Elektrárna Hlubočky

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Energetický
Stav: Používaný
Adresa mapa
Fučíkova 132
78361 Hlubočky
Olomouc
49° 38' 46.8'', 17° 24' 30.2''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: ENIGEM, s.r.o. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

2014 - budovu koupili manželé Molnárovi, od té doby se v bývalé teplárně vyrábí zdravé snídaňové a svačinové směsi společnosti Fit-day. Pan Molnár k tomu pro server olomouckadrna.cz dodává: „Vzali jsme si úvěr a začali budovu rekonstruovat. Má svoje nezaměnitelné kouzlo, a navíc – proč stavět novou obdélníkovou budovu na zelené louce, když máme uprostřed Hluboček takovou příležitost," Více v odkazech. 

1970 - od sedmdesátých let do roku 1997 fungoval objekt jako teplárna.

1934 - elektrárnu koupilo město Olomouc, a ta začala plnit úlohu doplňkového zdroje (hlavním zdrojem byla elektrárna v Přerově).

1922 - pro Akciovou společnost Moravia v Hlubočkách a Mariánském Údolí postavila elektrárnu firma Pittel & Brausewetter. Obezděný betonový skelet původně sestává ze dvou turbínových hal, krytých segmentovou dřevěnou sbíjenou konstrukcí tzv. Štepánova systému. Ze severu k nim přistupuje vyšší hranolové křídlo, které na východním konci ukončuje dominantní čtyřboká zauhlovací vež se zvonovitou hlavicí, u jejíž paty je hlavní vchod se schodištěm. Ke stavbě náleží (86m vysoký) komín a původně byla její součástí i chladící věž. Elektrárna byla vybavena dvěma turbogenerátory 3200 kW, dvěma kotli s automatickou dopravou uhlí a měla vlastní zdroj vody v podobě dvou studní.

Časová osa

7/2017 Používaný
1921 Vznik

Náhled galerie

Články

25. října 2017
Moderní zdravé svačinky Fit-day vznikají v prostorách sto let staré teplárny uprostřed Hluboček

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
ENIGEM, s.r.o.

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 9. ledna 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.