Dvůr Odměna

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zemědělská usedlost
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Stádlec 62
39162 Stádlec
Tábor
49° 22' 16.3'', 14° 30' 33.7''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: DUTCH FARMA, spol. s r.o. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Kdy byl statek Odměny postavený, je zatím neznámé. Stejně jako jeho hlubší historie. Poplužní dvůr patřil vždy k stádleckému zámku podobně jako Oltyně či Kášovice. Bývaly tam ratejny, kde pobývalo tři až pět rodin. V roce 1712 je uváděno, že ke stádleckému statku patřil zámek s kaplí, pivovar, lihovar, lom, rybníky, kovárna a vesnice Stádlec, Křída, Řepeč, Oltyně, Řepečky a Slavňovice. Dále pak mlýny a panské dvory Stádlecký, Oltyňský, Kášovický a na Odměnách i se dvěma ovčíny. Roku 1750 jsou Odměny v hospodářském rozkvětu. Vyseto je 215 strychů. Statek má tři ovčíny na 200 kusů ovcí, chovaly se na něm dva páry tažných volů, 24 krav a prasata. Zemědělská půda při dvoře je popisovaná jako měkká a písčitá. V roce 1865 je zmíněn lom mezi dvorem na Odměnách a Slavňovicemi, těžil se tam údajně velmi pěkný zdící kámen.

Vesnické noviny z roku 1954 uvádějí, že ještě po první světové válce na Odměnách bydlely pohromadě tři rodiny, které vařily na jedné plotně".
Od 50. let využívalo statek Odměna JZD. Družstvo tam chovalo krávy, později vepře. Objekty vlevo sloužily k bydlení na ně navazovaly technické místnosti a stáje. Vpravo byl sklad vápna a hnojiva. K Odměně patřily také pozemky a dva rybníky.

V 80. letech JZD dvůr Odměna opustilo a po roce 1989 se statek spolu s dalším majetkem vrátil v restitucích rodině Křižíků. Nizozemská firma Dutch Farm všechen majetek od Křižíků koupila asi v první polovině 90. let. Už tehdy byl dvůr Odměna prázdný a nevyužívaný.

Krásu statku Odměny už připomínají jen filmy. V roce 1976 tam režisér František Vláčil natočil scény do krásného snímku Dým bramborové natě s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli doktora Meluzína. O rok později režisér Antonín Máša točil v blízkosti Odměn ne příliš známý válečný film Proč nevěřit na zázraky.
Zdroj:Táborský deník 17.4.2013 (kráceno)

Časová osa

7/2017 Prázdný

Články

17. dubna 2013
Prezident Beneš chtěl z Ústí jezdit do Bechyně parníkem

Knihy

Externí galerie (foto / video)

24. října 2017
Romana Konopásková
4. květen 2017
Martin Kolář

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
DUTCH FARMA, spol. s r.o.

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy, adelah aktualizováno: 26. října 2017

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.