Hotel Polom

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Ubytování
Stav: K záchraně
Cena: 9 990 000 Kč
Adresa mapa
Mariánské Lázně 585
35301 Mariánské Lázně
Cheb
49° 59' 20.4'', 12° 43' 30.0''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Genus Group s.r.o. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

7/2018 K záchraně

Hotel Polom se objevil v nabídce realitní kanceláře za 9 990 000 Kč. Součástí hotelu jsou pozemky o rozloze 16 700 m². K objektu se vztahuje platné stavební povolení na celkovou přestavbu hotelu. Majitelem hotelu je společnost Genus Group s.r.o., kde jednatelem je pan Ivan Čása.
2003 V roce 2003 došlo na nadějnou přestavbu. Pokračovala rychle, avšak nebyla dokončena. Po zastavení prací nastala etapa dalšího rozkrádání.
1995 Prázdný

V roce 1995 byl zchátralý objekt vyklizen a zůstal opuštěn. Brzy na to byl Polom i díky své odlehlosti totálně zpustošen a vykraden. Později byl odprodán do soukromého vlastnictví.
1945 Manželům Löschnerovům byl hotel znárodněn, brzy po roce 1945 se objevuje nové jméno domu - HOTEL POLOM a uvádí se jako hotel 2.třídy, který má k dispozici 20 lůžek. Později se stává hotel domovem důchodců. Tak sloužil v dalších desetiletích pro generace důchodců z města i z celého kraje. Bohužel přezimování v něm - v této vysoké poloze - asi nebylo jednoduché. Do objektu se jako v řadě dalších v tomto období neinvestovalo a objekt pomalu chátral.
1937 Po přestavbě přízemního ALMU na patrový hotel získalo místo na popularitě. Je tu stále více stálých hostů a obliba sem zajet na kávu či na oběd roste. Závišínská kronika uvádí, že koncem léta 1937 navštívil nový prezident ČSR dr. Eduard Beneš Mariánské Lázně a když projížděl Závišínem odbočil a navštívil také kavárnu ALM, kde se zastavil na kávu. Uvádí se, že na Almu se zastavil i španělský exkrál Alfons XIII. před druhou světovou válkou, ale není to ověřeno.
1913 Zanedlouho po Slaworossově letecké akrobacii prodávají současní majitelé - čtyři Buxbaumovi - kavárnu ALM podle kupní smlouvy ze 17. září 1913 novým majitelům - manželům Ferdinandovi a Friederice Löschnerovům. Ferdinand Löschner se narodil v Řepanech. Kavárnu přestavěl na patrový HOTEL ALM zavedl elektřinu, telefon s číslem 2006, ústřední topení a vlastní vodárnu. Löschnerovi zůstali majiteli do roku 1945.
1912 Dne 4. srpna 1912 zažila nedaleká Velká louka za Mariánským dvorem mimořádnou událost. Byla zde postavena veliká dřevěná tribuna. Sem pak táhlo z lázní tisícihlavé procesí zvědavců, aby poprvé spatřili na vlastní oči letadlo! Pilot Slaworossov na jednoplošníku Blériot tehdy předvedl start, lety nad nimi i zdařilé přistání za obrovského nadšení. Mnozí domácí i hosté spatřili tu poprvé i novou jednoduchou kavárnu ALM. A mnozí tu i ochutnali kávu a koláče.
1905 Polom zažil slavnostní chvíli, navštívil jej anglický král Eduard VII., který se mnohokrát objevoval na nedalekém golfovém hřišti, které sám otevíral v roce 1905.
1893 Reiniger však nezůstal dlouho majitelem a snad ani neměl od počátku takové úmysly. Kavárnu Alm prodal 31.srpna 1893 manželům Oswaldu a Hildegardě Buxbaumovým. Nový majitel Oswald Buxbaum (*1859) býval nájemcem restaurace v Chebu. Cenu ovlivňovala nepříznivě velmi špatná přístupová cesta z lázní a příznivě naproti tomu to, že kavárna neměla v okolí široko daleko konkurenci.
1887 Vznik

Na Polomu (802 m) postavil polesný Heinrich Reiniger v roce 1887 kavárnu Alm. Kavárna Alm vznikla původně jako přízemní budova. Na počátku lázní bylo toto místo stranou lázeňských vycházkových cest. Dojít sem bez problémů dnešní trasou přes tehdejší bažinatá rašeliniště (od roku 1905 golfové hřiště) nebylo možné. První hosté sem stoupali přes vrch Špičák ( dnes Žižkův vrch) po tzv. Beckově stezce. Stezka vedla k přehradě a odtud se muselo doprava.

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

27. července 2019
Hotel Polom (Urbex)
Autor externí galerie: Milfordak
27. července 2019
Autor externí galerie: Milfordak
17. února 2013
Býv. Kavárna Alm – radzaman – album na Rajčeti
Autor externí galerie: radzaman

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
Genus Group s.r.o.

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) aktualizováno: 20. července 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.