Vitrážové muzeum

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Církev
Stav: V rekonstrukci
památkový katalog
Adresa mapa
Libyně
44101 Lubenec
Louny
50° 8' 50.3'', 13° 18' 50.5''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Za záchranu kostela sv. Jiljí, zapsaný spolek (katastr)
Majitel komunikuje
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Prohlídka

Dnes si návštěvník může vyzvednout klíče ve vitrážnické dílně v Lubenci, Chýšská 109 a sám se kdykoli jít do kostela podívat. V kostele se připravuje unikátní vitrážové muzeum - jedinečná záležitost v celé Evropě. Bude zde zachycen vývoj tohoto uměleckého řemesla od nejstarších dob až po součastnost. Již dnes zde můžete najít vitráže, které zachycují sloh románský, gotiku, renesanci a historizující styly 19-tého soletí. Připravuje se americká secese a obrovský prosvětlený strop, jenž jsme nazvali osmým divem světa. Na kruchtě je bleší trh na podporu kostela a je zpřístupněná hrobka Strojetických ze Strojetic.

Během turistické sezóny je na kostele každý víkend od 13 do 16 hodin průvodce, který vám může poskytnout klíče i od nedaleké Vochlické rozhledny (cca 350m).

Kulturní akce

V kostele probíhají různé kulturní akce, které můžete sledovat na facebooku či na našich webových stránkách (viz odkazy níže). Tradiční je zahájení turistické sezóny v kombinaci s celostátním Dnem proti úložišti radioaktivního odpadu, dále Noc kostelů, Noc světel - unikátní noční koncert při svíčkách a většinou ještě dva podzimní koncerty v září a k ukončení turistické sezóny. Tradiční festivaly, pořádané na opravu kostela, se přestaly organizovat. Ale fotografie z těchto zajímavých akcí (koncert Jiřího Stivína, Pavla Šporcla, Jaroslava Svěceného, či zápis do České knihy rekordů můžete shlédnout na našich webovkách (viz odkazy níže) a jsou zahrnuty pod jednotlivými roky. 

Časová osa

2007 V rekonstrukci

Spolek kostel koupil r. 2007 od církve za korunu. Časem se ukázalo, o jak unikátní gotický kostel se jedná. Proběhly archeologické vykopávky a zjistilo se, že kostel byl postaven na starém slovanském pohřebišti. V kostele je zachovám paprsčitě sklenutý presbytář, fragmenty gotické výmalby, původní oltář, socha sv. Řehoře z dílny Matyáše Brauna, hrobka Strojetických ze Strojetic. V podkroví kostela je zřízeno regionální muzeum s odkazem na slovanské pohřebiště, které bylo archeology pod kostelem nalezeno.
1356 Vznik

Kostel sv. Jiljí je unikátní  památka, jež reprezentuje venkovskou gotiku. První písemná zmínka je z r. 1356. 

Náhled galerie

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

30. září 2017
Za záchranu kostela sv. Jiljí, zapsaný spolek

Mapa

Autor karty Za záchranu kostela sv. Jiljí Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 30. října 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.