V ulici Nad výšinkou vznikla 1910–1912 moderní vila stavitele Viktora A. Beneše a další dva objekty s nezvyklou kombinací kamenného a režného zdiva na fasádě a se „zhoupnutím“ na spodním konci štítů. Komín s výstupy kolmo k ose cihelného tělesa je sám o sobě artefaktem. U všech právě uvedených staveb nelze vyloučit případnou účast Jaroslava Vondráka na projektech. [2]
1/2023
Prázdný
Památkově chráněno od 25. 1. 2023.
7/2021
Prázdný
Vila Viktora Beneše se nachází v ulici Nad Výšinkou a od roku 2007 ji vlastní manželka spolumajitele Penty Valéria Haščáková, která zažádala o povolení k demolici. "Nemovitost je předmětem prodeje a vzhledem ke skutečnosti, že nový majitel chce postavit jiný rodinný dům, požádali jsme o vydání demoličního výměru," vysvětlila majitelka Deníku N. V katastru nemovitostí jsou stále právoplatnými vlastníky vily Valéria Haščáková a firma Slam.Expo z Olomouce. Stavební úřad Prahy 5 Haščákové vyhověl a v úterý 13. června zveřejnil na svých stránkách povolení k demolici, což vzbudilo emoce.
[3]
2/2020
Na prodej
Vila s užitnou plochou 2 446 m² je na prodej, viz galerie. Vilu obklopuje nádherná rozlehlá zahrada v parkové úpravě se vzrostlou zelení a stoletými duby, která poskytuje dostatek soukromí. Je nutné provést rozsáhlou rekonstrukci a navrátit tak vilu k původnímu využití. Vila je napojena na všechny sítě kromě plynu. V celém domě je rozveden bezpečnostní systém - kamery a čidla. Objekt disponuje vlastní trafostanicí.
2004
Prázdný
Agentura Leo Burnett působila ve vile zhruba deset let. Když dávala výpověď, rozhodli se dědicové k prodeji domu. "Vila by se musela rozdělit mezi několik rodin a potřebovala rekonstrukci, na kterou jsme neměli peníze. Rozhodli jsme se ji v dobré víře prodat," vysvětluje rodina. Sousední vilu, kterou Viktor Beneš postavil pro svého bratra, v době prodeje vlastnil spolumajitel Penty Marek Dospiva. O prodeji "zámečku" se dozvěděli manželé Haščákovi ze Slovenska (Jaroslav Haščák, spoluzakladatel Penty).
[3]
1992
Používaný
Rodině se dům vrátil v restitucích v roce 1992, a protože už všichni 12 let bydleli jinde, dům pronajali americké agentuře Leo Burnett. Po Československém rozhlase zbyly ve vile vady na kráse. "Například štukový strop konstrukčního systému Hennebique rozhlas natřel umělou hmotou. Zrušil centrální vytápění a do pokojů dal akumulačky. Zděsila jsem se," říká rodina.
Její manžel si v 90. letech při kontrole stavu domu zapsal: "Některé interiéry v domě vynikají dokonalou řemeslnou prací a jsou památkově chráněny," píše se v dokumentu.
[3]
1984
Používaný
Objekt byl v roce 1984 zkolaudován jako vzdělávací a ubytovací středisko Čs. rozhlasu s ohledem na zachování původních historických prvků, jako jsou kamenné portály, vitrážová okna, dřevěné trámové stropy, původní kované zábradlí atd.
1976
Používaný
V roce 1976 ji do své správy získal tehdejší Československý rozhlas pod vedením Jána Rišky, švagra politika Bohuslava Chňoupka, který bydlel v sousední vile. Rozhlas zažádal o změnu územního plánu a přepsání objektu z rodinného domu na vzdělávací středisko s ubytovací kapacitou. Rodinu nechali žít v části domu do roku 1981, potom se musela vystěhovat.
[3]
1945
Používaný
Po převzetí vlády komunisty byla vila znárodněna, přepsána na Okresní podnik bytového hospodářství (OPBH) a postupně v ní žilo 20 rodin.
[3]
1943
Používaný
Ve vile žil Prof. Dr. Alfred Engel, který zemřel 09. 06. 1944 v Terezíně.
[1]
1912
Vznik
Historická dominantní stavba v architektonicky ojedinělém zámeckém stylu byla postavena roku 1912. Dům, který má užitnou plochu neuvěřitelných 1995 metrů čtverečních, postavil ji inženýr a architekt Viktor Beneš pro svou rodinu, především své dvě děti, protože deset let po dokončení stavby zemřel. Jeho syn a dcera se svými rodinami žili v domě během dvou světových válek, kdy se narodil i vnuk stavitele. Vila byla jedna z prvních, které stávaly na kopci, v dnešní ulici Nad Výšinkou. Interiér byl obložený precizně zpracovaným dřevem a vitráže byly autorským dílem Alfonse Muchy,
[3]