Městský rodinný dům ve stylu podhorské roubenky. Stavba z r. 1921 je dokladem významného konservativního proudu meziválečné architektury, stylového protipólu dobově převažujícího funkcionalismu. Samostatně stojící dvoupatrová budova se zahradou. Přízemí z ulice kryto keramickým obkladem, patra roubená. Kratší fasády zakončeny trojúhelným štítem s lomenicí, při ulici risalit zakončený polovalbovým štítem s vloženou loggií a pavlačí. Zahrada ve výrazně stoupajícím terénu, členěná terénní terasou, schodišti a osazena řadou vzrostlých stromových solitérů. [5] Vile se někdy říká „srdíčková“. Vyřezávaná srdíčka jsou totiž charakteristickým dekorem pro většinu dřevěných částí. Nejvíce patrná jsou v centrální hale, kde zdobí nejen zábradlí dřevěného schodiště, ale i kryty radiátorů ústředního topení. To patřilo k samozřejmému vybavení domu od samého počátku, stejně jako koupelny. Dům má tři obytná patra s přibližně 20 místnostmi a technický suterén. Zajímavostí je sklípek s ideálním klimatem, zapuštěný do svahu a se suterénem spojený dlouhou chodbou oválného průřezu. [7]
7/2019
Používaný
Společnost POREL Real Estate a.s. zastupuje samostatně člen představenstva Bc. Tomáš Horáček, MBA. V roubence někdo bydlí.
1/2019
Prázdný
Novým majitelem je společnost POREL Real Estate a.s., dříve se jmenovala Pod Barborou 07, a.s. a ještě dříve Rezidence pod Zvonařkou s.r.o. Jednatelem je i v této společnosti Gianluca Macaluso z Itálie.
3/2018
Prázdný
Nový majitel společnost Pod Barborou 07, a.s. (dříve Rezidence pod Zvonařkou s.r.o.), kde je jednatelem Gianluca Macaluso z Itálie, vytvořil web zachranme-roubenku.cz a na plot roubenky umístil plachtu s textem "Zachraňme roubenku". Roubenku plánuje opravit.
[3] [4] V minulosti měl v úmyslu ve svahu pod Zvonařkou, kde roubenka stojí, vybudovat bytový komplex, který by zahrnoval výstavbu 35 bytů a 42 garáží. Aktuální vyjádření majitele k situaci se Blesk.cz i přes opakované pokusy získat nepodařilo.
[2]
2015
Prázdný
Roubenka má jiného vlastníka, developerskou společnost Pod Barborou 07. V roce 2015 se zvedá vlna protestů a jsou posbírány stovky podpisů na peticích, protože developer přišel s projektem, který roubenku obepne a má v něm být 35 bytů a 42 garáží, tedy mnohokrát větší, než co plánoval pan Kaplánek. Pokud bude na zahradě vily vystavěn tento bytový komplex s garážemi, kouzelné pohádkové zákoutí navždy zmizí. Roubenka zůstává prázdná.
5/2004
Používaný
Památkově chráněno.
2000
Stavební úpravy
V roce 2000 dům získal soudním rozhodnutím do vlastnictví Rudolf Kaplánek, potomek původních majitelů. Od té doby usiloval o revitalizaci domu - vyhrál boj s dřevomorkou a rekonstruoval značnou část interiéru. Další práce brzdí nedostatek peněz, ty chce pan Kaplánek získat výstavbou nových domů v horní části zahrady. Bylo by to zhruba 16-18 bytů ve dvou bytových jednotkách (viladomy). Tento projekt byl ústavem rozvoje hl. města Prahy zamítnut. Předpokládaná investice na záchranu roubenky byla v tomto roce 15 mil. Kč.
1990
Používaný
V 90. letech se tu nacházelo jedno z odloučených pracovišť Vysoké školy ekonomické.
[7]
1980
Používaný
V 80. letech vila byla přestavěna a upravena na pracoviště Prognostického ústavu Akademie věd.
[7]
1948
Používaný
Po únoru 1948 vilu získala Univerzita Karlova, která ji využívala jako kolej pro prominentní studenty z Afriky a Arábie. V době, kdy zde bydleli princové, byl ráz interiérů domu ještě zachován, zanedbání však již postihlo zahradu.
[7]
1945
Používaný
V době krátkého poválečného období klidu se vrátila rodina pana Dubského. V roce 1948 se definitivně přestěhovala do USA.
[7]
1938
Poté, co Richard Dubský, který byl židovského původu, vilu před 2. světovou válkou opustil, v ní byla zřízena ubytovna Hitlerjugend, těm zřejmě sloužila i jako střelnice, protože pod objektem se nachází nezvykle dlouhá chodba ústicí mimo půdorys domu do současného vinného sklípku. V něm byly nalezeny stopy po střelách.
1922
Používaný
V držení rodiny byla vila od roku 1922, kdy ji novou a ještě neobývanou koupil prastrýc pana Kaplánka – Ing. Richard Dubský.
[7]
1921
Vznik
V roce 1921 nechal objekt postavit ředitel kladenských dolů inženýr Josef Janeček. Vznikla podle projektu známého pražského stavitele Maxmiliána Duchoslava. Parcela však byla v ochranném pásmu železničního tunelu a proto Ředitelství státních drah zde schválilo stavbu pouze provizorní na 20 let. Architekt navrhl stavbu dřevěnou.
[6] Od pana Janečka ji krátce poté zakoupil zakladatel československého fotografického průmyslu Richard Dubský.