VÚ Kroměříž - Rybalkova kasárna

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Kasárna
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Velehradská 1127
76701 Kroměříž
Kroměříž
49° 17' 14.3'', 17° 23' 23.0''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: PMS Reality a.s. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

cca 1948 - Historie těchto kasáren je relativně krátká. Jejich výstavba proběhla ke konci 2. svět. války, respektive po jejím skončení (o přesném roku se vedou spory). Svůj název dostaly po sovětském vojevůdci Pavlovi Semjonovičovi Rybalkovi. V té době zde sídlily převážně mechanizované pluky. Rozlehlý areál Rybalkových kasáren tvořily dvě hlavní budovy - ubytovny vojáků a jejich velitelů. V dalších stavbách byly dílny, garáže a sklady. 

1968 - po tomto roce působily v Rybalkových kasárnách dva tankové pluky, každý o stovce tanků. Ty tvořily strategické zásoby, takže se s nimi nejezdilo, vojáci je udržovali v bojeschopném stavu.

V 80. letech minulého století vystřídal tanky 45. pluk protivzdušné ochrany státu a v Rybalkových kasárnách na okraji města byly léta uskladněny rakety s doletem 24 kilometrů. Další byly v nedalekém areálu Hvězda, kde vojáci trénovali palebné postavení.

1998 - protivzdušnou ochranu vystřídala v kasárnách 7. mechanizovaná brigáda pozemního vojska.

2005 - kasárnu opustili poslední vojáci a ta na několik let osiřela.  Kasárna pak přešla do majetku města, která areál prodala za 65 mil. společnosti PMS Reality a.s., která patří zdejšímu podnikateli Karlu Kuropatovi, který mimo jiné vlastní pivovar Litovel, Zubr a Holba, Regentský dům na Velkém náměstí a někdejší domov důchodců Na Kopečku.

2012 - probíhá postupná demolice objektů, na místě vznikl hypermarket a dokončuje se nový luxusní výstavní areál, do kterého se už letos v létě z Věžek přestěhuje zdejší zahrádkářský veletrh.

Časová osa

7/2017 Prázdný

Články

5. března 2012
Kasárna, tanky a rakety v Kroměříži po letech nahradil hypermarket

Knihy

Externí galerie (foto / video)

 
Přísaha 09.02. 1996

Odkazy

Příspěvky na Facebook stránce "Prázdné domy"

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
PMS Reality a.s.
Pivovarská 261, 78833 Hanušovice

Panorama

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy aktualizováno: 4. prosince 2017

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.