Starozámecký pivovar a zámek Votice

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Potravinářský
Stav: K záchraně
Cena: dohodou
Adresa mapa
Kaplířovo nám. 62
25901 Votice
Benešov
49° 38' 18.5'', 14° 38' 39.0''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Maceška Alois Ing. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2017 K záchraně

Pivovar je delší dobu zbaven veškeré technologie. Přilehlá sušárna brambor je ještě vybavena zbytky zařízení, ale je v dezolátním stavu (propadlé střechy). Jedna budova je využita jako prodejna nábytku. V areálu byla ještě nedavno pěkně selsky zařízená čarodějnická restaurace, ta je už taky mimo provoz. Prostory jsou na webu společnosti rodiny Maceškových nabízeny k pronájmu, viz odkazy.
1992 Areál byl po revoluci vrácen potomkovi Emanuela Macešky. Rodině byl vrácen i Maceškův palác v Praze.
1955 Prázdný

Vařit se zde pivo přestalo roku 1955, ale ještě nějakou dobu fungovala sladovna a sušárna obilí.
1948 Za socialismu byl majetek rodině Macešků znárodněn a zdejší budovy areáu sloužily jako byty a skladiště. Po znárodnění patřil pivovar Středočeským pivovarům n.p. a další část areálu byla využíta Středočeským obchodem ovocem a zeleninou společně se Státním statkem.
1931 Emanuel Maceška se stal dokonce na několik let starostou města a zasloužil se mimo jiné o dokončení stavby vodovodu a vodojemu. Na jeho popud byly také pořádány votické výstavní trhy, na kterých se pravidelně scházelo až sto vystavovatelů.
1915 Zdejší velkostatek koupil úspěšný podnikatel a uzenář z Prahy Emanuel Maceška . Kvůli první světové válce zde založil vlastní chov vepřů. Votice si brzy velmi oblíbil a snažil se napomoci jejich celkovému rozvoji.
1746 Zámek vyhořel a nikdy už nebyl zcela obnoven. Panstvo se přestěhovalo do nového zámku a starý zámek sloužil k ubytování úředníků a jako pivovar, který před požárem stával ve dvoře. V části budovy byla až do 18. století šatlava.
1653 V rekonstrukci

Na zámek byla tvrz přestavěna za hraběte Ferdinanda Františka z Vrtby v roce 1653. Prameny uvádějí, že zámek tvořilo 25 pokojů, 13 komor, palác, 2 sklepy, 2 špižírny, "marštale" na 30 koní, kašna a pivovar, který zde také nechal tento hrabě vystavět.
1542 Vznik

Další panské sídlo – tvrz, dnes zvaná „starý zámek“ – vzniklo jihozápadně od kostela v 15. století a poprvé bylo uváděno roku 1542. Byla to původně dvojkřídlá budova, opevněna valy a příkopem.
1318 Votice jsou poprvé připomínány v roce 1318 jako majetek Diviše, považovaného za zakladatele rodu Votických z Votic. Nejstarší votické panské sídlo stávalo pravděpodobně v místě zvaném „Na Hradčanech“, nedaleko kostela. Toto sídlo zaniklo nejpozději v 16. století a beze stop zmizelo.

Články

16. října 2006
Filmy s vůní salámu

Knihy

Externí galerie (foto / video)

25. února 2018
lotusesprit.rajce.idnes.cz
Autor externí galerie: lotusesprit
3. července 2016
Autor externí galerie: Rendy

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
Maceška Alois Ing.
1. ledna 1915
Maceška Emanuel
profil

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) Spoluautoři: sierracz aktualizováno: 26. července 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.