Zámek Defurovy Lažany

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
Chanovice 1
34101 Chanovice – Defurovy Lažany
Klatovy
49° 24' 25.0'', 13° 40' 36.5''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: SEBASTIANO NEMOVITOSTI, s.r.o. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Původně gotická tvrz písemně doložená v roce 1496, majitelem byli Lazanští z Bukové. Vlastní obec Lažany je poprvé zmíněna v roce 1366, kdy jí vlastnil Basko Gylnerz de Lazan. Od roku 1615 byl majitelem Friedrich Švihovský z Rýzmberka. Po něm jeho dcera Eliška Černínová, vdova po Janu Maxmiliánovi Černínovi z Chudenic, a to až do roku 1658. K tvrzi Lažany v roce 1630 patřil pivovar s chmelnicí, ovčínem a poplužní dvůr. Majetek vlastnil v té době Petr Vok Švihovský.Tvrz byla ve druhé polovině 16. stol. renesančně přestavěna. Po té se stal majitelem hrabě Jan Desfours, ten také přestavěl tvrz ve druhé polovině 17. století na raně barokní zámek a současně byla postavena kaple sv. Antonína Paduánského. Roku 1831 koupil zámek hrabě František Boos- Waldeck , jeho potomci vlastnili Lažany Defurovy do roku 1918. Jméno Lažany se postupně vyvíjelo, od roku 1872 byli úředně pojmenovány na Lažan- Desfours, v roce 1886 Lažany Desfours, v roce 1900 Lažany Defurovy , tento název se zachoval až do dneška.

Architektonicky je zámek popisován jako trojkřídlá, někdy čtyřkřídlá patrová budova. Tato neshoda tkví v zalomeném severovýchodním křídle, někdo ho považuje za jedno křídlo a jiný zase za dvě křídla. Konstrukce zámku je tím uzavřená a vytváří malé nádvoří přístupné dvěma průjezdy s arkádami v přízemí.

V současné době je zámek prázdný a chátrá. Hospodářské budovy jsou většinou pobořeny, zámecký park a rybníky neudržovány. Po druhé světové válce zde byl internát učiliště z nedalekých Oselec a to až do 90. let minulého století. V té době byli prováděny nevhodné stavební úpravy např. při opravě kuchyně nebo výměně oken. Po té byl majitelem advokát pan Šula. 

Časová osa

7/2017 Prázdný

Články

3. června 2012
Italy nepřiměla k opravám zámku ani hrozba vysoké pokuty

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

Příspěvky na Facebook stránce "Prázdné domy"

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
SEBASTIANO NEMOVITOSTI, s.r.o.
Karlova 152/19, Staré Město, 11000 Praha 1

Panorama

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy, Sandra Kocmanová aktualizováno: 15. října 2017

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.