Vila paní Vojáčkové

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Vila
Stav: Zaniklý
Adresa mapa
Skalní 162
15200 Praha – Hlubočepy
Hlavní město Praha
50° 2' 10.2'', 14° 24' 1.2''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Adam Vision s.r.o. (katastr)
Architekt: Hloušek Antonín

Doplňující informace

Vzpomínka redaktorky idnes.cz Jany Schlitzové - "Je nádherné podzimní odpoledne. Přesto, že to mám téměř za humny, až dnes mě napadlo si udělat na Barrandov malý výlet. Auto jsem zaparkovala nad ulicí Skalní a pak uličkou sestupovala směrem dolů k Barrandovským terasám. Průvodce mi dělaly sluneční paprsky Po projití po schodišti s divoce rostoucími popínavkami, přicházím na malé prostranství obklopené nádhernými vilkami. Mně padla do oka vila rozpadlá a zarostlá v divoké zahradě, stojící přímo přede mnou. Z právě parkujícího auta vychází matka se synem a vnučkou. Pozdraví, viditelně potěšení zájmem o starý dům, tiše promluví: tady jsme 40 let bydleli. Dům je státem prodán investorovi, který zde postaví 4 bytovky. Néé, chce se mi křičet! Aspoň s nimi tiše a zúčastněně nahlédnu do zamčené a kdysi prý nádherné zahrady . Rozloučíme se, dle jejich rady mizím u nevysoké zdi na úzké příkré pěšince..." Stavba byla provedena na půdorysu písmene L, měla jedno podzemní a tři nadzemní podlaží, přičemž poslední ustupující podlaží zahrnovalo také větší terasu. Hmota domu se skládala z jednotlivých kubusů s vystupujícími arkýři.které byly korunovány zábradlím evokující balustrádu- Okna byla navržena. stejně jako celý dům pravoúhlá i půlkruhově ukončená, většinou se svisle členěnými nadsvětlíky. Interiéru vévodila hala s velkoryse řešeným točitým schodištěm, v přízemí byla jídelna se zimní zahradou, kuchyň, pánský pokoj pro služku, v prvním poschodí se z haly vstupovalo do obytného pokoje a z něj dále zvlášť do ložnice pána a ložnice dámy, z níž bylo možné vstoupit na terasu. Nechyběla zde lázeň, šatna a další pokoj pro služku. V poslední, ustupujícím podlaží byly dva pokoje a velká terasa, podzemní podlaží bylo čistě technické, s kotelnou, s prádelnou a sklepem. [1]

Časová osa

10/2016 Zaniklý

V říjnu roku 2016 proběhla demolice vily. V místě je plánována stavba čtyř vila domů.
2007 Prázdný

20.10.2007 ve vile vypukl požár, podle vyšetřování byl založen úmyslně. Důkazem bylo několik nalezených ohnisek ohně. Informoval o tom vyšetřovatel hasičů Ondřej Šafránek. Hasiči vyjížděli k zásahu v 13:32. V domě v té době už nikdo nebydlel, přespávali tam pouze bezdomovci. Spekulovalo se o tom, že majitel vily mohl dům zapálit úmyslně. Chtěl totiž již vybydlenou vilu zbourat a na místě postavit výškový dům. To se však nelíbilo úřadům a sousedům. Proto prý možná sáhl k tomuto radikálnímu kroku.Po požáru stačilo pouze pár let počkat a lukrativní pozemek byl volný.
2006 V roce 2006 se zde natáčel film Kráska v nesnázích.
2002 V roce 2002 je vila ve vlastnictví státu prodána soukromému investorovi. Prodej vyřizuje kontroverzní zástupce starosty Prahy 5 M. Jančík. Novým vlastníkem se stala společnost VENTURA, s.r.o., Pod Žvahovem 11, 152 00 Praha 5, IČ: 45795878, za nabídnutou cenu 7,300.000,-- Kč.
1945 JUDr. Jindřich Vojáček padl během Pražského povstání. [2]
1937 Jako majitel je v roce 1937 udáván JUDr. Jindřich Vojáček, vrchní rada Československých drah a pravděpodobně také hudební skladatel. Dr. Vojáček vystudoval reálné gymnázium na Smíchově a práva na Karlově universitě. Jeho první skladby pocházely ještě z dob studií. Soukromé hudební vzdělání a roční pobyt na konzervatoři v Ženevě u J. Laubera v něm rozvinuly pohotovou techniku a smysl pro zvuk, což se uplatnilo v jeho orchestrálních skladbách. Většina z jeho prací byla provedena, například Česká filharmonie uvedla Jarní a Podzimní píseň a Národní divadlo operu Jasice. [2]
1930 Vznik

Vila byla vybudována v roce 1930 v první etapě stavby vilové čtvrti pro paní Josefu Vojáčkovou a jejího manžela Jindřicha Vojáčka. [2] Některé zdroje chybně uvádějí tento dům jako vilu sochaře Václava Prokopa, která se však nachází v sousedství - Skalní 19.

Články

3. června 2014
Dům na Barrandově | Praga magica
20. října 2007
Hořela vila na Barrandově

Knihy

 
kolektiv, 2018. Slavné stavby Prahy 5 Barrandov. FOIBOS s.r.o.1. vydání
[1]
Stránka 89 - 90

Externí galerie (foto / video)

21. listopadu 2016
Kouzlo zašlé slávy
5. dubna 2015
Prach času
2. listopadu 2013
cholik.rajce.idnes.cz

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
Adam Vision s.r.o.

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) Spoluautoři: pe.zeman aktualizováno: 8. dubna 2019

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.