Tovární rezidenční vila byla postavena na konci 19. století. Při výstavbě byl využit místní pískovec a bohatě zdobená budova se stala vyhledávaným vzorem v širokém okolí. Součástí velkého pozemku býval i sofistikovaný lesopark. Židovský továrník Goldschmidt musí na začátku druhé světové války svou vilu opustit a ta začíná chátrat. Velkou ránu vile zasazuje požár v roce 1997. V únoru 2016 se na internetu objevil dokonce inzerát nabízející stavební materiál z vily na rozebrání. Jenže v roce 2017 kupuje celou vilu rodina Němečkova a pouští se do neuvěřitelné rekonstrukce.
1/2021
Stavební úpravy
Zkáza se zdála být neodvratná. V roce 2015 se unikátní Goldschmidtova vila v Maixnerově ulici objevila v internetové nabídce na zbourání a „rozebrání na materiál“. Pak se ale stal „malý zázrak“. Vilu koupil Ing. Radek Němeček, PhD. s manželkou Ing. Helenou Němečkovou a vše se nakonec otočilo k dobrému. V minulých dnech Němečkovi obdrželi Cenu starosty města.
[4]
12/2020
Stavební úpravy
Rekonstrukce pokračovala i v letošním roce. Podařilo se dokončit opravu a čistění pískovců na zdobné fasádě a na balkonech, zatím stále ještě probíhá obnova štuků na severní straně objektu. Nejviditelnější venkovní úpravou je stavba pískovcového oplocení z Maixnerovy ulice, ve kterém majitelé chtějí pokračovat i v roce příštím. Záměrem majitelů vily je maximální zachování jejího původního rázu, i proto touto cestou žádají veřejnost, kdyby někdo měl dobové fotografie vily, jak zvenku, tak i z interiéru, o jejich zapůjčení, posloužily by pak jako inspirace pro další práci.
[2]
3/2019
Stavební úpravy
Vilu i s přilehlým bývalým parkem vlastní manželé Němečkovi z Chvaliny, kteří se rozhodli, že stavbu zachrání a postupně uvedou do původní, co nejvěrnější neorenesanční podoby.
[1]
5/2017
Stavební úpravy
Novými majiteli vily a okolních pozemků se stávají manželé Němečkovi, kteří se rozhodli pro její rekonstrukci, která bude respektovat ráz původní novorenesanční vily toskánského typu. Letos dostane historická budova novou střechu a zajistí se celková stabilizace. Zpráva vystavená na webu městského úřadu, pojednávající o opravě vily, vzbudila velký zájem a stala se vůbec nejčtenější zprávou za dlouhou dobu.
2016
Prázdný
V únoru se na internetu objevil dokonce tento inzerát: "Nabízím k prodeji vilu, jedná se o písklovcové materiály, které už nikde neuvidíte. Je k prodeji čistě vila bez pozemku, na stavební materiál. (rozebrání pískovcových prvků. Info po telefonu) - Rudolf Kedron 603542521"
2007
Prázdný
V roce 2007, po 13 letech, vila ztratila vzhledem ke svému havarijnímu stavu status kulturní památky.
[5]
1997
Velkou ránu vile zasazuje požár. Oheň tehdy poničil poslední patro a střechu. Od té doby vila silně chátrá, ale svými zbytky zdí dokládá, že to dříve bylo honosné sídlo. Jedna z vrchních místností měla pravděpodobně prosklený strop, ze kterého zbyla kovová kostra. Vila je v soukromých rukou a nejspíše ji čeká demolice. Areál textilky využívají různé společnosti nebo jednotlivci k různým účelům.
1970
Prázdný
V r. 1970 vilu do vlastnictví získal národní podnik Československé státní automobilové opravny, který v ní chtěl umístit své kanceláře a místo pro příjem zakázek. Nestalo se tak a vila dále chátrala.
[5]
1941
Používaný
Od r. 1941 vilu vlastnila Růžena Kupcová a její rodina, která dům od r. 1948 pronajímala. Ve své době ve vile bydlelo až pět rodin.
[5]
1938
Prázdný
Židovský továrník Goldschmidt musí na začátku druhé světové války svou vilu opustit a ta začíná chátrat.
1931
V důsledku hospodářské krize se dostává do problémů i firma Goldschmidt a spol. na Borku a v květnu tohoto roku zastavuje výrobu. Tkalcovna pak přechází do majetku Heřmana Reifa z Vídně.
1891
Vznik
Vilu nechali v letech 1891-1893 vybudovat Ferdinand a Josef Goldschmidtové. Rodina Goldschmidtů patřila mezi jednu ze tří židovských rodin, které se na konci 19. století zasloužily o průmyslový rozvoj města. Budova byla postavena z místního pískovce, ozdobena bohatými štuky a reliéfy. Skládala se z podzemního podlaží, dvou nadzemních pater a obytného podkroví. Dům měl nástavbu se zakončením v podobě věže, s terasou, která byla zčásti krytá balkonem, a dominantní půlkruhové točité schodiště z kvalitního pískovce. K vile přiléhal park s lesními cestičkami. Na park navazoval ovocný sad.
[5] [3]
1888
Bratři Ferdinand a Josef Goldschmidtové (firma Bratři Goldschmidtové) staví v Havlíčkově ulici další, v pořadí čtvrtou, hořickou tkalcovnu, tentokráte moderní nízkou budovu se střešním světlem podle anglického vzoru, v níž se tkala molina, kartouny, prostěradla, damašky, látky na šněrovačky a těžké látky na voskované prádlo. Produkce šla převážně na export.
1857
Bratři Goldschmidtové spolu s Mauthnerem staví tkalcovnu na Borku (firma Goldschmidt a spol.), v níž se vyráběly režné i pestrobarevné tkaniny. V polovině 60. let továrna zaměstnávala 80 dělníků, kteří pracovali na 103 mechanických stavech.