Vila Birnbaum - Teplice

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Rodinný dům
Stav: K záchraně
Cena: dohodou
památkový katalog
Adresa mapa
Lípová 853
41501 Teplice
Teplice
50° 38' 26.0'', 13° 49' 51.8''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Solitérní, obytná budova z 2. pol. 19. století je hmotově výrazně členěna. Akcent je pak dán na hlavním průčelí, které je na svém středu výrazně převýšeno. Hlavní vstup uvozuje segmentové schodiště s portikem. [2]. Tzv. vila Birnbaum, která nese jméno po rodině tehdejšího majitele Leopolda Birnbauma, leží v centrální zóně města v blízkosti architektonicky významných budov. K budově přináleží pozemek, zahrada o výměře 1 280 m². [3]

Časová osa

8/2020 K záchraně

Vila je stále nabízena na prodej, cena neveřejná.
10/2019 K záchraně

Vila je nabízena na prodej, cena na vyžádání u RK.
2017 K záchraně

Jednu z největších vil v Teplicích s velkou zahradou okolo nabídl majitel, Stavební bytové družstvo Teplice, městu za 25 milionů korun. Město ji ale nechce. Cena se městu zdá vysoká. [1]
2012 Prázdný

Objekt byl zakonzervován. Projekt rekonstrukce zkrachoval. Příjmy z fotovoltaické elektrárny Nová Ves nedosáhly předpokládané výše, protože stát změnil v průběhu realizace investice podmínky a snížil výrazně výkupní cenu. Po sebevraždě Procházky musel nový předseda řešit, co s vilou dál. Další peníze na rekonstrukci domu už družstevníci neměli.
2011 V tomto roce byla na objektu dokončena rekonstrukce střechy, v zahradě byly vysazeny nové lípy. Náklady na rekonstrukci v tomto roce činily cca. 3 miliony Kč.
2010 Družstvo zahájilo rekonstrukci střechy, byla zbudována střešní nástavba, která měla sloužit jako zasedací místnost. Náklady na rekonstrukci v tomto roce činily cca. 5 milionů Kč. Dále byla ve spolupráci s architekty společnosti MISE s.r.o. vypracována studie využití vily jako budoucího sídla družstva.
2009 Družstvo Mír koupilo vilu za 15 milionů. Tehdejší předseda družstva Vladimír Procházka měl s vilou jasnou představu. Bude tam nové reprezentativní sídlo družstva. Rekonstrukci a další život vily zajistí zisk z fotovoltaických elektráren na střechách družstevních panelových domů. Pořízení vily pro družstvo dokonce řešila i policie a to na popud odpůrců tehdejšího vedení družstva, kterým se nezdála cena. Pochybení policie ale neprokázala.
5/1958 Používaný

Památkově chráněno. Nabytí právní moci: 30. 12. 1987.
1880 Vznik

Vila nese jméno po rodině tehdejšího majitele Leopolda Birnbauma.

Články

18. září 2017
O vilu Birnbaum město zájem nemá
[1]
13. září 2017
Koupí město vilu Birnbaum? Uvidí se v pátek
24. květen 2014
Vila se zatím pro sídlo družstva opravovat nebude
7. března 2013
Z okna v Alejní ulici vyskočil předseda SBD Mír Vladimír Procházka
16. květen 2012
Teplické družstvo koupilo honosnou vilu, přeměňuje ji na své sídlo

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Rendy Spoluautoři: karaspatrik, maricern aktualizováno: 20. října 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.