Usedlost Modlešovice

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Venkovský dům
Stav: Stavební úpravy
památkový katalog
Adresa mapa
Modlešovice 15
38601 Strakonice – Modlešovice
Strakonice
49° 14' 58.4'', 13° 58' 22.2''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Usedlost na SV straně návsi je tvořena patrovým stavením s křídlovým štítem a s fasádami, které jsou již ovlivněny historizujícím tvaroslovím, kolmo navazujícím obytným domem s průjezdem a ve dvoře hospodářskými budovami. [2]

Časová osa

2021 Stavební úpravy

V roce 2021 zvládli majitelé neuvěřitelné -navrátili původní podobu štítu se sloupky a opravili veškeré zdobné prvky. Krásná je i barevnost fasády který vychází z historických průzkumů. [1]
11/2018 Stavební úpravy

Na podzim v roce 2018 se začíná blýskat na lepší časy této zemědělské usedlosti. Došlo k prodeji nemovitosti a po 30tiletém chátrání a bez údržbě se snad povede tento dům zachránit díky novým majitelům.
5/2018 Na prodej

Na prodej za 790 000 Kč.
7/2017 Na prodej

Nabízeno k prodeji za cenu 790 000 Kč. Usedlost je ve špatném stavebně-technickém stavu. Celý areál je v podstatě na pokraji havarijního stavu, přestože na obytném stavení byla v nedávné době opravena střecha. Některá okna byla zazděna a na bočním traktu byl vyzděn nový štít.
2016 Prázdný

Přestože v roce 2016 byly jednotlivé budovy ve dvoře staticky zajištěny, jejich špatný stavebně-technický stav přetrvává, zejména se to týká střešní krytiny. Interiérové konstrukce byly z větší části stabilizovány. Prostor dvora byl majitelem vyčištěn od náletových dřevin, které staticky narušovaly konstrukce budov. Havarijní zůstává stav historických fasád, na kterých se rozpadají štukové prvky a detaily.
1837 Usedlost je na stabilním katastru z roku 1837 zachycena v současném půdorysném rozvržení. Přestavby usedlosti v 19. a 20. století. Ve druhé polovině bylo radikálně upraveno obytné stavení, byly odstraněny některé původní stropy a nahrazeny novým hurdiskovým stropem.
1750 Vznik

Vznik usedlosti datovan do druhé poloviny 18. století. Usedlost stojí na užším podélném pozemku s velkoryse vystavěnou obytnou třípodlažní budovou, s ozdobným patrovým štítem a dalším obytným traktem nad bočním vjezdem do areálu. Na obytné stavení navazují klenuté chlévy, které byly zakončeny kolnou, která byla později zbourána. Na JV straně je dvůr ukončen stodolou. Podélné strany dvora jsou ohraničeny kamennou ohradní zdí.

Články

30. září 2022
"Blázni" z Brna koupili zchátralý statek na jihu Čech. Strašáka obce mění na zahradu

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

Katalog společností

2021
Milan Bláha - Historické fasády
profil
E-mail: historickefasadymb@seznam.cz
Telefon: 603 467 390
Facebook: https://www.facebook.com…

Oprava fasády

Mapa

Autor karty Major Spoluautoři: Rendy, Dáša, maricern aktualizováno: 2. října 2022

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.