Rozhledna Kamzík

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Restaurace
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Mariánské Lázně 596
35301 Mariánské Lázně
Cheb
49° 58' 39.1'', 12° 43' 0.7''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Kristlík Josef (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Rozhledna Kamzík bývala součástí kdysi velmi populární výletní kavárny Lesní vyhlídka (též Café Fortstwarte) na východním okraji města. Vznik kavárny je spojen se jménem paní Sofie Stöhrové z Mariánských Lázní. Ta zakoupila zdejší zádubské pozemky na konci roku 1897 od Franze Rotha, který je koupil ze spekulačních důvodů pouhých osm dnů předtím! Nová majitelka postavila kavárnu jako dům v Zádubu čp. 37. Nedaleko stojící patrový zchátralý altán Hirtenruhe z roku 1842 nechala strhnout a místo něj postavila vyhlídkovou věž, 25 m vysokou, s výhledem na Dyleň a pohraniční vrchy Českého Lesa.  

Areál vznikal přistavováním dalších částí. Byla tu vybudována zahradní restaurace, jedno tenisové hřiště, kuželník a stranou ležící dětské hřiště. Bylo založeno autobusové spojení s městem, v kavárně hrávala hudba k tanci. Návštěva nové kamenné věže s dřevěným balkónem nahoře, kolem dokola - za malé vstupné - bývala u hostů velmi oblíbená. Koncem 2. sv.války byl areál využíván jako školicí středisko pro budoucí poválečné diverzanty v Sovětském svazu z řad Ukrajinců a Vlasovců v akci Zeppelin.

V poválečné době provozoval oblíbené výletní místo podnik Hotely a restaurace. Hrávala ta hudba k tanci a výletníci poseděli uvnitř v sále či venku v zahradní restauraci na jižní straně. Ve věži byla zřízena galerie. V roce 1947 navštívil kavárnu prezident dr.Eduard Beneš s chotí Hanou Benešovou. Později sloužil celý areál jako školící a rekreační středisko Krajského národního výboru Plzeň (do roku 1990), když byl předtím přestavěn (v křídle byly navíc přidány další pokoje), uvnitř modernizován, s ústředním topením. Přístupová silnice byla rozšířena. Tehdy také město vynaložilo velké úsilí na zachování chodu lázeňské kavárničky. Prosadilo sice udržení kavárny, ale jen v určité hodiny. Celý objekt získal nový název Kamzík (příjezdovou cestu zdobí socha kamzíka na kamenném podstavci od Vítězslava Eibela z Mariánských lázní).

Po roce 1989 byl hotel Kamzík zprivatizován – bohužel neúspěšně. Fungoval do roku 1997, kdy byl opuštěn a zanechán svému osudu. Následovalo období devastace a krádeží zařízení. Výstup na rozhlednu se stal velmi nebezpečným, navíc vzrostlé okolní stromy razantně omezily výhled. Později byl objekt uzavřen a oplocen. Od roku 2003 je majitelem objektu pan Josef Kristlík, který s podporu prostředků z EU plánuje opravu a opětovné zprovoznění hotelu. Od léta 2013 je objekt pod lešením a probíhá jeho oprava, která by měla být dokončena v roce 2016. Nové hotelové zařízení by mělo být zasvěceno golfu.

Časová osa

7/2017 Prázdný

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

10. prosince 2016
jirka-suchomel.rajce.idnes.cz
11. července 2016
Markéta Janečková
1. ledna 2016
petrski.rajce.idnes.cz

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
Kristlík Josef

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 23. prosince 2017

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.