Dům U tří sedláků

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Obchodní dům
Stav: Používaný
památkový katalog
Adresa mapa
Provaznická 397
11000 Praha 1 – Staré Město
Hlavní město Praha
50° 5' 7.2'', 14° 25' 26.8''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Provaznická 397 a.s., (katastr)
Architekt: Foehr Adolf

Doplňující informace

Domovní znamení - Při vchodu do Provaznické je do stěny domu zasazen kamenný klasicistní figurální reliéf tří sedláků, signovaný „Malínský“, údajně z roku 1794 a nápis gotickým písmem „Zde slove od starodávna u sedláků“. Na jednom z původních domů na tomto místě bylo domovní znamení sedláka. Jak se střídali majitelé, měnilo se i domovní znamení. Počet sedláků vzrostl na tři, pak dokonce na sedm. Koncem 18. století pohlíželi měšťané na sedláky jinak, než dříve, byli v kloboucích, kožených kalhotách a po zrušení roboty to už nebyli bezvýznamní robotníci, ale uznávaní živitelé národa, podle toho je také ztvárnil sochař a kameník Malínský. Tohle znamení se líbilo i panu domácímu z období první republiky, kdy byl zdejší dům zbourán a v roce 1931 na jeho místě postavena nová modernější budova. Domovní znamení se zobrazením sedláků se tedy znovu ocitlo na průčelí, a to jako jediné v širokém dalekém okolí.

Časová osa

2017 Používaný

Dům má nového majitele, aktuálním vlastníkem je společnost Provaznická 397 a.s. za kterou stojí pan Aleš Havlák, který mj. vlastní společnost Prodes a je obchodníkem v oblasti značkového oblečení. Dům prochází rekonstrukcí, v parteru je otevřen obchod s oblečením.
2016 Prázdný

V nedávné minulosti tu sídlila cestovní kancelář Fischer. Dům vlastní společnost Wet & Dry s.r.o., pod kterou nalezneme italského podnikatele Claudia Leo Personnettaze. Ten například v roce 2002 zakoupil dlouho chátrající svitavský hotel Slavia, známý tím, že v něm byl zatčen Oscar Schindler. Nasliboval, jak hotel opraví, ale zůstalo jen u slibů, hotel chátral dál, podnikatel navíc ignoroval předkupní právo města a prodal hotel další italské firmě. Město po dlouhém boji získalo hotel zpět, dnes je hotel opravený a funkční. Zde nás tedy nejspíše čeká podobný boj.
1948 Po roce 1948 dům patřil podniku TEP. Byl upravován v letech 1948, 1951, 1967, 1972, 1987, a 1992.
1929 Vznik

Na místě domů čp. 396 a 394, přestavovaných v období klasicismu, vystavěli v letech 1929 – 32 obchodníci s hračkami J. H. Brandeis a Ludvík Brandeis nový obchodní dům podle projektu pražského německého architekta Adolfa Foehra. Foehrův projekt, který prováděla firma Václava Nekvasila, není pro tvorbu svého autora příliš typický, představuje ojedinělou pražskou reakci na aerodynamický funkcionalismus berlínského arch. Ericha Mendelsohna. Na dům bylo přeneseno původní domovní znamení.

Náhled galerie

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

21. října 2017
Provaznická 397 a.s.,
23. července 2017
Wet & Dry s.r.o.

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy, Dáša, pe.zeman aktualizováno: 7. prosince 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.