Roubenka Pod Nuselskými schody

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Roubenka
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Pod Nuselskými schody 1746
12000 Praha 2 – Vinohrady
Hlavní město Praha
50° 4' 8.8'', 14° 26' 8.4''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Pod Barborou 07, a.s. (katastr)
Architekt: Duchoslav Maxmilián

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Trasy

Okolo Nuselského mostu

Na začátku trasy vidíme bytový dům, kde se majitel snažil velmi nevybíravým způsobem…

Časová osa

1/2019 Prázdný

Novým majitelem je společnost POREL Real Estate a.s., dříve se jmenovala Pod Barborou 07, a.s. a ještě dříve Rezidence pod Zvonařkou s.r.o. Jednatelem je i v této společnosti Gianluca Macaluso z Itálie.
3/2018 Prázdný

Nový majitel společnost Pod Barborou 07, a.s. (dříve Rezidence pod Zvonařkou s.r.o.), kde je jednatelem Gianluca Macaluso z Itálie, vytvořil web zachranme-roubenku.cz a na plot roubenky umístil plachtu s textem "Zachraňme roubenku". Roubenku plánuje opravit. [3] [4] V minulosti měl v úmyslu ve svahu pod Zvonařkou, kde roubenka stojí, vybudovat bytový komplex, který by zahrnoval výstavbu 35 bytů a 42 garáží. Aktuální vyjádření majitele k situaci se Blesk.cz i přes opakované pokusy získat nepodařilo. [2]
2015 Prázdný

Roubenka má jiného vlastníka, developerskou společnost Pod Barborou 07. V roce 2015 se zvedá vlna protestů a jsou posbírány stovky podpisů na peticích, protože developer přišel s projektem, který roubenku obepne a má v něm být 35 bytů a 42 garáží, tedy mnohokrát větší, než co plánoval pan Kaplánek. Pokud bude na zahradě vily vystavěn tento bytový komplex s garážemi, kouzelné pohádkové zákoutí navždy zmizí. Roubenka zůstává prázdná.
2000 V rekonstrukci

V roce 2000 dům získal soudním rozhodnutím do vlastnictví Rudolf Kaplánek, potomek původních majitelů. Od té doby usiloval o revitalizaci domu - vyhrál boj s dřevomorkou a rekonstruoval značnou část interiéru. Další práce brzdí nedostatek peněz, ty chce pan Kaplánek získat výstavbou nových domů v horní části zahrady. Bylo by to zhruba 16-18 bytů ve dvou bytových jednotkách (viladomy). Tento projekt byl ústavem rozvoje hl. města Prahy zamítnut. Předpokládaná investice na záchranu roubenky byla v tomto roce 15 mil. Kč. 
1989 Po revoluci se do domu nastěhovali potomci pana Dubského, ale pouze na 4 roky, kdy jim byl odebrán a začala jeho devastace, i přesto, že zde sídlili úctyhodné instituce. Dům využívala Univerzita Karlova jako kolej pro prominentní studenty z Afriky a Arábie, prognostický ústav a Vysoká škola ekonomická.
1938 Poté, co Richard Dubský, který byl židovského původu, vilu před 2. světovou válkou opustil, v ní byla zřízena ubytovna Hitlerjugend, těm zřejmě sloužila i jako střelnice, protože pod objektem se nachází nezvykle dlouhá chodba ústicí mimo půdorys domu do současného vinného sklípku. V něm byly nalezeny stopy po střelách.
1921 Vznik

V roce 1921 nechal objekt postavit ředitel kladenských dolů inženýr Josef Janeček. Vznikla podle projektu známého pražského stavitele Maxmiliána Duchoslava. Jedná se o jeden z příkladů celodřevěných staveb v Praze, což je unikátní záležitost. Od pana Janečka ji krátce poté zakoupil zakladatel československého fotografického průmyslu Richard Dubský.

Články

3. března 2018
Využívalo ji Hitlerjugend i studenti z Afriky. Pohádková roubenka na Vinohradech ale stále chátrá | Blesk.cz
[2]
2. března 2016
Magistrát zamítl stížnost opozice kvůli stavbě u roubenky
23. prosince 2015
Roubenku v Praze 2 pohltí developerský projekt. Zastupitelé jsou proti
13. listopadu 2015
Lidé se bouří proti obestavění chráněné památky
[1]
30. ledna 2010
Z Metropole - Roubenka v Nuslích

Knihy

Externí galerie (foto / video)

12. ledna 2019
Michal Vacátko
[3]

Odkazy

Příspěvky na Facebook stránce "Prázdné domy"

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
Pod Barborou 07, a.s.
Pod Zvonařkou 1746/7, Vinohrady, 12000 Praha 2

Panorama

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy, Makar aktualizováno: 6. listopadu 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.