Fara Veleliby

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Fara
Stav: Prázdný
Adresa mapa
Veleliby 5
28802 Dvory – Veleliby
Nymburk
50° 12' 37.0'', 15° 1' 19.2''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: Projekt Statenice s.r.o. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Doplňující informace

Pohromu přinesla třicetiletá válka i do obce Veleliby - kostel, fara i veškeré příbytky byly vypáleny. V roce 1735 se obnovy kostela ujala vrchnost benátecká. K obnově fary nedošlo. Roku 1853 zástupci blízkých obcí žádají o výstavbu vlastní fary a vlastního velelibského faráře. Výstavba fary se uskutečnila až po válce prusko-rakouské 1866. Stavbu provedl zkušený nymburský zednický mistr Matěj Červený. Po smrti faráře Vedrala, který se významně zasloužil o výstavbu a rozšíření Veleli, byl další významnou osobností farář Václav Šorejs. Byl to člověk praktický a podnikavý. Jelikož pozemky v okolí Veleli byly často na jaře dlouho pod vodou a nebylo možné je osít, rozhodl se , že nechá na farních a zádušních pozemcích provést melioraci. 

Stát v roce 1949 odebral od kostela všechny polnosti, z jejich výnosů se hradily jejich opravy. Nebyl obnovován meliorační systém a postupně docházelo k devastaci církevních objektů, fary i kostela.

Zdroj: http://www.dvory-veleliby.cz

Farnost byla obývána do roku 2006 a od té doby nezadržitelně chátrá. 

 7/2017 - na prodej za 2 990 000 Kč. Fara je v původním, neudržovaném stavu. Dle územního plánu jsou pozemky určené k výstavbě.

Časová osa

7/2017 Prázdný

Články

Knihy

Externí galerie (foto / video)

Odkazy

FB

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
Projekt Statenice s.r.o.

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy, Dáša aktualizováno: 29. října 2018

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.