Říční a sluneční lázně

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zdravotnictví
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
Leoše Janáčka 97
763 26 Luhačovice
Zlín
49° 6' 37.6'', 17° 45' 58.3''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: Jurkovič Dušan

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2013 Pro velký zájem bývá od r. 2013 vždy v červenci a srpnu plovárna zpřístupněna veřejnosti, návštěvníci se tu mohou slunit na lehátkách, ale není dovoleno využívat bazén z důvodu nevyhovujících hygienických norem, které zakazují koupání v neupravené říční vodě. Objekty lázní jsou zabezpečené a střežené.
1999 V r. 1999 se majitel Lázně Luhačovice rozhodl komplex zrekonstruovat. Majitel připravuje rozvojovou studii zahrnující kromě Říčních a slunečních lázní, Vodoléčebného ústavu i sousední Slatinné lázně. K rekonstrukci by mělo dojít nejdříve v letech 2020–2023, plánuje se zde moderní hotelový komplex s wellness a lázeňskými službami, prioritou ale zůstává zachování architektonické a památkové hodnoty staveb.
1995 Prázdný

V r. 1995 byl objekt plovárny zcela uzavřen.
1971 V r. 1971 byl komplex prohlášen za kulturní památku, postupně se ale přestal pro hygienickou závadnost využívat bazén, návštěvníci se sice nadále slunili na venkovních terasách, ale osvěžit se mohli už jen pod venkovní sprchou.
1902 Vznik

Komplex Říčních a slunečních lázní z let 1902–1903 a k němu přiléhající Vodoléčebný ústav (přestavba mlýna z r. 1710) jsou dílem architekta Dušana Jurkoviče, který má v Luhačovicích na svědomí hned několik staveb. Bazén říčních lázní byl napájen vodou z říčky Šťávnice, zachovaly se tu otevřené dřevěné kabinky s vlajícími závěsy, některé i s původním vybavením (zrcadla, poličky se zásuvkami, lavice a stoličky). Za první republiky se tu pořádaly nejrůznější společenské události, pikniky, zábavy, hrála tu hudba a mohli jste tu potkat Leoše Janáčka, nebo Vlastu Buriana.

Články

10. srpna 2016
Říční a sluneční lázně v Luhačovicích jsou otevřeny, ale nekoupe se v nich - Horydoly.cz - Outdoor Generation

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Mapa

Autor karty Monika W. Spoluautoři: Rendy, adelah aktualizováno: 26. dubna 2020

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.