Pivovar Boskovice

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Potravinářský
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Sušilova 675
68001 Boskovice
Blansko
49° 29' 2.5'', 16° 40' 5.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: ADONIS JLPM a.s. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Pivovar byl postaven nejspíše v 17.století. Na průčelí v prvním poschodí je vročení 1674. Tehdy mohla být budova postavena, stejně tak mohlo ale jít o přestavbu. Do roku 1948 patřil pivovar Alfonsi hraběti Mensdorff–Pouilly a byl označován jako Panský pivovar. Potom byl znárodnnili a spadl pod Středomoravské pivovary. Poslední pivo se zde uvařilo roku 1952. Pivovar pak sloužil jako sklad hraček a poté zeleniny. Nyní z větší části chátrá.

Pivovar pochází ze sedmnáctého století. Dokazují to písmena vrytá na stěně. Barokní budova není památkově chráněná. Přesto je zajímavá. Třeba její jižní stěnu zdobí sluneční hodiny. Na průčelí v prvním poschodí je vročení 1674. Tehdy mohla být budova postavena, stejně tak mohlo ale jít o přestavbu. v malém pivovaře uvařilo ročně dvanáct tisíc hektolitrů piva. Dělala se sedmička, desítka a jedenáctka. V zimě o plesové sezóně i dvanáctka.Pivovar pak sloužil jako sklad hraček, a poté zeleniny. Sladovna zůstala nedotčená. Později ji zprovoznil pivovar Černá Hora a fungovala ještě před několika lety. Dále k pivovaru patřila varna, štoky a spilka. Nechyběl dvůr s lednicí a pivovarskou restaurací. Pod dvorem se rozprostírala zahrada s výletištěm a kuželnou. Její část spolkl sportovní stadion.
Vyhláškou ministryně výživy ze dne 3. července 1948 o znárodnění některých průmyslových a jiných výrobních podniků a závodů v oboru potravinářském podle § 1, odst. 3 zákona ze dne 28. dubna 1948, č. 115 Sb., o znárodnění dalších průmyslových a jiných výrobních podniků a závodů v oboru potravinářském byl dnem 1. ledna 1948 znárodněn "Pivovar a sladovna Alfonse Karla hraběte Mensdorffa-Pouillyho v Boskovicích", Boskovice (majitel Alfons Karel Mensdorff-Pouilly).
Alfons Karel Mensdorff-Pouilly, 1948-1951 Středomoravské pivovary n.p.
Propadající se střecha, oloupaná omítka, rozbitá okna a odpadky. Takto v v roce 2010 vypadal bývalý pivovar stojící nedaleko Pilského. Barokní budova patřila soukromé společnosti. Její vedení ji ale nechalo dál chátrat. (zdroj pivovary.info)

Časová osa

7/2017 Prázdný

Články

11. března 2010
Bývalý pivovar v Boskovicích se rozpadá

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
ADONIS JLPM a.s.

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: pe.zeman aktualizováno: 25. listopadu 2017

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.