Zámek Přízřenice

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Staré náměstí 30
61900 Brno – Přízřenice
Brno-město
49° 8' 36.1'', 16° 37' 21.1''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Suchánek Jiří (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Architektonický / technický popis

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2018 Zámek není využíván, byly provedeny pouze drobné opravy fasády a střechy. Je soukromým majetkem majitele, kterému patří i dvůr za zámkem (viz výřez LV), který mu slouží k podnikání.
1990 Prázdný

Po rozpadu družstva byl dvůr i se zámkem privatizován a od té doby není využíván.
1945 Po válce v rámci provádění II. pozemkové reformy přešel biskupský majetek v Přízřenicích do vlastnictví československého státu a byl využíván různými "socialistickými" zemědělskými organizacemi. Nejdéle náležel JZD Mír se sídlem v Tuřanech. Zámek byl spojen se sousedními domy, poté byly tyto domy zbořeny a na jejich místě postavena moderní budova. V místě bývalé okrasné zámecké zahrady, byla postavena silážní jáma a za ní, vybudovány chlévy pro skot.
1843 Plně svrchovanost kapituly nad Přízřenicemi zanikla až v tomto roce. Na osudy zámku tyto změny neměly podstatnější vliv, neboť zámek plnil hlavně funkci sídla správy dvora. Podobně jako v případě příslušníků kapituly, nyní i brněnský biskup zde pobýval jen zřídka.
1777 K částečnému vyčlenění Přízřenic z kapitulního panství došlo až v tomto roce po zřízení brněnského biskupství, kdy se Přízřenice s Cejlem staly biskupským stolním statkem.
1750 Vznik

Poprvé je přízřenický zámek výslovně doložen až v tomto roce v souvislosti s přípravou terezianského katastru. Zámeček byl pravděpodobně postaven proboštem Janem Matyášem Thurnem (1709-1746), který měl o Přízřenice značný zájem a neúspěšně usiloval, aby Přízřenice byly vyčleněny z kapitulního panství s centrem v Podolí a staly se zcela samostatným statkem probošta.
1645 V tomto roce byla ves Přízřenice vypálena Švédy a téměř úplně se vylidnila. Pravděpodobně při obnově vsi byl v jižní části vsi založen dvůr a při něm vybudován zámek - prostá barokní jednopatrová budova sloužící hlavně potřebám správy kapitulních majetků ve vsi a k občasnému pobytu příslušníků kapituly.

Článek

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

Facebook

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
Suchánek Jiří
Nad kašnou 373/42, Bystrc, 63500 Brno

Panorama

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy, pe.zeman aktualizováno: 21. února 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.