Textilka Primona

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Spotřební
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Dr. E. Beneše 116
56002 Česká Třebová – Parník
Ústí nad Orlicí
49° 54' 40.2'', 16° 26' 34.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Niťárna Česká Třebová s.r.o. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2009 Byla zahájena demolice budovy CENROTEXu a na jeho místě bylo postaveno další obchodní centrum – tentokrát KAUFLAND.
2005 20. února byl zastaven provoz kolem teplárny a odpálen komín. Zanedlouho byla odstraněna i železniční vlečka. Po demolici teplárny na jejím místě vzniklo TESCO s přilehlými obchody A CENTRUM.
2002 Z areálu firmy jako první zmizela tkalcovna, po demolici na jejím místě vznikl supermarket LIDL.
1999 Prázdný

1.května PRIMONU zakoupila textilní firmu CES UNIWEB Letohrad, která byla tou dobou už v konkurzu. Souběh nepříznivých vlivů zapřičinil pokles aktiv společnosti.
1989 Byl opět ustaven název samostatný státní podnik PRIMONA . V souvislosti s novým názvem byl tento název vykládán jako zkratka sloganu PRIMA MORÁVKOVY NÁPADY nebo PRÝ MORÁVEK NAVRHL (podle tehdejšího ředitele Jiřího Morávka).
1978 Podnik byl opět přičleněn k n.p. PERLA Ústí nad Orlicí a nápis na budově se opět změnil na PERLA.
1968 V období „pražského jara“ byl podnik přejmenován na PRIMONA.
1959 Dokončena stavba teplárny, do které byla zavedena želeniční vlečka a vedeno vodovodní potrubí přímo z Javorky.
1952 Závod vybudoval autobusovou zastávku spolu s tzv. smyčkou na otáčení autobusů i s prosklenou dřevěnou čekárnou pro zaměstnance závodu i ostatní občany.
1949 V tomto roce začíná pro továrnu další etapa. 1.10. byl ustaven samostatný podnik PERLA n.p. A jeho ředitelem byl jmenován pan Karel Vavřín.
1942 Do roku 1942 spravovaly zbytek firmy HPS pražské banky UNION a ESKOMTNÍ. V témže roce stanul v čele závodu na Parníku člen správní rady berlínské firmy DETAG (Deutsche Textil – Aktiengesellschaft) jako nucený správce Emil Kochendorfer. Firma DETAG se totiž v roce 1943 stala majitelem parnické továrny se zpětnou platností od 1.6.1942. Bývalá firma HPS se v roce 1943 dostala do likvidace. Do Třebové přišlo nové vedení a postupně byla zaváděna zbrojní výroba na úkor textilní.
1938 Před připojením Rakouska k Říši, byly z Vídně do Prahy a v následujícím roce do parnické továrny přepraveny všechny obchodní písemnosti firmy HPS. Březen téhož roku přinesl výrazné změny. Podnik byl jako židovský majetek zabaven.
1910 Uprostřed rozlehlého parku na Skalce byla postavena honosná a reprezentativní ředitelská vila. Vila obklopená rozlehlou okrasnou zahradou s ovocným sadem, dostala od svého neznámého projektanta tradicionální vzezření. Použitý sokl z kyklopového zdiva, vnější dřevěné okenice a folklorizujizující hrázděné štíty patřily do rezervoáru motivů tzv. Heimatsitu nebo ke směru vernakulární architektury, než aby byla projevem pozvolna se od balastu podobných prvků oprošťujícího secesního cítění. Vila sloužila jako sídlo ředitelů Pollackovy továrny a jejich rodin.
1907 V březnu byly vypracovány plány nástavby vodárenské věže. Bylo zamýšleno zde vybudovat vysokou plechem krytou stříšku se dvěma špicemi k vrcholu, obdoubou, jako známe u pražských mosteckých věží. Levá špice měla držet písmena HPS, zatímco pravá by byla zdobena koulí. Ze zadní strany k věži přiléhal nízký přízemní domek s podkrovím a holubníkem. Využíván byl pro potřeby sousedního továrního zahradnictví.
1895 V areálu vyrostla vodárenská věž pod vedením stavitele Františka Plesniweho, která uvězněná v zajetí bujné zeleně a s oprýskanou fasádou, zůstala přes nepřízeň osudu továrny stát na svém místě dodnes. Styl stavby připomíná věž šlechtického sídla ve stylu anglické gotiky. Věž o půdorysu 9,5 x 7,5 m dosáhla výše 17,45 m.
1893 Vedení továrny HPS rozhodlo o stavbě jednopatrového domu čp. 651 a 652 podél hlavní silnice k Ústí nad Orlicí za účelem tovární restaurace. Stavbou se začalo 21.dubna 1893. Práce byla dokončena 17.listopadu následujícího roku. Novostavba v půdorysu písmene L se dělila podle využití na dvě části . V pravé vznikla Kindergarten – dětská tovární opatrovna pro děti rodičů zaměstnaných ve firmě. Levá část budovy poskytla své přízemní prostory „Tovární restauraci“, kterou tvořila kuchyně, jídelna, místnost pro kulečník, místnost pro séfa, spižírna a výčep.
1881 Leopold Abele prodal dne 4.října 1881 továrnu za 130 000 zlatých firmě HPS (Hermann Pollack s Sohne). Majiteli firmy byli bratři Leopold a Friedrich Pollackové.
1867 Vlastníkem továrny se stal Leopold Abeles.
1849 Vznik

Založení textilky svitavským občanem Augustinem Sponnerem.

Články

5. února 2009
PRIMONA: Z textilky už jsou jen ruiny

Knihy

Externí galerie (foto / video)

26. září 2018
URBEX - Opuštěná textilní továrna Primona (Česká Třebová - 26.9.2018) - YouTube
10. srpna 2016
kumar992.rajce.idnes.cz
1. srpna 2015
URBEX: Česká Třebová - opuštěná textilní továrna Primona

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
Niťárna Česká Třebová s.r.o.

Mapa

Autor karty postdrive Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 1. října 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.