Zámek / pivovar Semín

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
Semín 1
53501 Semín
Pardubice
50° 3' 19.0'', 15° 31' 13.8''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Danup - Invest s.r.o., (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2017 Prázdný

Zámeček má nového majitele, společnost Danup - Invest s.r.o., Vlastník má v plánu vybudovat zde expozici pivovarského muzea (jehož součástí bude unikátní hvozdový valach), provoz minipivovaru (navazující na dlouholetou historii vaření piva v Semíně), ve sklepích tohoto objektu realizovat restauraci Šenk U Viléma a ubytovací kapacity, viz odkazy.
2016 K záchraně

Objekt je stále obýván, ale majitel již nemá na opravu sil a zámek je nabízen na prodej za 3mil.
1926 Posledním sládkem a majitelem pivovaru v Semíně byl Jindřich Dvořák, který byl nucen z ekonomickýcvh důvodů provoz uzavřít v roce 1926. Prostor pivovaru a jeho rozsáhlá sklepení sloužila dále jako velkosklad pro pardubický a chrudimský pivovar. Pak začal zámek sloužit pro bydlení, i když postupně chátral.
1691 V roce 1691 byl do zámečku vestavěn pivovar, ve kterém se pivo vařilo více než 200 let. Jedním ze zdejších sládků byl otec známého architekta Josefa Gočára, který se zde také narodil.
1497 Vznik

Někdy ve 14. a 15. století stávala v Semíně tvrz, ale dneska bychom z ní nic nenašli. Obec Semín se dostala do majetku Viléma z Pernštejna, v roce 1497 zakoupil tento šlechtic „Semín nad Labem tvrz pustou, ves celou …“ Následně počátkem 16. století byla vedle tvrziště Vilémem z Pernštejna vybudována renesanční budova jako správní objekt západní části jeho panství.

Články

28. června 2011
Zámeček s pivovarem Semín

Knihy

Externí galerie (foto / video)

4. února 2017
lotusesprit.rajce.idnes.cz
Autor externí galerie: lotusesprit

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

1. října 2017
Danup - Invest s.r.o.,
23. července 2017
Kubíček Tomáš Ing.

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy, pe.zeman aktualizováno: 22. srpna 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.