Václavské náměstí 47

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Bytový dům
Stav: Zaniklý
Adresa mapa
Václavské náměstí 47
11000 Praha 1 – Nové Město
Hlavní město Praha
50° 4' 51.4'', 14° 25' 43.6''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Realty IV., a.s. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2017 Zaniklý

V létě roku 2017 dochází k postupnému rozebírání domu a jeho demolici. Na konci roku už z domu nezbylo nic.
2016 V létě tohoto roku se jedná o budoucnosti nárožního domu - ministr kultury Daniel Herman schvaluje demolici. Jako důvod již po několikáté uvádí obavy z možného požadování náhrady za zmařenou investici. Majitel již záskal povolení, která mu umožňuje začít s výstavbou květinového domu.
2015 Až do tohoto roku pokračují tahanice, kdy se ministr kultury Daniel Herman zamítá demolici. Majitel pozemků odpovídá vytvořením ekologického auditu nové budovy, která by měla historickou stavbu nahradit. Květinový dům, jak se návrhu od Jana Pokorného začalo přezdívat, je tvořen skleněnou fasádou, po níž se pnou ocelové pruty směřující k nebi. Svůj název dále podporuje ekologickým přístupem - dobíjecí stanice pro elektronická auta nebo zázemí pro cyklisty. Návrh podporuje i Česká rada pro šetrné budovy.
2013 Žádost k demolici nárožního domu schvaluje i stavební úřad Prahy 1. Nárožní dům tím přichází o další šanci získat status památkově chráněné budovy. Protí se ale ostře staví veřejnost i ostatní památkáři. Žádost se vrací zpět na stavební úřad. Ve stejném roce je zbourána zbývající fasáda vedlejší tiskárny.[4]
12/2012 V dubnu a prosinci se konají před MK demonstrace proti bourání nárožního domu. James Woolf po sedmi letech od celkové rekonstrukce domu v patrech zjišťuje, že nárožní dům je ve velmi špatném stavu - "Budova je bohužel na konci své životnosti. Stav železobetonové konstrukce horních dvou pater je velmi špatný a vyžaduje velké zásahy, které jsou srovnatelné s výměnou celé konstrukce. Rovně stav spodní stavby a základů je velmi špatný, jelikož nemají hydroizolaci. Tento stav se již projevuje na fasádě, kde zjišťujeme přibývající množství trhlin"[3]
9/2012 3.9. Ministerstvo kultury ČR neprohlásilo nárožní dům za kulturní památku.
2011 23.5. tehdejší ministr kultury Jiří Besser povoluje demolici nárožní domu. Klub Za starou Prahu pořádá 7.6. demonstraci proti bourání a v červenci 13 vysokoškolských profesorů podává Ministru kultury J. Besserovi podnět  k obnově řízení. Jiří Besser podnět profesorů zamítá. Uměleckohistorická společnost podává podnět na MK ČR k zapsání nárožního domu za kulturní památku.
2010 1. února dává tehdejší šéf odboru památkové péče pražského magistrátu Jan Kněžínek poprvé majiteli nárožního domu povolení, aby jej zboural. Podle majitele "starý" dům na nároží nepatří, nemá totiž věžičku, kterou mají ostatní rohové domy na náměstí.
2009 6.10. majitel podal žádost o schválení demolice nárožního domu a torza bývalé tiskárny.
2008 Majitel požádal o zrušení památkové ochrany tiskárny. Ministerstvo kultury mu vyhovělo, nebylo už moc co chránit, na místě zůstala pouze část fasády.
2006 Zadní části budovy tiskárny jsou ubourány.[2]
2004 James Woolf se stává majitelem i sousedního objektu tiskárny.[2] Současně je majitelem i sousedního hotelu Jalta.
2002 Objekt tiskárny zapsán do seznamu kulturních památek.
1995 Probíhá celková rekonstrukce nárožního domu v patrech.[1]
1994 Majitelem nárožního domu se stává britský podnikatel s českými kořeny James Woolf. James Woolf vlastní i nedalekou neobarokní budovu Forum na adrese Václavské náměstí 19, kterou nechal zrekonstruovat. Ucházel se i o to, aby jeho společnosti byla svěřena výstavba projektu Savarin, ale jeho návrh nebyl vybrán.[5]
1991 Průběžně opravovány prodejní prostory nárožního domu, končí provoz v sousední tiskárně, tehdejšího n. p. Mír.
1956 V nárožním domě zřízen průjezd do sousedního objektu sloužící hotelu Jalta.
1920 V rekonstrukci

Dochází k rozsáhlé úpravě nárožního domu, kdy je odstraněna neorenesanční fasáda, upraveno průčelí a dochází k nástavbě dvou horních pater. Autor: Bohumír Kozák.
1910 Stavební kancelář Vácslava Havla (dědeček prezidenta) přestavuje podle projektu Josefa Čámského uliční křídlo vedlejší budovy tiskárny v duchu geometrické secese. Vlastní provoz tiskárny sídlil ve dvorním křídle. Koncem 19. století zde Julius Grégr tiskl slavné Národní listy.
1880 Vznik

Pro manžele Benešovy vzniká na nároží třípatrový dům podle návrhu architekta Národního muzea Josefa Schulze.

Články

16. dubna 2017
Konec boje o dům na Václavském náměstí. Majitel začal s demolicí
9. květen 2016
Praha pro developery zamrzla, říká muž, který chce bourat na Václavském náměstí
10. srpna 2015
James Woolf: Projekt bez financování kupuje jen idiot
[5]
28. února 2015
Pro demolici domu na Václavském náměstí se hledají i ekologické důvody
[1]
29. října 2013
Bývalá tiskárna v Opletalově ulici je po čtyřech dnech zbourána
[4]
6. prosince 2012
Dům na Václavském náměstí je v kritickém stavu, tvrdí developer
[3]
2. září 2011
Majitel domu na Václaváku: Od zbourání neustoupím, Praha není muzeum
2. září 2006
Opletalova ulice: Bourají památkově chráněný dům!
[2]

Knihy

Externí galerie (foto / video)

18. července 2017
Autor externí galerie: Rendy
1. června 2011
lenuska9.rajce.idnes.cz

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

20. srpna 2017
Realty IV., a.s.
Poznámky
Tomáš Matýsek 602234327 projektový manažer Flow East, Květinový dům, volal jsem mu když začala demolice rohového domu na Václaváku, sejdeme se začátkem léta 2017 ohledně předání foto interiérů

Mapa

Autor karty Rendy (Radomír Kočí) Spoluautoři: Dáša aktualizováno: 25. září 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.