Tento vynikající český houslový virtuos se narodil 5. 7. l880 v Michli, jež tehdy ještě nebyla součástí Prahy, zemřel v Praze 5. 12. 1940. Kubelík byl jedním z tzv. zázračných dětí - již jako dvanáctiletý vstoupil na pražskou konzervatoř, kde si pod vedením profesora Ševčíka, vynikajícího houslového pedagoga, osvojil neobyčejně náročnou techniku, obdivovanou v pozdějších letech celým světem.
Již roku 1898 zahájil své první koncertní turné mimořádnými úspěchy před zaplněnými sály ve Vídni a v Budapešti. Později se rozjel do dalších měst a zemí mimo území tehdejšího Rakouska-Uherska. Od roku 1900 koncertoval Kubelík ve více než padesáti státech na více než šesti tisících koncertech, což je imponující a sotva kterým umělcem dosažené číslo. Podle průměrného počtu vždy vyprodaných sedadel koncertních síní slyšelo tedy Kubelíka více než pět milionů posluchačů.
Kubelík obsáhl jako jeden z mála hudebníků celý repertoár světové houslové literatury. Hrál i velmi obtížné skladby Paganniho a oslňoval virtuositou obtížných dvojhmatů i skvělou smyčcovou technikou. Nezůstal pouze při reprodukčním umění - sám složil skladby pro housle (mimo jiné 6 koncertů), kadence ke světovým koncertům a některé úpravy, z nichž zejména melodie z Fibichovy symfonické básně v Podvečer pod jménem Poem získala světovou proslulost a stala se i podkladem scénáře českého středometrážního filmu.
Po celý život vystupoval Kubelík jako neúnavný propagátor české hudby a příznivec českých umělců - umožnila mu tu mimořádná popularita i značné příjmy, jež dovolovaly podporovat dokonce tak početná orchestrální tělesa jako je Česká filharmonie, jednak přímo finančně, jednak doporučením a prosazením výhodných zájezdů.
Kubelikova autorita nejednou přinutila liknavá úřední místa poskytnout našim hudebníkům alespoň základní prostředky a velký houslista si příliš nevybíral metody, jak je k tomu přimět: byl ochoten hrát i na ulici, aby vzbudil zájem o jejich osud. Jan Kubelík se stal vzorem mnoha mladým českým houslistům, kteří jeho odkaz dovršují a naplnují.
Rafael Kubelík
Syn Jana Kubelíka. Narodil se 29. června 1914 Býchory, okres Kolín, zemřel 11. srpna 1996 Kastanienbaum v kantonu Lucern, Švýcarsko. Zajímavostí je, že za manželku si vzal houslistku Ludmilu "Lala" Bertlovou. Ta žila v krásné vile na Vinohradech: https://prazdnedomy.cz/4352
René Kubelík
Narodil se v bývalém Československu. Jan Kubelík je jeho pradědečkem. Své hudební vzdělání zahájil na hudební škole v Praze ve věku 5 let. Po přesídlení do SRN pokračoval ve studiu v mistrovské tříde prof. Valerije Gradowa nejprve v Essenu, následně pak v Mannheimu. Zde v roce 2000 absolvoval ve třídě sólistů. René Kubelík obdržel během své dosavadní umělecké dráhy několik cen a vyznamenání a nahrál řadu děl pro rozhlas i televizi v SRN, ČR a Japonsku. V roce 2002 vzniklo v Mannheimu za jeho spolupůsobení mezinárodní forum houslových a violových koncertních mistrů, kde aktivně působil jako
docent houslové hry do roku 2005. Koncertní vystoupení jej zavedla do řady evropských zemí i do Japonska a USA. V současné době je René Kubelík koncertním mistrem Jihozápadní německé filharmonie v Kostnici.
V roce 2008 poprvé projevil zájem uspořádat koncert v místě odkud pocházeli jeho předkové. Byl pozván Městským úřadem v Neveklově k návštěvě závěrečného koncertu Podblanického hudebního podzimu, aby se seznámil s představiteli města a koncertním sálem. Navštívil neveklovskou sokolovnu místo posledního koncertu svého pradědečka, s květinami se poklonil jeho památce u památníku pod Kubelíkovou lípou před sokolovnou.
První koncert v Neveklově – 17.5.2009 - věnoval René Kubelík památce matky Jana Kubelíka – Barbory Lohové ze Stranného u Neveklova, která zemřela roku 1929. Pokračuje v tradici svého pradědečka, který věnoval své mamince – 11.5.1940 koncert v Neveklově na Den matek.
zdroj: http://www.neveklov.cz/o-neveklovu/osobnosti/jan-rafael-a-rene-kubelikovi/