Goldschmidtova vila

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Vila
Stav: Stavební úpravy
Adresa mapa
Maixnerova 706
508 01 Hořice
Jičín
50° 22' 17.0'', 15° 38' 20.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Tovární rezidenční vila byla postavena na konci 19. století. Při výstavbě byl využit místní pískovec a bohatě zdobená budova se stala vyhledávaným vzorem v širokém okolí. Součástí velkého pozemku býval i sofistikovaný lesopark. Židovský továrník Goldschmidt musí na začátku druhé světové války svou vilu opustit a ta začíná chátrat. Velkou ránu vile zasazuje požár v roce 1997. V únoru 2016 se na internetu objevil dokonce inzerát nabízející stavební materiál z vily na rozebrání. Jenže v roce 2017 kupuje celou vilu rodina Němečkova a pouští se do neuvěřitelné rekonstrukce.

Časová osa

12/2020 Stavební úpravy

Rekonstrukce pokračovala i v letošním roce. Podařilo se dokončit opravu a čistění pískovců na zdobné fasádě a na balkonech, zatím stále ještě probíhá obnova štuků na severní straně objektu. Nejviditelnější venkovní úpravou je stavba pískovcového oplocení z Maixnerovy ulice, ve kterém majitelé chtějí pokračovat i v roce příštím. Záměrem majitelů vily je maximální zachování jejího původního rázu, i proto touto cestou žádají veřejnost, kdyby někdo měl dobové fotografie vily, jak zvenku, tak i z interiéru, o jejich zapůjčení, posloužily by pak jako inspirace pro další práci. [2]
3/2019 Stavební úpravy

Vilu i s přilehlým bývalým parkem vlastní manželé Němečkovi z Chvaliny, kteří se rozhodli, že stavbu zachrání a postupně uvedou do původní, co nejvěrnější neorenesanční podoby. [1]
5/2017 Stavební úpravy

Novými majiteli vily a okolních pozemků se stávají manželé Němečkovi, kteří se rozhodli pro její rekonstrukci, která bude respektovat ráz původní novorenesanční vily toskánského typu. Letos dostane historická budova novou střechu a zajistí se celková stabilizace. Zpráva vystavená na webu městského úřadu, pojednávající o opravě vily, vzbudila velký zájem a stala se vůbec nejčtenější zprávou za dlouhou dobu.
2016 V únoru se na internetu objevil dokonce tento inzerát: "Nabízím k prodeji vilu, jedná se o písklovcové materiály, které už nikde neuvidíte. Je k prodeji čistě vila bez pozemku, na stavební materiál. (rozebrání pískovcových prvků. Info po telefonu) - Rudolf Kedron 603542521"
1997 Velkou ránu vile zasazuje požár. Oheň tehdy poničil poslední patro a střechu. Od té doby vila silně chátrá, ale svými zbytky zdí dokládá, že to dříve bylo honosné sídlo. Jedna z vrchních místností měla pravděpodobně prosklený strop, ze kterého zbyla kovová kostra. Vila je v soukromých rukou a nejspíše ji čeká demolice. Areál textilky využívají různé společnosti nebo jednotlivci k různým účelům.
1938 Prázdný

Židovský továrník Goldschmidt musí na začátku druhé světové války svou vilu opustit a ta začíná chátrat.
1931 V důsledku hospodářské krize se dostává do problémů i firma Goldschmidt a spol. na Borku a v květnu tohoto roku zastavuje výrobu. Tkalcovna pak přechází do majetku Heřmana Reifa z Vídně.
1899 Vznik

Stavba tovární rezidenční vily se uskutečnila na konci devatenáctého století. Při výstavbě byl využit místní pískovec a bohatě zdobená budova se stala vyhledávaným vzorem v širokém okolí. Součástí velkého pozemku býval i sofistikovaný lesopark.
1888 Bratři Ferdinand a Josef Goldschmidtové (firma Bratři Goldschmidtové) staví v Havlíčkově ulici další, v pořadí čtvrtou, hořickou tkalcovnu, tentokráte moderní nízkou budovu se střešním světlem podle anglického vzoru, v níž se tkala molina, kartouny, prostěradla, damašky, látky na šněrovačky a těžké látky na voskované prádlo. Produkce šla převážně na export.
1857 Bratři Goldschmidtové spolu s Mauthnerem staví tkalcovnu na Borku (firma Goldschmidt a spol.), v níž se vyráběly režné i pestrobarevné tkaniny. V polovině 60. let továrna zaměstnávala 80 dělníků, kteří pracovali na 103 mechanických stavech.

Články

7. prosince 2020
Do Goldschmidtovy vily již nezatéká, prosklená střešní konstrukce propouští světlo až do spodních podlaží: Hořice
[3]
7. prosince 2020
Hořice - oficiální stránka města - rekonstrukce pokračuje
[2]
28. března 2019
Vzkříšení Goldschmidtovy vily pokračuje!: Hořice
[1]
6. června 2017
Vilu nesrovnají se zemí buldozery. Noví majitelé ji křísí k životu
18. července 2016
Hořký konec hořické perly
21. března 2016
‚Hořická vila Tugendhat‘. Slavný dům chátrá, k mání je k rozebrání na kameny
7. dubna 2015
Vila Goldschmidtů stále chátrá a asi ji čeká už jen demolice

Knihy

Externí galerie (foto / video)

7. srpna 2016
Jirka Kohout
7. srpna 2016
Jiří Kohout
2. srpna 2016
Vila Cabrio – jurijcocotovcl – album na Rajčeti
2016
DN-Foto
1. listopadu 2015
Podzimní Cabrio vila – Růžička foto – album na Rajčeti
14. dubna 2014
Býv.Továrníkova vila – radzaman – album na Rajčeti
Autor externí galerie: radzaman

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty MonikaR Spoluautoři: Rendy, Monika W. aktualizováno: 9. prosince 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.