Zámek Markvartice

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
Markvartice 1
40742 Markvartice
Děčín
50° 46' 16.6'', 14° 21' 7.4''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Obec Markvartice (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Zámek je také nazýván jako Červený dvůr. Je to jednoduchý obdélný patrový objekt, který od roku 1568 sloužil jako sídlo majitelů panství. Po roce 1945 prostory využívalo zemědělské družstvo a pozvolna chátralo.

Červený dvůr vznikl jako sídlo majitelů panství roku 1568. Tehdy již patřilo několik desetiletí Schoenfeldům ze Schoenfeldu, Ludvík a Hanuš z tohoto rodu se uvádějí jako stavebníci objektu, který snad navazoval na starší sídlo (tvrz). Název dostal podle sgrafitové výzdoby. 
Po několika změnách majitelů a pobělohorské konfiskaci statek získal Ota Jindřich z Vartenberka, poslední člen kdysi slavné odnože Markvarticů, žijící v Čechách. Do českých  dějin se zapsal už roku 1610, kdy vysvobodil z hradu Kumburk Alžbětu ze Smiřic a vystoupil jejím jménem s požadavkem na polovinu smiřického dědictví. To se nesetkalo s úspěchem a vedlo až k výbuchu jičínského zámku, který usmrtil Alžbětu i komisi, která přišla majetek zabavit. 
Ota Jindřich se po této události zdržoval v Sasku, po Bílé hoře se jako novopečený katolík i s novou bavorskou manželkou vrátil do Čech. Ani nová víra mu nepomohla k většímu majetku, snažil se proto vysát co nejvíce poddané na nevelkém statku Markvartice. To spolu s tlakem na změnu jejich víry vedlo až k jejich vzpouře, při níž Otu i jeho manželku 29. 10. 1625 přímo na zámku zabili. 
Od roku 1631 Markvartice přešly do majetku děčínských Thunů. Ti ho používali jen pro správu panství. Po roce 1945 zde hospodařilo JZD, což vedlo k zániku všech hospodářských budov (část pocházela ze 16. století) a devastaci vlastního zámku. V současné době je částečně obydlen, přízemí zaplněno materiálem na rekonstrukci. (zdroj Hrady.cz)

Časová osa

1/1568 Vznik
7/2017 Prázdný

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
Obec Markvartice

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: pe.zeman aktualizováno: 24. září 2017

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.