jízdarna Světce

Největší českou jízdárnu a druhou největší v Evropě (hned po Španělské dvorní jízdárně ve Vídni) postavil v osadě Světce nedaleko Tachova v letech 1858-1861 Wilhelm Nevenhorst pro polního maršála, knížete Alfreda I. Windischgrätze. Až do roku 1945 byla využívána pro svůj původní účel, po válce začala chátrat, sloužila jako tělocvična pro pohraničníky a později i jako sýpka. V 80. letech se objevily plány na její úplnou demolici. Město Tachov začalo jízdárnu s využitím státních dotací rekonstruovat. Jako fénix z popela zachráněná jízdárna byla zařazena na seznam národních kulturních památek.

Karta objektu: https://prazdnedomy.cz/2828

A z bočního úhlu.

Zámek Kamenný Dvůr

Po 2 sv. válce zámek využívala armáda. Později však zůstal opuštěný a stal se cílem vandalů a zlodějů. Zámek chátral a na přelomu 20. a 21. století z něj již byla úplná troska. Některé obvodové zdí se zřítily a ze zámecké zahrady byl prales. Z inventáře zámku nezbylo téměř nic. Ruiny zámku byly v roce 2004 zakoupeny soukromým majitelem a zámek byl nákladně zrestaurován podle historicky doložených materiálů. Od té doby slouží jako hotel a restaurace. V hlavní turistické sezóně je k dispozici i průvodce, s nímž je možné si prohlédnou veškerý interiér zámku.

Karta objektu: https://prazdnedomy.cz/2925

Zámek Libá

Hrad je zde doložen už roku 1264. V roce 1945 bylo panství zkonfiskováno státem, zámek velmi trpěl. Roku 1985 nakonec neznámý vandal založil v jednom ze sálů zámku požár, který přivedl celý areál do havarijního stavu. Na přelomu let 1988/1989 měl zámek propadlé všechny krovy a dřevěné konstrukce, jejichž sutiny zaplňovaly interiér budov v některých místech až do výše třetího patra. Absence zastřešní způsobila havarijní stav promáčeného zdiva, všechny dřevěné konstrukce byly napadeny dřevomorkou. V roce 1991 zakoupila zdevastovaný zámek v Libé od státu za 150 000 Kčs společnost Intertour s.r.o. se záměrem přebudovat objekt na hotelové zařízení. Ihned se začalo s pracemi. V roce 1994 ale referát regionálního rozvoje Okresního úřadu v Chebu vydal nesouhlas s projektem. Rekonstrukční práce byly na několik let zastaveny, což mělo znovu pro obnažené konstrukce devastující následky. Tahanice na úřadech probíhali až do roku 2006, kdy areál zchátralého zámku zakoupili manželé prof. Vladimír Griněv a Ing. Zuzana Griněvová z Prahy, kteří úspěšně pokračují v celkové rekonstrukci objektu.

Karta objektu: https://prazdnedomy.cz/5683

A pohled z věže na střechy zámku. 

A ještě bez udání místa, jedna jihočeská usedlost, kterou si vzala pod křídla šikovná architektka Lenka Míková. Usedlost tvoří dvě budovy - celoročně obyvatelná roubená chalupa a stodola sloužící nově jako "letní obývák". Architektka s projektem zaznamenala velký úspěch i v zahraničních médiích. Více o rekonstrukci v článku zde: http://www.earch.cz/

MÁTE TIPY NA DALŠÍ PODOBNÁ MÍSTA, SROVNÁVACÍ FOTOGRAFIE "PŘED A PO"?
Pošlete nám je prosím na info@prazdnedomy.cz

(autor: Radomír Kočí)