Ubytovna Metylovická hůrka

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Ubytování
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Metylovice 303
73949 Metylovice
Frýdek-Místek
49° 37' 10.9'', 18° 20' 34.9''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: naznámý/nevyplněný (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Původně turistickou útulnu vybudovali v roce 1933 manželé Závodní z Metylovice(kteří teď musí asi rotovat v hrobě), která sestávala z kuchyně, výčepu a ubytovací části. Útulna se stala oblíbenou a hojně navštěvovanou, k tomu se zde konala řada akcí. V letech 1919 až 1939 se zde 6.7. v den připomínky upálení mistra Jana Husa "pálila hranice". Tuto tradici založili místní sokolové a postupně se přidávali i sokolové z okolních obcí.

Rok 1948 znamenal změnu vlastnické struktury - majitelem se stala Jednota a majitelé se stali pouhými zaměstnanci. Po ní objekt patřil Dolu Jan Šverma a nakonec Dopravnímu podniku města Ostravy. DPO nalilo do útulny obrovské množství peněz. V dobách „největší slávy“ se zde nacházel i malý bazének se saunou, pokoje byly vybavené a s vlastním sociálním zařízením. Byla zde nádrž na 30 tis. litrů vody, nový septik a samozřejmě elektřina. Okolí útulny bylo udržované a nezarostlé s výhledem na Frýdek-Místek, hosté se opalovali na balkonech, byly zde lavičky. Když DPO objekt rekonstruoval a rozšiřoval, přišla pro útulnu velice nešťastně revoluce. Kdyby k ní došlo o půl roku později, objekt by se stihl opravit. Chybělo dofinancovat prý půl milionu korun.

A dnes? Výsledek vidíme všichni. Po revoluci šlo všechno k ledu. Restituenti chtěli objekt zpět. V současnosti je zde 12 majitelů a mluvit se prý dá jen s jedním. Byly zde i snahy o koupi - například chtěli chatu koupit hned po převratu Němci, jenže restituentům se prý nabízená částka zdála malá. Teď už žádní kupci nejsou. Krom toho, že se s vlastníky nedá domluvit, problematická je i skladba pozemků okolo chaty z nichž je také část v soukromém vlastnictví jiných osob. Situace okolo ruiny útulny se zdá být bezvýchodná. Dnes už člověk stěží pozná, že šlo o turistickou základnu a pohled na ni je opravdu skličující. Vevnitř už za tu dobu, co je opuštěná, dokonce 2x hořelo.

Časová osa

7/2017 Prázdný

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: pe.zeman aktualizováno: 23. prosince 2017

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.