Zámek Arnoltov

TISK DOPLNIT KARTU
Objekt
Zámek
Stav: Prázdný
památkový katalog
Adresa mapa
Březová 52
35601 Březová – Arnoltov
Sokolov
50° 7' 30.3'', 12° 35' 26.5''
Osoby spjaté s nemovitostí
Majitel: MARKON Inc. s.r.o. (katastr)
Architekt: neznámý nebo nevyplněný

Architektonický / technický popis

Máte k objektu informace / fotografie? Použijte nahoře vpravo "doplnit kartu", kde se můžete stát také autorem / spoluautorem této karty.

Časová osa

2017 Zámek vlastní společnost MARKON Inc. s.r.o., objekt nadále chátrá bez jakékoliv údržby.
1996 Dne 24. června 1996 byl objekt bývalého zámku Spiegel u Arnoltova zapsán na státní seznam kulturních památek České republiky.
1990 Během privatizace po roce zakoupila objekt bývalého zámku firma Stani ze Sokolova, která získala dotace na jeho rekonstrukci. Společnost se však posléze dostala do úpadku. I přes nízkou vyvolávací cenu 350 000 Kč se nepodařilo věřitelům firmy objekt ve vyhlášené držbě prodat. Nevyužívaná a neudržovaná budova tak nadále chátrala. Volně přístupný objekt bez veškerého zařízení se následně stal cílen nejrůznějších vandalů a byl zcela zdevastován.
1989 Prázdný

Před revolucí uvažoval podnik Agrokombinát Sokolov o demolici zchátralého areálu a následné výstavbě montovaného objektu motorestu na jeho místě. Řízení o odstranění stavby však bylo na počátku roku 1990 naštěstí zastaveno a objekt bývalého zámku byl zachován.
1946 Po druhé světové válce byla dne 8. února 1946 na majetek posledního majitele zboží Kostelní Bříza Dr. Viktora von Brandt-Kopal von Santa Lucia na základě zákona č. 5/1946 Sb. za protistátní činnost uvalena národní správa. Areál bývalého zámku byl následně svěřován různým státním organizacím. Posledním správcem objektu byla společnost Státní statky Sokolov, pozdější Agrokombinát Sokolov. Ve vlastní zámecké budově, sloužící ke správním účelům, bývaly tehdy umístěny kanceláře. Zcela neudržovaný objekt však postupně chátral.
1870 Skupina domů se zámkem u hlavní silnice byla nazývána Spiegel, později rovněž Silnice. S narůstající dopravou byla poté zámecká budova přestavěna na velký panský zájezdní hostinec Spiegel. Po výstavbě železničního koridoru Buštěhradské dráhy z Chebu do Karlových Varů v sedmdesátých letech 19. století však prudce klesl zájem o ubytovací služby. Naproti přes hlavní silnici byl proto vystavěn dnes již zcela zaniklý objekt nového hostince Zum goldenen Spiegel (U zlatého zrcadla), který spravoval Josef Hofmann. Objekt zámku poté opět sloužil potřebám vrchnosti k občasným pobytům.
1834 Vznik

Klasicistní zámeček čp. 52 nazývaný podle zakladatele Spiegel nechal vystavět v době kolem roku 1834 tehdejší majitel panství Kostelní Bříza svobodný pán Gottlieb Henneberg-Spiegl podle návrhu neznámého architekta snad na místě bývalého poplužního dvoru na křižovatce při tehdy budované císařské silnici z Karlových varů do Chebu severně od vsi Arnoltov (Arnitzgrün). Zámecká budova, která nahradila zdejší zaniklé panské sídlo z počátku 17. století, patrně sloužila jako letní sídlo k občasným pobytům vrchnosti. Kolem zámku se rozkládal okrasný park s velkým rybníkem Spiegelteich.

Článek

Knihy

Externí galerie (foto / video)

19. prosince 2018
arnoltov – Lotus Esprit – album na Rajčeti
Autor externí galerie: lotusesprit
12. dubna 2018
Čeněk Malý Medvěd
2. dubna 2018
Opuštěný zámeček /Urbex Karlovy Vary
Autor externí galerie: Milfordak
2. dubna 2018
Urbex Karlovy Vary
Autor externí galerie: Milfordak
4. květen 2014
Býv.Zámeček – radzaman – album na Rajčeti
Autor externí galerie: radzaman
9. března 2014
Opuštěné Stavby
15. února 2014
Urbex průzkum - zámek Spiegel - YouTube

Odkazy

Facebook

Majitelé nemovitosti

23. července 2017
MARKON Inc. s.r.o.
nábřeží Jana Palacha 1217/32, 36001 Karlovy Vary

Panorama

Mapa

Autor karty bez_autora Spoluautoři: Rendy, Spirala aktualizováno: 11. března 2019

Diskuze Přidat komentář

K tomuto objektu neexistují žádné komentáře.