Villa Anna

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Vila
Stav: K záchraně
Cena: dohodou
Adresa mapa
Sehnoutkova 34
50304 Černožice
Hradec Králové
50° 19' 4.1'', 15° 52' 30.8''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Bernartová Dana Ing. (katastr)
Architekt: Balšánek Antonín

Doplňující informace

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

8/2016 K záchraně

Vila je nabízena k prodeji. Vila je obklopena parkem o ploše cca 15 arů, původně upravovaným ve francouzském stylu, bohužel vlivem minulých desetiletí dnes již úplně zdevastovaným.
2000 Prázdný

V roce 2000 přechází továrna společně s vilou Annou pod firmu Rotexim a.s., která je jejím vlastníkem dodnes. Novákovi začátkem 21. století z vily odcházejí. Objekt není od té doby nikým obýván ani jinak využíván.
1989 Po revoluci je textilní podnik opět soukromý a jmenuje se Notex. Notex je založen roku 1991, jeho majitelem je Ing. Novák. Současně s působením Notexu obývá suterénní prostory vily Anny rodina Novákových. S Ing. Novákem nejsou v příbuzenském vztahu, jedná se pouze o shodu jmen.
1988 Na plánu byla další rekonstrukce vily. Snahou bylo opět navýšit počet ubytovacích kapacit objektu rozdělením jednotlivých pokojů, ovšem s tím rozdílem, že bohatě zdobené prostory původní jídelny by byly zachovány jako společenská místnost. Kvůli změně politické situace a vedení podniku TIBA k rekonstrukci nakonec nedošlo.
1968 V rekonstrukci

Národní podnik TIBA plánoval rekonstrukci vily, kdy by vznikl objekt pro cca 40 pracovnic textilní továrny. Tentokrát nebyly plánované tak radikální zásahy jako v roce 1958. Veškeré změny se týkaly spíše zlepšení technické a funkční vybavenosti objektu. Projektanti si zřejmě uvědomovali historický a architektonický význam vily a jejich snahou bylo zachovat původní ráz exteriéru, Velký důraz měl být kladen zejména na zachování štukových výzdob jak na fasádě, tak na vnitřních omítkách. Počítalo se i s výstavbu popelového výtahu z kotelny, který doposud v objektu chyběl.
1958 Vznikl projekt adaptace vily pro potřeby ubytování zaměstnankyň továrny. Již v té době se na vile značně projevoval zub času. Poměrně značně byla vlivem deště, větru a jiných klimatických faktorů poničena fasádní omítka. Adaptace počítala se změnou dispozic interiéru, kdy byly původní prostorné pokoje rozděleny nejméně na dva menší, dále pak čekaly úpravu kuchyňské prostory, sociální zařízení apod. Zajímavé však je, že pokud porovnáme projektovou dokumentaci této adaptace a současný stav objektu, tak k drtivé většině prací patrně ani nedošlo.
1948 Majetek byl rodině Sehnoutkových vyvlastněn. I vila Anna propadla ve prospěch státu. Sehnoutkova textilní továrna pak mění několikrát svůj název. V druhé polovině 20. století je to n. p. Lina, poté n. p. Tiba.
1945 Na podnik Rudolfa Seinského-Sehnoutky je roku 1945 uvalena národní správa.
1904 Vznik

Projekt na stavbu této vily zpracoval jeden z nejvýznamnějších českých architektů počátku 20. století – Antonín Balšánek. Vila měla nejen uspokojit ubytovací potřeby pana továrníka Sehnoutky a jeho rodiny, ale zároveň i vytvořit reprezentační prostory, které by byly odrazem prosperity jeho textilní továrny. Výsledkem je secesní, bohatě zdobená vila, o jednom podzemním a dvou nadzemních podlažích, která vhodně doplňovala masivní věž v severní části objektu. Vedle této věže je umístěn i hlavní vchod do objektu, odkud se vstupuje do haly ve středu budovy.

Náhled galerie

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

24. července 2016
Prodej secesní vily Anna - Černožice - YouTube

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
Bernartová Dana Ing.

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy, Dáša aktualizováno: 27. července 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.