Vila je zachycena na plánu z roku 1914, Velvyslanectví Slovenské republiky tvrdí, že objekt byl postaven v roce 1928. Do roku 1989 služil jako vládna vila, potom byl v užívaní misionářek lásky matky Terezy. Po odchodě byl objekt neobývaný v neudržovaném a velmi zanedbaném stavu.
Věž v areálu bývalé továrny na koberce Ignaz Ginzkey & Co. byla postavena za Alfréda Ginzkeye v letech 1916-1918 italskými válečnými zajatci. Věž ztratila svou původní funkci v roce 1970. V roce 2015 se ji ujal spolek AvantgArt, který se jí snaží zrekonstruovat a přeměnit na kulturní centrum Zauhlovačka. Pořádají se zde koncerty, přednášky a výstavy. Zároveň by měla věž sloužit jako rozhledna.
Zděný patrový objekt vodárny z přelomu 60. a 70. let 19. století je součástí areálu nádraží Bubny. Střídmé ztvárnění vodárny představuje kvalitní příklad železniční architektury. [1]
Areál nádraží, výtopen a dílen byl roku 2004 prohlášen kulturní památkou České republiky, roku 2008 však byla památková ochrana omezena pouze na objekt nádražní vodárny, která tak je chráněna dosud. Později bylo zmiňováno, že v památkové ochraně zůstaly i vnitřní sloupy budov, ale ty v seznamu nemovitých kulturních památek nejsou uvedeny. [2]
Autonomní sociální centrum Klinika bylo neoficiální sociální a kulturní centrum v Praze na Žižkově. Vzniklo koncem listopadu 2014 nelegálním obsazením nevyužívané budovy bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici.
Tento poslední cenný zbytek areálu strojírny Ruston & spol. byl navzdory projektové studii a původní domluvě o památkové ochraně zdemolován developerskou společností J&T Real Estate koncem února 2014. [1] Na místě zaniklé továrny vzniklo nové administrativní centrum s názvem Rustonka.
Původně velkokapacitní koncové nádraží je největší dochovanou funkcionalistickou stavbou v Praze. Sloužilo k překládce zboží, především potravin, a jeho skladování ve strojních chladnicích. Plocha skladišť zaujímá 30 000 m² a je tvořena dvěma křídly se dvěma nadzemními a podzemními patry. Tato křídla jsou propojena deseti ocelovými lávkami. Výstavba byla zahájena v roce 1928 podle návrhu architektů Karla Caivase a Vladimíra Weisse. V roce 1931 probíhá výstavba skladišť a ramp, o tři roky později správní budovy. Pravidelný provoz byl zahájen 1.3.1936. Kvůli vzrůstající kamionové přepravě byl…
Humpolecká 8smička se snaží stírat rozdíly mezi centrem a periferií. Industriální areál na půli cesty mezi Prahou a Brnem prošel proměnou na kulturní prostor, ve kterém je návštěvníkům zprostředkován kontakt s moderním a současným uměním. Zóna pro umění 8smička je impulzem pro vznik lokální humpolecké komunity, která je přístupná návštěvníkům ze širokého okolí. [1] Bývalá továrna na vlněné látky Karla Trnky, následně hala č. 8 Národního podniku Sukno, prošla low-cost rekonstrukcí již v roce 2010. Hlavním poznávacím znamením se tehdy stala antracitová fasáda. Zásadnější proměnou objekt prošel…