Zámek Kanice

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Stavební úpravy
památkový katalog
Adresa mapa
Kanice 1
34543 Kanice
Domažlice
49° 28' 32.2'', 13° 4' 24.9''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Zámek byl v roce 1986 předán armádě a za jejího působení částečně poškozen. Po revoluci zámek vystřídal několik majitelů, ale pouze chátral. V roce 2014 zámek koupila v dražbě skupina lidí, která jej chce opravit a uzpůsobit jej jak k bydlení, tak k pořádání akcí v interiéru i v zámeckém parku. Zámek pracovně nazývají „Depold“ podle prvního doloženého vlastníka tvrze, Depolda z Rýzmberka.

Časová osa

2014 Stavební úpravy

Zámek koupila v dražbě skupina lidí, která jej chce opravit a uzpůsobit jej jak k bydlení, tak k pořádání akcí v interiéru i v zámeckém parku. Zámek pracovně nazývají „Depold“ podle prvního doloženého vlastníka tvrze, Depolda z Rýzmberka.
1994 Zámek koupila společnost Linda - sdružení podnikatelů v Berouně. Tato firma zde chtěla zřídit penzion.
1992 Zámek odkoupila firma SIRIUS Praha.
1986 Prázdný

Zámek byl předán armádě a za jejího působení částečně poškozen.
1950 V letech 1950 až 1986 patřil Krajskému národnímu výboru a fungovala v něm zvláštní škola internátní.
1945 Po válce v zámku sídlil Červený kříž (Liga proti tuberkulóze).
1915 Rudolf Perger (* 1869) byl povýšen do stavu svobodných pánů. V Kanicích, které patřily rodu do konce druhé světové války, postavil českou školu. Rudolf von Perger byl milovník a znalec hudby, vydal „Dějiny Společnosti přátel hudby ve Vídni“ a několik publikací věnovaných Vídeňské filharmonii.
1870 Stavební úpravy

K další úpravě kanického zámku došlo ještě kolem r. 1870. Celý objekt byl zmodernizován, západní čelní stěna byla zvýšena a přistavěn k ní portik. Také renesanční, barokní a rokokové stropy vzaly za své. Kolem zámku byl nadále udržován větší anglický park, došlo však k rušení rybníků v blízkém okolí.
1815 Poslední šlechtičtí majitelé zámku byli baroni z Pergeru. Laurenz Perger byl povýšen do rytířského stavu v roce 1815. V té době získal rod statek a zámek Kanice u Domažlic.
1765 Stavební úpravy

Další majitel Kanic, Josef Jáchym Schmiedtgräbner z Lustenecku, nechal v r. 1765 vybourat přízemní klenby uprostřed severního křídla zámku a postavit pozdně barokní kapli sv. Jana Nepomuckého, sklenutou dvěma plackami.
1734 Kanice koupil Jan Josef Hildprant-Ottenhausen a od té doby zůstaly samostatným statkem až do nové doby.
1713 František z Kampionu statek prodal Marii Markétě Valdštejnové a tak se Kanice dostaly prostřednictvím jejího bratra Františka Josefa Černína k chudenickému panství.
1705 Zadlužený statek koupil za 55 000 zlatých František z Kampionu.
1689 Jako poslední z obou bratrů zemřel v r. 1689 Vilém Maxmilián a statek zdědila vdova Markéta z Příchovic a jeho dcera Františka. Obě vládly na kanické tvrzi do r. 1705. Snad ještě Kaničtí přestavěli v druhé polovině 17. století zdejší tvrz na barokní čtyřkřídlý, většinou jednopatrový zámek se čtvercovým dvorem, kolem něhož vedla v přízemí chodbička, otvírající se na každé straně do dvora třemi oblouky. V přízemí byly nízké klenuté místnosti pro čeleď a komory pro různé potřeby, v prvním patře obytné pokoje s rákosovými stropy.
1663 Byl proveden odhad zadluženého statku a díky tomu známe alespoň stručný popis kanické renesanční tvrze. Byla to kamenná stavba s vysokými štíty, která měla v přízemí vinopalnu, potravinový sklep a další dva menší sklípky, sladovnu a stáj pro čtyři koně. Vedle kuchyně byly zřejmě v prvním poschodí pokoje, komory a menší sýpka na obilí. Spojení obytných místností s hospodářskými prostorami nasvědčuje tomu, že vrchnost nebydlela na tvrzi stále. Synové Viléma Kanického z Čachrova Vilém Maxmilián a Jan Mikuláš Arnošt však zadlužené Kanice vyplatili a hospodařili na nich společně.
1660 Po něm držel statek jeho bratr Vilém, jenž zemřel před r. 1660 a zanechal Kanice zadlužené.
1603 Zikmund držel po r. 1603 statek sám, přikoupil k němu v r. 1595 část vsi Hradiště a zemřel v r. 1618, když ještě stačil podporovat české stavovské povstání z l. 1618 – 1620 a svého syna Jiříka vypravil ke stavovskému vojsku, jež obléhalo Plzeň. Jiřík Kanický sice podporoval odbojné stavy, ale protože včas přestoupil ke katolictví, zůstaly mu Kanice i po Bílé hoře.
1585 Když se jeho vzdálení bratranci dělili v r. 1585 o celé zboží, připadly Kanice bratrům Zikmundovi a Divišovi Kanickým.
1528 Mezi nejvýraznější držitele kanického zboží patřili od konce 14. století vladykové Kaničtí z Čachrova, kteří hrad Netřeb nakonec opustili a vrátili se na pohodlnější tvrz ve vsi, kterou zřejmě na počátku 16. století stavebně upravili. Když v r. 1528 přejímal kanický statek Jan mladší Kanický, patřily k němu tvrz, dvůr a ves Kanice, pustý hrad Netřeb, ves Příkřice a Přívozec s tvrzí a dvorem. Podle soudních zápisů z té doby se Jan mladší dopustil několika násilností na sousedech.
1382 Vznik

Ves Kanice je poprvé spolehlivě doložena v r. 1325, kdy byl jejím majitelem Děpolt z Rýzmberka. Pravděpodobně on nebo jeho nejbližší potomek vybudovali nad Kanicemi menší hrad, který nazvali na paměť svého rodu Nový Rýzmberk. Hrad se však od počátku 15. století většinou nazýval Netřeb podle jména vrchu, na němž stál. Až do druhé poloviny 15. století sloužil jako sídlo držitelů kanického statku, mezi jehož příslušenstvím se v r. 1382 uvádí poprvé i kanická tvrz.

Články

13. března 2018
Chtěl bydlet u zahrady, a tak si koupil zámek. Mám snížený pud sebezáchovy, říká Petr Frolík
31. květen 2016
FOTO: Kanický zámek se o víkendu otevřel veřejnosti
29. srpna 2015
Zámek v Kanicích navštívili potomci šlechty
15. srpna 2015
Záchrana zámku za minutu dvanáct
21. srpna 2014
Zámek v Kanicích probouzí parta nadšenců

Knihy

Externí galerie (foto / video)

4. července 2015
lotusesprit.rajce.idnes.cz
Autor externí galerie: lotusesprit
7. dubna 2014
V přítmí zámku Kanice
 
Kanice

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Rendy Spoluautoři: pe.zeman aktualizováno: 27. listopadu 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.