Goldschmidtova vila

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Vila
Stav: V rekonstrukci
Adresa mapa
Maixnerova 706
50801 Hořice
Jičín
50° 22' 17.0'', 15° 38' 20.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: SJM Němeček Radek Ing. Ph.D. a Němečková Helena Ing. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

5/2017 V rekonstrukci

Novými majiteli vily a okolních pozemků se stávají manželé Němečkovi, kteří se rozhodli pro její rekonstrukci, která bude respektovat ráz původní novorenesanční vily toskánského typu. Letos dostane historická budova novou střechu a zajistí se celková stabilizace. Zpráva vystavená na webu městského úřadu, pojednávající o opravě vily, vzbudila velký zájem a stala se vůbec nejčtenější zprávou za dlouhou dobu.
2016 V únoru se na internetu objevil dokonce tento inzerát: "Nabízím k prodeji vilu, jedná se o písklovcové materiály, které už nikde neuvidíte. Je k prodeji čistě vila bez pozemku, na stavební materiál. (rozebrání pískovcových prvků. Info po telefonu) - Rudolf Kedron 603542521"
1997 Velkou ránu vile zasazuje požár. Oheň tehdy poničil poslední patro a střechu. Od té doby vila silně chátrá, ale svými zbytky zdí dokládá, že to dříve bylo honosné sídlo. Jedna z vrchních místností měla pravděpodobně prosklený strop, ze kterého zbyla kovová kostra. Vila je v soukromých rukou a nejspíše ji čeká demolice. Areál textilky využívají různé společnosti nebo jednotlivci k různým účelům.
1938 Prázdný

Židovský továrník Goldschmidt musí na začátku druhé světové války svou vilu opustit a ta začíná chátrat.
1931 V důsledku hospodářské krize se dostává do problémů i firma Goldschmidt a spol. na Borku a v květnu tohoto roku zastavuje výrobu. Tkalcovna pak přechází do majetku Heřmana Reifa z Vídně.
1899 Vznik

Stavba tovární rezidenční vily se uskutečnila na konci devatenáctého století. Při výstavbě byl využit místní pískovec a bohatě zdobená budova se stala vyhledávaným vzorem v širokém okolí. Součástí velkého pozemku býval i sofistikovaný lesopark.
1888 Bratři Ferdinand a Josef Goldschmidtové (firma Bratři Goldschmidtové) staví v Havlíčkově ulici další, v pořadí čtvrtou, hořickou tkalcovnu, tentokráte moderní nízkou budovu se střešním světlem podle anglického vzoru, v níž se tkala molina, kartouny, prostěradla, damašky, látky na šněrovačky a těžké látky na voskované prádlo. Produkce šla převážně na export.
1857 Bratři Goldschmidtové spolu s Mauthnerem staví tkalcovnu na Borku (firma Goldschmidt a spol.), v níž se vyráběly režné i pestrobarevné tkaniny. V polovině 60. let továrna zaměstnávala 80 dělníků, kteří pracovali na 103 mechanických stavech.

Články

6. června 2017
Vilu nesrovnají se zemí buldozery. Noví majitelé ji křísí k životu
18. července 2016
Hořký konec hořické perly
21. března 2016
‚Hořická vila Tugendhat‘. Slavný dům chátrá, k mání je k rozebrání na kameny
7. dubna 2015
Vila Goldschmidtů stále chátrá a asi ji čeká už jen demolice

Knihy

Externí galerie (foto / video)

7. srpna 2016
Jirka Kohout
1. ledna 2016
DN-Foto
14. dubna 2014
Býv.Továrníkova vila – radzaman – album na Rajčeti
Autor externí galerie: radzaman

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

3. srpna 2017
SJM Němeček Radek Ing. Ph.D. a Němečková Helena Ing.
23. července 2017
Peroutka Petr Ing.

Mapa

Autor karty MonikaR Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 14. dubna 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.