Vila paní Vojáčkové

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Vila
Stav: Zaniklý
Adresa mapa
Skalní 162
15200 Praha – Hlubočepy
Hlavní město Praha
50° 2' 10.2'', 14° 24' 1.2''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Adam Vision s.r.o. (katastr)
Architekt: Hloušek Antonín

Doplňující informace

Vzpomínka redaktorky idnes.cz Jany Schlitzové - "Je nádherné podzimní odpoledne. Přesto, že to mám téměř za humny, až dnes mě napadlo si udělat na Barrandov malý výlet. Auto jsem zaparkovala nad ulicí Skalní a pak uličkou sestupovala směrem dolů k Barrandovským terasám. Průvodce mi dělaly sluneční paprsky Po projití po schodišti s divoce rostoucími popínavkami, přicházím na malé prostranství obklopené nádhernými vilkami. Mně padla do oka vila rozpadlá a zarostlá v divoké zahradě, stojící přímo přede mnou. Z právě parkujícího auta vychází matka se synem a vnučkou. Pozdraví, viditelně potěšení zájmem o starý dům, tiše promluví: tady jsme 40 let bydleli. Dům je státem prodán investorovi, který zde postaví 4 bytovky. Néé, chce se mi křičet! Aspoň s nimi tiše a zúčastněně nahlédnu do zamčené a kdysi prý nádherné zahrady . Rozloučíme se, dle jejich rady mizím u nevysoké zdi na úzké příkré pěšince..." Stavba byla provedena na půdorysu písmene L, měla jedno podzemní a tři nadzemní podlaží, přičemž poslední ustupující podlaží zahrnovalo také větší terasu. Hmota domu se skládala z jednotlivých kubusů s vystupujícími arkýři.které byly korunovány zábradlím evokující balustrádu- Okna byla navržena. stejně jako celý dům pravoúhlá i půlkruhově ukončená, většinou se svisle členěnými nadsvětlíky. Interiéru vévodila hala s velkoryse řešeným točitým schodištěm, v přízemí byla jídelna se zimní zahradou, kuchyň, pánský pokoj pro služku, v prvním poschodí se z haly vstupovalo do obytného pokoje a z něj dále zvlášť do ložnice pána a ložnice dámy, z níž bylo možné vstoupit na terasu. Nechyběla zde lázeň, šatna a další pokoj pro služku. V poslední, ustupujícím podlaží byly dva pokoje a velká terasa, podzemní podlaží bylo čistě technické, s kotelnou, s prádelnou a sklepem. [1]

Časová osa

10/2016 Zaniklý

V říjnu roku 2016 proběhla demolice vily. V místě je plánována stavba čtyř vila domů.
2007 Prázdný

20.10.2007 ve vile vypukl požár, podle vyšetřování byl založen úmyslně. Důkazem bylo několik nalezených ohnisek ohně. Informoval o tom vyšetřovatel hasičů Ondřej Šafránek. Hasiči vyjížděli k zásahu v 13:32. V domě v té době už nikdo nebydlel, přespávali tam pouze bezdomovci. Spekulovalo se o tom, že majitel vily mohl dům zapálit úmyslně. Chtěl totiž již vybydlenou vilu zbourat a na místě postavit výškový dům. To se však nelíbilo úřadům a sousedům. Proto prý možná sáhl k tomuto radikálnímu kroku.Po požáru stačilo pouze pár let počkat a lukrativní pozemek byl volný.
2006 V roce 2006 se zde natáčel film Kráska v nesnázích.
2002 V roce 2002 je vila ve vlastnictví státu prodána soukromému investorovi. Prodej vyřizuje kontroverzní zástupce starosty Prahy 5 M. Jančík. Novým vlastníkem se stala společnost VENTURA, s.r.o., Pod Žvahovem 11, 152 00 Praha 5, IČ: 45795878, za nabídnutou cenu 7,300.000,-- Kč.
1945 JUDr. Jindřich Vojáček padl během Pražského povstání. [2]
1937 Jako majitel je v roce 1937 udáván JUDr. Jindřich Vojáček, vrchní rada Československých drah a pravděpodobně také hudební skladatel. Dr. Vojáček vystudoval reálné gymnázium na Smíchově a práva na Karlově universitě. Jeho první skladby pocházely ještě z dob studií. Soukromé hudební vzdělání a roční pobyt na konzervatoři v Ženevě u J. Laubera v něm rozvinuly pohotovou techniku a smysl pro zvuk, což se uplatnilo v jeho orchestrálních skladbách. Většina z jeho prací byla provedena, například Česká filharmonie uvedla Jarní a Podzimní píseň a Národní divadlo operu Jasice. [2]
1930 Vznik

Vila byla vybudována v roce 1930 v první etapě stavby vilové čtvrti pro paní Josefu Vojáčkovou a jejího manžela Jindřicha Vojáčka. [2] Některé zdroje chybně uvádějí tento dům jako vilu sochaře Václava Prokopa, která se však nachází v sousedství - Skalní 19.

Články

3. června 2014
Dům na Barrandově | Praga magica
20. října 2007
Hořela vila na Barrandově

Knihy

 
kolektiv, 2018. Slavné stavby Prahy 5 Barrandov. FOIBOS s.r.o.1. vydání
[1]
Stránka 89 - 90

Externí galerie (foto / video)

21. listopadu 2016
Kouzlo zašlé slávy
23. října 2016
V průběhu demolice
5. dubna 2015
Prach času
29. dubna 2014
Autor externí galerie: Rendy
2. listopadu 2013
cholik.rajce.idnes.cz

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
Adam Vision s.r.o.

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) Spoluautoři: pe.zeman aktualizováno: 24. března 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.