Popelářka

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Venkovský dům
Stav: V rekonstrukci
památkový katalog
Adresa mapa
Pod lisem 91
18200 Praha – Troja
Hlavní město Praha
50° 7' 2.4'', 14° 26' 0.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Zilvar Zdeněk Ing. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

1/2019 V rekonstrukci

Popelářka prochází rekonstrukcí, viz galerie.
2017 Prázdný

Majitelem usedlosti a velké zahrady je ing. Zdeněk Zilvara. Dům je od pohledu prázdný, mnohá okna rozbitá. Na první pohled však upoutá nová Vinice ve strmém srázu za objektem. Můžeme jen doufat, že dům bude opraven a prokoukne, podobně jako dříve zarostlá stráň.
1988 Od 1. 1. je dům chráněnou památkou.
1860 V rekonstrukci

Majitelka Kubová prodala usedlost knížeti Windischgrätzovi, který byl vlastníkem trojského statku. Jeho syn pak prodal Popelářku Vlastenecké hospodářské společnosti. K velkým změnám došlo s úpravami souvisejícími s přestavbou pro potřeby školy v 60. letech 19. století. Tehdy došlo k úpravě klasicistní severní budovy, která získala dnešní romantizující vzhled. V souvislosti s jeho působností tu byla vybudována i velká zahrada.
1830 V rekonstrukci

Přestavba usedlosti v klasicistním stylu po roce 1830.
1825 Majitelkou usedlosti se stala Anna Kubová. Z tohoto převodu se dochoval podrobný popis usedlosti: "Usedlost je 11 sáhů a 4 stopy dlouhá, 6 sáhů široká a vysoká i se základy 3 sáhy 3 stopy, vystavěná z kamene zčásti na vápno a jíl, krytá šindelem. Usedlost měla v přízemí předsíň, 3 světnice, v patře na pravé straně 4 pokoje a kuchyň, na levé straně 3 pokoje a záchod. Dál zde byl teletník, konírna pro 2 koně a kravín pro 4 krávy. Je zde uveden lis se sklepem a sýpkou, studna na vinici a pumpa na dvoře. Z inventáře lze uvést 1 pluh, 2 vozy, 6 krav, 4 jalovice a 2 koně.
1816 Při prodeji Popelářky manželům Jirečkovým roku 1816 se uvádí: "nářadí, lis s lisovnou, sudy, stavení, 2 krávy, 1 koza a 1 svině se dvěma mladými."
1755 Vznik

Původně zde bývaly vinice již za vlády Karla IV. První doložený vlastník pozemků je Jakub Popelář, který držel vinici v 16. století, odtud pochází název usedlosti. Budova tu byla postavena kolem poloviny 18. století. Malý panský dům stál na Popelářce (podle tereziánského katastru) roku 1755, kdy jeho majitelkou byla Marie Klára Hummová ze Starého Města. Dům byl celoročně obývaný správcem vinice.

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

4. srpna 2017
Zilvar Zdeněk Ing.
23. července 2017
Pražská správa nemovitostí, spol.s r.o.

Mapa

Autor karty LjusyUrbexx Spoluautoři: Rendy, pe.zeman, janek aktualizováno: 30. března 2019

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.