Pension Rükl

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Ubytování
Stav: K záchraně
Cena: dohodou
Adresa mapa
Horní Bradlo 1
53953 Horní Bradlo – Dolní Bradlo
Chrudim
49° 48' 12.0'', 15° 44' 23.2''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Stone Block a.s. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

12/2018 K záchraně

Pension je na prodej, cena dohodou. Nemovitost se statusem lázeňského objektu je po zahájené kompletní rekonstrukci s platným stavebním povolením a dokumentací. Plánovaná kapacita 50 lůžek, možno využít i jako penzion pro seniory. Pozemek o celkové rozloze cca 20.000 m2 s vlastním rybníčkem.
1989 Prázdný

Po revoluci rodina Rüklových majetek získala zpět. Bylo na to pět sourozenců, ale zkušenosti už neměli. Pension zkusili provozovat jednu sezonu, kdy se víceméně vydělalo na zaplacení inventáře, který si od RaJ rodina odkupovala. Tato sezóna byla později v rodinné tradici přejmenována na "nejistou" a příhody s personálem, který se vyučil krást za komunistů by vydaly na román.
Poté byl pension prodán a další majitelé jej nechali zchátrat. Následně se ho pokoušeli opravit a dostavět, ale k plné dostavbě zatím nedošlo a pension dále chátrá. 
1948 Používaný

Po vpádu komunistů nezůstal v Bradle kámen na kameni. Pension Rükl převzal podnik RaJ (Restaurace a jídelny), sklárna byla znárodněna. Statek šel pod JZD Rudý říjen, Horní Bradlo.
1945 Používaný

Po roce 1945 skončila hutní výroba skla. Začaly se zde vyrábět skleněné vánoční ozdoby, jejichž výroba trvá dodnes (2017). Komín huti byl zbourán v roce 1961.
1918 Používaný

Výroba ve sklárně byla během 1. světové války zastavena, syn Antonín Rükl, který sklárnu před válkou vedl, padl hned na začátku 1. svět. války v Polsku. Po válce byla výroba obnovena a trvala do počátku 2. světové války. Sklárnu řídila žena Antonína Rükla.
1903 Používaný

Syn Antonín Rükl se v tomto roce zasloužil o založení spolku Sokol. Stejný rok se neúspěšně jednalo i o výstavbě železnice z Třemošnice do Malče, Bradla, Kamenice a Skutče.
1893 Používaný

Z podnětu paní Rüklové byl v obci založen sbor dobrovolných hasičů a byl vybudován samospádový vodovod (1896).
1892 Používaný

Po smrti syna zakladatele sklárny Františka Rükla, nechala jeho manželka paní Růžena Rüklová v letech 1892 - 1893 postavit nad Bradlem kapli zasvěcenou Panně Marii s rodinnou hrobkou, ta rodině patří dodnes (2017). Slavnostního svěcení zvonů 30. srpna 1894 se účastnil také František Ladislav Rieger.
1885 Používaný

Sklářský mistr Jan Rückl zemřel, byl pochovaný na modletínském hřbitově. V jeho díle pokračoval syn František a jeho žena Růžena, rozená Vaňková. František Rükl byl velmi odborně vzdělaný. Přivedl bradelskou huť i celou ves k takovému rozkvětu, že se dávala za příklad jiným sklárnám v celých Čechách. „Máme to jako v Bradle“, znamenalo vrchol dokonalosti. Za vydatné pomoci Františka Rükla byla v obci postavena škola.
1867 Používaný

Huť byla slavnostně vysvěcena po kněžně Auerspergové jako „Huť Vilemínina“ 3. ledna 1867. Hlavním výrobním sortimentem skelné huti bylo duté sklo a olovnatý křišťál. Skláři nebyli místní lidé, ale sklářské rody z jiných sklářských hutí. Skelmistr Jan se o své zaměstnance dobře staral. V začátcích jeho žena paní Anna vařila pro všechny skláře, ti pak jedli u nich v domě u jednoho dlouhého stolu. Nechal pro ně postavit byty přední a zadní chalupu, byty na návsi tzv. Bída a pro mistry Blahobyt. Také jim propůjčoval hostinskou živnost v hostinci „Na statku“ apod. 
1866 Používaný

Na dalších získaných pozemcích začal na jaře tohoto roku stavět sklářskou huť.
1865 Vznik

Do Bradla přichází sklářský mistr Jan Rükl, který zde koupil tři statky. Ve stejném roce začal stavět svůj dům, později (30. léta 20.století) pension Rükl.

Náhled galerie

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

10. listopadu 2017
Roman Brauner
1. března 2016
Iva Seidlová

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
Stone Block a.s.

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 16. prosince 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.