Hotel Hanslik

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Ubytování
Stav: V rekonstrukci
Adresa mapa
náměstí Svobody 1884
43801 Žatec
Louny
50° 19' 47.9'', 13° 32' 37.4''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Rydex, s.r.o. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2017 V rekonstrukci

Novým majitelem je společnost Rydex, s.r.o., kterou vlastní rodina Žateckých stavitelů, na plánu je rekonstrukce hotelu a obnovení jeho zašlé slávy.
1989 Prázdný

Malá privatizace hotelu zasadila poslední ránu a hotel zůstal prázdný. Úplnou devastaci hotelu zachránili vietnamští majitelé, kteří se pokusili o rekonstrukci, ale z plánů nakonec sešlo.
1982 V hotelu bydlela herečka B. Streisand během natáčení filmu Yentl (premiéra 1983). Hotel byl již tehdy v nevyhovujícím stavu, takže herečku produkce  brzy odstěhovala a v hotelu zůstal bydlet jen filmový štáb. Babička Barbry Streisand pocházela ze Žatce.
1963 Hotel se opět přejmenoval - stal se z něj ,,Hotel Družba". Pod tímto označením fungoval do malé privatizace, která mu zasadila poslední ránu.
1947 Od tohoto roku až do roku 1948 byli v hotelu ubytováni izraelští piloti, včetně pozdějšího prezidenta Státu Izrael Ezera Weizmana nebo mírového aktivisty Abie Nathana. Zmínka o hotelu je v dokumentu Češi pro Izrael II. (1995, režie Ben Ohry).
1945 Po druhé světové válce byl hotel přejmenován na Stalingrad.
1938 Novým vlastníkem hotelu se stala Česká spořitelna. Provedla menší stavební úpravy (moderní okna v kavárně, výtahy na pivo apod.) ve spolupráci s významným žateckým stavitelem Hildebertem Kolbem. Za druhé světové války hotel navštívil německý polní maršál Ferdinand Schörner (v Žatci bylo na konci války velitelství a štáb celé skupiny armád ,,Střed").
1923 V rekonstrukci

F.Proft provedl v letech 1923 - 1924 největší přestavbu, a to ve stylu art deco, čímž hotel získal svou dnešní podobu. Vše se realizovalo pod vedením a dle návrhu stavitele J.Gregora. Od konce 19.století se v hostinci a později restauraci hotelu pravidelně scházela, a to každou středu večer, stolní společnost svobodných zednářů. Z jejich řad vznikla žatecká zednářská lóže ,,Kette zur Freiheit", jejímž členem byl např. Eugen Lennhoff, spoluautor Světového zednářského lexikonu z roku 1932. Lóže se i nadále v hotelu scházela.
1919 Hanslik byl známý lidumil a v Žatci byl údajně nesmírně oblíbený, proto, když v roce 1919 zemřel, se jeho pohřbu zúčastnilo až několik tisíc lidí.
1892 Od tohoto roku hotel vlastnil Friedrich Proft (asi Hanslikuv zeť, ale to je nepotvrzené), který firmu přejmenoval na ,,Profts Hotel Hanslik".
1872 V rekonstrukci

Celý dům koupil hoteliér a vyhlášený restauratér Anton Hanslik (v Žatci v té době již provozoval hotel Zlatý Anděl, který měl propachtován) a tímto převzetím začala zlatá éra, teď již ,,Hotelu Hanslik." Hanslik hotel významně přestavěl a rozšířil. Na místě bývalých městských hradeb vystavěl novou hotelovou budovu č.p. 1884 (budova má unikání rozsáhlé stáje situované ve druhém patře). Věhlas zdejší kuchyně překonal hranice a hotel měl pravidelné hosty z Drážďan, Berlína a dalších německých  měst.
1830 Další zprávy o domě lze vyhledat až v tomto roce, kdy jej vlastnila rodina Nikel, která jeho část pronajala pro výčep vína a piva Heinrichu Karlovi. Výčep byl úspěšný a časem se změnil v řádný hostinec s názvem ,,U řetězového mostu" (přestože slavný řetězový most byl od centra města poměrně daleko). Hostinec později převzal a do roku 1872 provozoval velkopodnikatel Anton Dreher, z rodu nejvýznamnějších rakouských pivovarníků.
1694 Dům již patřil významné patricijské rodině Ungarů z Ritteršpurku. Otec majitele domu zastával v této době funkci císařského rychtáře v Žatci a dům byl jedním z nejvýstavnějších a podle výše majetkových daní patřil i k nejlepším domům ve městě.
1654 Vznik

Nejstarší písemný pramen vážící se k domu č.p. 59. V tomto roce jej kupní smlouvou nabyl Jakub Lax, měšťan z pražské Malé Strany.

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

17. června 2017
Autor externí galerie: Rendy

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

26. listopadu 2017
Rydex, s.r.o.
23. července 2017
Nguyen Minh Quan

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 6. listopadu 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.